Zabezpieczanie roślin przed zimą.Zimowanie.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Oczywiście pamiętaj, że w miarę zmywania wapna z drzewek trzeba je uzupełniać by nie powstały pęknięcia pni i rany zgorzelinowe. Największe zagrożenie jest w styczniu i lutym.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Post »

Mam jeszcze jedno pytanko: usypałam wokół świeżo posadzonych drzewek owocowych kopczyki z ziemi ale nie wiem, czy na zimę mogą być przyspane miejsca szczepienia, czy nie?
Pozdrawiam serdecznie
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Oczywiście. Kopczyki muszą być wysokie. Poczytaj http://ogrodowy.republika.pl/pliki/sadzdrzewowoc.html
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Post »

Uff.... Już myślałam, że coś pod tym linkiem przegapiłam, ale tam tylko tak pisze:

"...aby zabezpieczyć korzenie roślin przed mrozem, usypujemy wokół roślin kopczyki z ziemi. Tą czynność możemy wykonać nieco później, ważne jest jednak abyśmy nie zapomnieli o tym przed nastaniem pierwszych przymrozków."

Dlatego się pytam. Wiem, że ogólnie, nie powinno się zasypać ziemią tych miejsc szczepień, bo inaczej drzewka mogą tam wypuścić korzenie i stracić swą szlachetność. Dlatego się upewniam.
Pozdrawiam serdecznie
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Gdy sadzimy drzewka to miejsce szczepienia jest nad poziomem gruntu. Natomiast na zimę sypiemy kopczyki chroniące korzenie i część szlachetną. Gdy pień częściowo zmarznie zawsze możemy odtworzyć drzewko z części, która była przysypana ziemią (m.in. brzoskwinie, nektaryny).
Pozdrawiam Andrzej.
lorien

Post »

witam,
mam pytanie, poszerzają mi drogę, w związku z czym zabierają ok 5m działki, niestety sama granica jest obsadzona świerkami ok 1,5m wysokości, czy ryzykować z przesadzaniem ich jeszcze w tym roku? :? czy ktos przesadzał w tak późnym terminie? proszę o pomoc i podpowiedź,
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pytanie zadałeś w złym temacie.
Poczytaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 6wierk%F3w
Jak chcesz znaleźć interesujący Ciebie temat wpisz na http://forumogrodnicze.info/search.php konkretne hasło np "przesadzanie iglaków".
Pozdrawiam Andrzej.
lorien

Post »

trudny wybór z tym przesadzaniem, w zeszłym roku zima nawet na święta nie dotarła, więc może spróbuję, w końcu klimat nam się trochę zmienia :wink: ile potrzeba na ukorzenienie takich przesadzonych drzewek? 3 tygodnie starczy?
pozdrawiam
sylwek107
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 sie 2007, o 20:19

Zabezpieczenie roślin na zimę

Post »

Mam kilka wyhodowanych z sadzonek zielonych roślinek: hortesje, winorośl, morwę, pecherzyce.
Mają dobrze rozwinięty sytem korzeniowy, ale co z nimi zrobić zimą? Czy mogę je teraz posadzić, czy może zadolować w doniczkach i zabezpieczyć- okryć? Nie mam niestety przechowalni, piwnicy na działce.
Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1007
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Jeśli masz takie warunki to bym posadził i dobrze zabezpieczył agrowłókniną i gałązkami świerka.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Winorośl jak jest w doniczce możesz posadzić teraz (z bryłą ziemi) na właściwe miejsce. Kopczyk usypiesz jesienią. O winorośli przeczytaj 4 części tematu "Wszystko o winogronach". Wpisz takie hasło w wyszukiwarce.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Wszystkie rośliny,które wymieniłeś powinieneś wysadzic do ogrodu przed zimą.
Jeśli są zbyt maleńkie możesz wsadzic je razem z doniczką aby nie naruszyć młodego systemu korzeniowego.
Radziłabym zrobić to już teraz i pielęgnować tak jak dotyczczas a z chwilą nadejścia mrozów okopczykować i zasypać te miejsca liśćmi lub przykryć igliwiem.

Przetrzymywanie takich sadzonek w pomieszczeniu nie przystosowanym (inne niż szklarnia) może okazać się bardzo ryzykowne.Wiosną możesz nie mieć co wsadzać do ogrodu.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Raczej nie w doniczce. Zima mrozy mogą "wysadzić" doniczkę z ziemi ...
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”