Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5, 6  
Autor Wiadomość
asia2
 Tytuł: Ziemia gliniasta - pytania,porady
PostNapisane: 2 maja 2006, o 19:26 
1000p
1000p

1 szt.
Witajcie! Jestem nowym forumowiczem, choć ogrodnictwem interesuję sie od dawna. Moja wiedza jest jednak głównie teoretyczna. Chciałabym zapytać czy macie jakieś sprawdzone pomysły na zagospodarowanie gliniastego ogrodu. Od razu powiem, że nawożenie innej ziemi niejednokrotnie już przerabiałam - efekt krótkotrwały. Jakie roślinki warto posadzić?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za porady. :D

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Aska
 Tytuł: Powiedz dwa słowa więcej...
PostNapisane: 4 maja 2006, o 08:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Podstawowe pytanie : masz ziemię gliniastą, czy po prostu glinę? Glinę rozluźniłam piaskiem i odkwaszonym torfem, poradził mi znajomy ogrodnik. Zobaczę, jak się sprawdzi, bo dopiero zaczynam tworzyć ogród. Na ziemi gliniastej, niezbyt zbitej ( u mnie poprawionej "zielonym nawozem" - w ubiegłym roku i pozostawionej w ostrej skibie na zimę) powinna rosnąć większość roślin. Ziemia dobrze trzyma wodę i nawozy, z pewnością jest lepsza niż piach. Życzę fantastycznych roślin!

kiler
 Tytuł:
PostNapisane: 4 maja 2006, o 11:42 
50p
50p
tez mam dosc gliniasta ziemie,ktora gdy z wierzchu wyschnie to tworzy twarda skorupe ale bardzo ladne buraki mam z takiej ziemi i specjanie dlaem trocin oraz przekopalem kilka razy nawoz szielony gdy zakladalem na takiej glebie ogrod i musze powiedziec ze tulipany maja niesamowite przyrosty jeśli chodzi o cebule wiec polecam nieco nawiesc te gline i bedzie dobrze bo rzeczywiscie dobrze trzyma wode i nawozy
pozdraiowm i zycze sukcesow

aurynka
 Tytuł: Ziemia gliniasta - pytania,porady
PostNapisane: 6 gru 2006, o 08:11 
---
Mam na działce tłustą i gliniastą ziemię.
Wszystko w niej rośnie idealnie (przynajmniej jak na razie).
Niestety w porze suchej mam z nią wiele problemów.
Może ktoś z Was mógłby mi doradzić jak poprawić jej drenaż, jak ewentualnie łatać duże szczeliny (jeśli podlewanie nie daje efektów) i czy sciółkowanie gleby gazetami na wiosnę coś daje? :?:
Chodzi mi głównie o warzywnik.
Pytałam już sasiada ale on zna tylko metodę do rozdrobnienia ziemi - poprzez posadzenie ziemniaków.
Mnie jednak taka perspektywa nie napawa optymizmem :?

Coondelboory
 Tytuł:
PostNapisane: 6 gru 2006, o 10:57 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Myślę, że jak władujesz w nią odpowiednią ilość materii organicznej to sie poprawi. Poza tym możesz ją odchudzić piaskiem. Nie jestem do końca pewien, jak to zadziała, bo ja u siebie mam sam piasek :?

C.

smn2000
 Tytuł:
PostNapisane: 6 gru 2006, o 12:18 
100p
100p
Ja też miałem u siebie gliniastą ziemię, ale nawiozłem ją dużą ilością torfu i obornika.
Po kilku takich zabiegach ziemia była 100x lepsza. 8)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

lila31
 Tytuł:
PostNapisane: 6 gru 2006, o 13:32 
Moderator Forum.
Moderator Forum.

więcej niż 1 szt.
Aurynko tak jak radzą poprzednicy, dodawać kompostu, obornika, torfu (odkwaszonego) czy co masz do dyspozycji. Ściółkowanie tak, ale może nie gazetami, a chociażby skoszoną trawą (ja ściółkuję rozdrobnionymi patyczkami) , no i częste motyczenie.
Znam przyjemność pracy przy ziemi gliniastej. Jak trzeba coś przy niej zrobić, to najpierw podlewam (tak długo aż ziemia jest miękka tak na około 10cm) i jak lekko obeschnie, to przez dzień, czy dwa nadaje się do uprawy, jest miękka, później znowu robi się skała.
Tak robię na rabatach, bo warzywniak dzięki dodawaniu kompostu i ziemi pieczarkowej, ma już prawie właściwą strukturę.
A tak w ogóle to po jakiś 10 latach będziesz miała świetną glebę. ;:113

aurynka
 Tytuł:
PostNapisane: 6 gru 2006, o 13:41 
---
Dzięki Wam! :D Spróbuję ją nafaszerować torfem i zobaczę jakie będą rezultaty. :)

Wisienka
 Tytuł:
PostNapisane: 6 gru 2006, o 18:40 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Aurynko! Ja się zastanawiam, czy nie zastosować (jak będzie taka potrzeba)na moim przyszłym warzywniaczku podlewania kropelkowego. Wyczytałam o nim u Erazma.
A jak często jesteś na działce? Pewnie o tym pisałaś, ale tak dużo czytam na tym forum, że na razie mam trochę mętlik w głowie :wink:

aurynka
 Tytuł:
PostNapisane: 6 gru 2006, o 18:58 
---
Wiśnia napisał(a):
Aurynko! Ja się zastanawiam, czy nie zastosować (jak będzie taka potrzeba)na moim przyszłym warzywniaczku podlewania kropelkowego. Wyczytałam o nim u Erazma.
A jak często jesteś na działce? Pewnie o tym pisałaś, ale tak dużo czytam na tym forum, że na razie mam trochę mętlik w głowie :wink:

W sezonie jestem co sobotę, a w lecie dodatkowo czasami nocuję tam od piątku do niedzieli. :D Przejrzę sobie u Erazma to podlewnie kropelkowe, bo nie mam pojęcia na czym polega. :D

Erazm
 Tytuł:
PostNapisane: 6 gru 2006, o 19:22 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
aurynka napisał(a):
... Przejrzę sobie u Erazma to podlewnie kropelkowe, bo nie mam pojęcia na czym polega. :D

Piszę o nim w temacie "Od Erazma do Wszystkich ..." ale nie pamiętam strony oraz na http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=459&start=0 To naprawdę duża wygoda. Polecam wszystkim. Nadaje się do podlewania warzyw, kwiatów, tuneli foliowych, szklarni, ... :wink:

Mariola54
 Tytuł:
PostNapisane: 6 gru 2006, o 19:57 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Aurynko dodaj do swojej ziemi torfu i kompostu.
W znacznym stopniu zmieni się struktura Twojej gleby.
Ja natomiast mam piaseczek :D
i właśnie do roku dodaję na jesień trochę gliny,
aby ziemia była trochę cięższa.

cynia
 Tytuł:
PostNapisane: 6 gru 2006, o 20:05 
200p
200p

1 szt.
Proponuje sprawdzić pH ziemi. Może poprawisz strukturę gleby przez wapnowanie.

lila31
 Tytuł:
PostNapisane: 6 gru 2006, o 22:07 
Moderator Forum.
Moderator Forum.

więcej niż 1 szt.
Mariola szkoda, że tak daleko mieszkamy od siebie, wymieniłybyśmy po trochę nasze gleby i wyszłaby taka w sam raz.
W piaseczku fajnie się robi, zawsze jest miękko, tylko podlewania trzeba pilnować, no i minerały pewnie Ci szybko uciekają.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 80 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5, 6  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości