Ziemia gliniasta - pytania,porady

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
patkaza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2622
Od: 22 cze 2010, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Gliniasty ogród - gliniasta ziemia

Post »

w moim ogrodzie pięknie rosną warzywa ale nie mogę doczekać się pietruszki jest żadka albo wcale -też na ziemi gliniastej... co robie żle?
a sałata troszkę podrośnie i wybija w pedy...co z nią?za to pomidorki...UUUUUuuuuuuUUuuuui podobnie og?reczki rosną w oczach
czy mam zrezygnować z siania pietruchy?
Opowieść o moim miejscu...cdnn
"Opowieści są jak ludzie z upływem czasu stają się coraz lepsze"pozdrawiam Aga
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Gliniasty ogród - gliniasta ziemia

Post »

co do pietruszki to powinna rosnąc normalna- nie wiem co robisz źle- może grunt jest zbyt wilgotny :?: można by tez spróbować trochę rozluźnić glinę piaskiem- wtedy korzeń przybierze klasyczny kształt bo na bardzo zwięzłej glebie często korzeń jest w formie "koralowca" :twisted: a co do salaty to po prostu za późno siejesz :idea: trzeba sieć zaraz jak snieg stopnieje - salata jak tylko dzień sie staje dłuższy a słonce zaczyna przygrzewać to rośliny wybijają w pędy kwiatowe- ale jest metoda żeby do tego nie doszło - po prostu roślinę trzeba cieniować :wink:
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Gliniasty ogród - gliniasta ziemia

Post »

Ja też mam dość zlewną glebę i pietruszka 'wychodzi' mi tylko naciowa, zwykła i kędzierzawa.Dobrze w to miejsce domieszać nieco piasku, by glina się nie zaskorupiła.
Sałatę w tym roku najwcześniej jak się dało posadziłam z kupowanych sadzonek.Część posadziłam nieco później i teraz dojrzewa.Rośnie pięknie i była znacznie wcześniej do jedzenia niż z siewu, więc nie bawię się już w sianie, gdyż na mojej zaskorupiającej się glebie długo musiałam czekać na wschody.
Awatar użytkownika
patkaza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2622
Od: 22 cze 2010, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Gliniasty ogród - gliniasta ziemia

Post »

moge zapytać jeszcze o coś ...??? jak to w końcu jest z tym zostawianiem zieka wmiedzy grządkami jedni pisza że ziemia nie lubi być goła i ziele rozkładając sie wzbogaca ja...a inni piszą że w ten sposób rozsiewamy nasionka po ogrodzie warzywnym i mamy piękne zielsko za rok...może ktoś to sprawdził,ja się dopiero ucze ...od was!
Opowieść o moim miejscu...cdnn
"Opowieści są jak ludzie z upływem czasu stają się coraz lepsze"pozdrawiam Aga
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Gliniasty ogród - gliniasta ziemia

Post »

Między warzywami, w uprawach ziemię utrzymuje się w stanie czystym, plewi, wzrusza.Ściółkę (np. ze skoszonej i lekko przesuszonej trawy) można stosować w truskawkach, między pomidorami w przejściach między grządkami by utrudnić kiełkowanie chwastów i utrzymać wilgoć.Niestety warzywniak to bardzo pracochłonny kawałek ziemi :wink:
Awatar użytkownika
patkaza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2622
Od: 22 cze 2010, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Gliniasty ogród - gliniasta ziemia

Post »

ja robie znaki gracką w warzywniaku i w te rowki sieje warzywa (po posianiu prowadze rower dla przyklepania nasion-tak robiła moja babcia )ale ostatnio widziałam że pani siała warzywa na usypanym małym wałeczku i przysypywała...czy to jest leprze czy jest jakaś zasada żeby siewki ładnie poschodziły
ps.mam ziemie(chyba gliniastą)
i jeszcze jedno..za domem stały pustaki treza jest dom i nie ma pustaków chciałam i w tym miejscu zrobić ogród warzywny,czy ziemia 3 lata przyciskana ciężarem da rade rodzić warzywa? i jak ją spulchnić???? :D
Opowieść o moim miejscu...cdnn
"Opowieści są jak ludzie z upływem czasu stają się coraz lepsze"pozdrawiam Aga
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Gliniasty ogród - gliniasta ziemia

Post »

ha chyba wiem w czym problem :idea: Jak ziemia jest gliniasta to nie wolno dodatkowo ugniatać gleby :!: :!: :!: Po co to cale jeżdżenie rowerem? wystarczy zagrzebać w ziemi i tyle -po drugie zagrzebujemy nasionka w zależności od rozmiarów- im są drobniejsze tym płycej :!: :!: to samo dotyczy sadzenia cebul roślin ozdobnych -jest taka teoria ze sadzimy na głębokość średnicy cebuli tym czasem na glebie zwięzłej sadzimy znacznie płycej- właśnie wykopałem hiacynty które były nieruszane od 2 lat i cebule były na 2 cm a miały średnicę 6-7cm ,lilie są jeszcze lepsze bo cebule praktycznie są na wierzchu-1cm pod ziemia tak ze czasem widać łuski cebuli :idea: :roll:
Awatar użytkownika
patkaza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2622
Od: 22 cze 2010, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Gliniasty ogród - gliniasta ziemia

Post »

no i prosze jak dobrze że tu wpadłam do was....dzięki
myśle że dużo się tu można nauczyć
wysokich plonów dzięki ;:167
Opowieść o moim miejscu...cdnn
"Opowieści są jak ludzie z upływem czasu stają się coraz lepsze"pozdrawiam Aga
Awatar użytkownika
babeczka03
200p
200p
Posty: 201
Od: 3 mar 2008, o 16:41
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Gliniasty ogród - gliniasta ziemia

Post »

Bardzo proszę o radę.
Mam w ogródku bardzo słabą, piaszczystą ziemię i w tym roku kupiłam na wiosnę,od rolnika,przyczepkę ziemi. Górka ziemi leżała sobie w ogrodzie przez całe lato , bo nie zdążyliśmy jej rozwieść. Ziemia wyglądała na urodzajną, ale...podczas upału zmieniła się w twardą skorupę. Nie miałam siły jej rozbić. To raczej gleba gliniasta, prawda? I teraz zastanawiam się , jak ją rozplantować po grządkach. tzn jaką grubą warstwę rozłożyć i czy dodać jeszcze może torfu? A może jeszcze jakiegoś obornika jesienią? I to wszystko jakoś wymieszać, przekopać i przyklepać? ;:180 :D Chciałam swoją ziemię trochę użyźnić ,ale obawiam się ,że tylko dodam sobie pracy. Wcześniej siałam łubin i żyto, ale to nie poprawiło gleby, stąd ten zakup ziemi.
Opadły kwiat powracający na gałąź?
To był motyl...
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Gliniasty ogród - gliniasta ziemia

Post »

To niekoniecznie jest glina. Równie dobrze może to być torf, który na sucho zasklepia się w twardą skorupę.
Jaki kolor ma ta górka ziemi? Czy po rozkruszeniu dzieli się na włókienka, czy na grudki, piach, a może pył?

Obornik jak najbardziej, przekompostowany, czy przegniły, nigdy świeży. I tylko na jesieni, niestety to wymaga pracy, bo trzeba go przykopać, żeby nie został na wierzchu gleby.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
babeczka03
200p
200p
Posty: 201
Od: 3 mar 2008, o 16:41
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Gliniasty ogród - gliniasta ziemia

Post »

Ziemia jest raczej brązowa. Wyrastały na niej bujne zielska. Duże grudy rozpadają się na mniejsze, ale po roztarciu staje się miałka. Ona mi wygląda na żyzną i urodzajną (zresztą rolnika polecił sąsiad :lol: ) Tylko martwi mnie to,że staje się twarda i trudno ją pielić. A ja do mocarnych kobitek nie należę :wink: chociaż jestem mocno zdeterminowana. A co tam; dodam trochę i torfu i zdobycznego obornika, musi coś wreszcie wyrosnąć :roll: :lol:
Opadły kwiat powracający na gałąź?
To był motyl...
alinaK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1801
Od: 16 lut 2010, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kalwaria zebrzydowska

Re: Gliniasty ogród - gliniasta ziemia

Post »

do rozplantowania ziemi uśmiechnij się do m,on na pewno ma siłłłłłłłłłłłłłłłłłły :tan :tan :tan .rozrzuć na jesień obornik ,trociny liście z kapusty i co tam masz .przekop to łopatą jak glebogryzarka i na wiosnę miodzik
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Gleba jak ją ożywić,wzbogacić,użyźnić

Post »

Pod lotniskiem Bemowo jest prawie sam piasek. który wysycha błyskawicznie. Już po jednym dniu bez deszczu jest tam jak "wiór", i rosną tam mi. ziemniaki, które są w stanie to wytrzymać, ale też bardziej wrażliwe dynie. Na drugiej połowie działki w niewielkiej odległości jest gleba gliniasta, bardziej zasobna w minerały i próchnicę, a tam mam przede wszystkim pomidory i kwiaty. Jedno i drugie można poprawiać dodając obornik albo kompost.
pozdrawiam, Gunnar
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”