Dynia pozyskiwanie nasion, wysiew, jakie odmiany siać

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alan1980
50p
50p
Posty: 91
Od: 20 lip 2006, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Dynia pozyskiwanie nasion, wysiew, jakie odmiany siać

Post »

Witam! Chciałbym w tym roku zasiać sobie dynię olbrzymią. Prosiłbym o porady co do odmiany i hodowli. Prosiłbym o osobiste doświadczenia, ponieważ wiele rzeczy czytałem już w necie i chciałbym je porównać
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Moje osobiste doświadczenie z dynią olbrzymią - sadzonkę wysokości ok. 20 cm i o czterech kwiatach - zeżarło mi ją coś dużego, sądząc po śladach na ziemi, był to jelonek :lol:
Drugiej próby - nie będzie.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Mnie w tym roku również się nie udało. Owszem urosła roślina. kwitła, ale wyglądało na to , że za późno zaczęła zawiązywać owoce, bo nie zdążył żaden urosnąć do właściwego rozmiaru. Również więcej nie będę.

Pozdrawiam

/Widocznie jestem "zdolna" tylko do kwiatów :wink: /
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
Marysia
100p
100p
Posty: 108
Od: 20 sty 2007, o 12:39
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

Uprawa dyni olbrzymiej jest łatwa, ale należy przestrzegać kilku zasad:

-dynia lubi żyzną glebę- w przypadku tej odmiany „dokarmianie” jest jak najbardziej wskazane:)
- jest to roślina dość płytko zakorzeniona, więc należy ja obficie podlewać
-aby doprowadzić do szybkiego zawiązanie się owoców, najlepiej jest samemu zapylić dynię np. pędzelkiem lub tak:

Uprawa dyni olbrzymiej jest łatwa, ale należy przestrzegać kilku zasad:

-dynia lubi żyzną glebę- w przypadku tej odmiany „dokarmianie” jest jak najbardziej wskazane:)
- jest to roślina dość płytko zakorzeniona, więc należy ja obficie podlewać
-aby doprowadzić do szybkiego zawiązanie się owoców, najlepiej jest samemu zapylić dynię np. pędzelkiem lub tak:

http://www.bigpumpkins.com/DisplayPic.asp?i=33

- gdy zawiążą się mniej więcej trzy owoce dyni, dla wyhodowania olbrzyma, musimy wyeliminować dwie dynie i pozostawić jedną prowadzącą

a to moje dynie z tego roku:

Obrazek Obrazek

ŻYCZĘ POWODZENIA!
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Strona dosyć dawno nieaktualizowana ale na pewno cos sobie wyczytasz.
http://republika.pl/lob19/
OLAmari
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 349
Od: 27 sie 2006, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Marysiu, sama wyhodowałaś te okazy? Gratulacje.
W tym roku spróbuję posiać dynie. Do tej pory siałam tylko cukinie.
Awatar użytkownika
Marysia
100p
100p
Posty: 108
Od: 20 sty 2007, o 12:39
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

OLAmari, tak to moje dynie z tego roku- odmiana ATLANTIC GIANT PUMPKIN. Uprawa takiej dyni jest na prawdę ciekawym doświadczeniem. Dynia rośnie niemal w oczach. Latem codziennie rano biegłam do ogrodu, żeby sprawdzić ile urosła :D
Obrazek
Ogrodnik111
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 8 sty 2007, o 18:17
Lokalizacja: Oleśnica

Post »

Ja też się pochwale moimi maleństwami w prawdzie spodziewałem się lepszego osiągnięcia ale 50 kg to wcale nie tak mało ,w tym roku mam zamiar wyhodować jeszcze większe okazy

Obrazek

Obrazek


Marysia ma całkowitą racje co do hodowli gigantów ja jeszcze bym tylko dodał że nie opłaca się siać wprost do gruntu tylko należy zrobić rozsadę gdyż dynia gigant wiąże się późno nie wiem dlaczego . Ja swoich nie zapylałem miałem gotowe sadzonki na połowę maja były już sporych rozmiarów w dużych doniczkach ( 15 cm )nawet niektóre już miały pączki kwiatowe a i tak dopiero zaczęły się masowo wiązać w sierpniu .
Ogrodnik
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

A ile miejsca dla takiej dyni trzeba zostawić po wysianiu? :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
Ogrodnik111
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 8 sty 2007, o 18:17
Lokalizacja: Oleśnica

Post »

A to jest najlepsze bo zajmuje ona tyle miejsca co mały samochód :D ale ja jedną miałem na kompostowniku i dawała sobie radę. Sadzonki też nie były małe ale nie żałuje zajętego miejsca w szklarni bo rezultaty są świetne jeżeli posiejesz wprost do gruntu to może ci nie dojrzeć i nici z pestek :lol:
Ogrodnik
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

:cry: Czyli co - na ogrodzie nie wyhoduję się ?
A może wyciąć jej wszystkie kwiaty- a zapylić "osobiście" ze 2 ?
Martwi mnie ta folia- ja nie mam na ogrodzie...
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Ogrodnik111
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 8 sty 2007, o 18:17
Lokalizacja: Oleśnica

Post »

Ja tylko sadzonki miałem w szklarni dynia jest przystosowana do podobnych warunków klimatycznych ale jak wysiejesz wprost do gruntu to nie osiągniesz takich gigantów . Ja miałem jeden tak siany i była ogromna różnica (połowa wielkości)i nasiona były małe i niedojrzałe pomimo tego jesień była ciepła :shock:
Ogrodnik
Awatar użytkownika
Marysia
100p
100p
Posty: 108
Od: 20 sty 2007, o 12:39
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

Ogrodniku, piękne okazy. Gratuluję!
Ja też wysiewałam nasiona do doniczek i do gruntu wsadzałam gotowe sadzonki. Fakt, dynia olbrzymia zajmuje dużo miejsca, dlatego ja wysadziłam ją w najdalszej częsci ogrodu, gdzie mogła "szaleć" do woli:twisted:
Ogrodnik111 pisze: Ja swoich nie zapylałem miałem gotowe sadzonki na połowę maja były już sporych rozmiarów w dużych doniczkach ( 15 cm )nawet niektóre już miały pączki kwiatowe a i tak dopiero zaczęły się masowo wiązać w sierpniu .
Dlatego własnie zaleca się zapylanie kwiatów- wtedy owoce zawiążą się szybciej i mają szansę, aby dojrzeć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”