Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
BozenkaA
 Tytuł: Re: Zakwaszanie gleby
PostNapisane: 13 cze 2013, o 10:45 
1000p
1000p

1 szt.
Czy te liście wystarczy włożyć do wiadra i zalać wodą, czy trzeba jakoś przyciskać i zakrywać, jak ogórki?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

ostatnia szansa
PostNapisane: 13 cze 2013, o 21:32 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Robiłam podobnie jak z pokrzyw - zalałam wodą starałam się "ubić" tak aby nie wystawały z wody, mieszałam codziennie, przykryłam kawałkiem materiału aby nie zalęgły się muchy.

Kisiel
PostNapisane: 14 lip 2013, o 22:15 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Ja swoje rododendrony dokwaszałam kwaskiem cytrynowym.
Żyją.

floraqua
PostNapisane: 18 lip 2013, o 22:56 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
A ja Wam podam prosty sposób, wolny od związków chemicznych.

Bochenek chleba należy zamoczyć w wiadrze/ naczyniu aby był całkowicie zanurzony w wodzie. Jak chleb zacznie fermentować przekładamy do drugiego naczynia, gdzie dosypujemy ziemię, mieszamy (proporcja dwu, trzy krotnie większa aniżeli byśmy sporządzali tradycyjny zakwas)
Równoznaczne do chleba jest mleko. (A i chlebek nam się nie marnuje, jak czasami kupimy za dużo i jest czerstwy)

Jestem zwolenniczką tradycyjnych i niekonwencjonalnych metod upraw ogrodów.

terecha
PostNapisane: 19 lip 2013, o 11:12 
100p
100p

0 szt.
Woda z kiszenia czerstwych kromek chleba doskonale zakwasza borówki, a "ukiszone" kromki można powtórnie zalać wodą. Gdy już całkiem rozmokną, zakopuję w ziemi wokół borówek :wink:

Mineralka
PostNapisane: 28 kwi 2014, o 07:07 
200p
200p

1 szt.
Proszę pomóżcie mam ziemię pH 6,5 chcę zrobić wrzosowisko - jakieś 20-30 m/kw jeszcze nic tam nie rośnie - doradźcie jak zakwasić tą ziemię ? Torf ? Podlewanie ? Czym, jak i ile ?

perdii
PostNapisane: 30 kwi 2014, o 06:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Na Twoim miejscu wybrałabym ziemię w miejscach gdzie planujesz posadzić wrzosy następnie dałabym podłoże z kwaśnego torfu lub ziemię dla roślin kwasolubnych -tak przygotowywałam miejsce dla Rh. Można tez podlewać kompotem z rabarbaru bez cukru, wodą z kwaskiem cytrynowym,zbierać fusy kawy i herbaty (bez cukru) i zrobić z tego wywar do podlewania,lub nawozić czystą siarką (ziemię wymieszać z siarką) są też nawozy zakwaszające glebę. Poszukaj na forum np. w temacie viewtopic.php?f=18&t=7960&start=168

katarzynka85
PostNapisane: 1 gru 2014, o 11:30 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam!
To niezwykle ciekawe tematy. Ja także posiadam kilka roślin kwaśnolubnych - rh, hortensje, jeżynę bezkolcową i przede wszystkim borówki i żurawinę, które także podlewam. Na razie zaczęłam od dobrego podłoża, czyli igliwie z lasu i ściółka leśna, a od następnego roku wykorzystam wasze patenty do podlewania, ale tylko te ekologiczne i naturalne, więc poinformuję was o efektach wiosną.
Pozdrawiam :wit

Ema
 Tytuł: jak zakwasić glebę
PostNapisane: 16 kwi 2018, o 07:43 
50p
50p
Chcę posadzić szpaler z rosa rugosa. niestety glebę mam zasadową, a rosa rugosa wolą lekko kwaśną. Jak przygotować ( zakwasić glebę)?

ekopom
 Tytuł: Re: jak zakwasić glebę
PostNapisane: 16 kwi 2018, o 08:08 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Można dać nawóz zakwaszający siarczan amonu. A podlewać, do wody dodając PeKacid. Ilość dodawania tych środków zależy od pH gleby i zasobności gleby.

dziadek22
PostNapisane: 16 kwi 2018, o 08:17 
ZBANOWANY

0 szt.
Ema napisał(a):
Chcę posadzić szpaler z rosa rugosa. niestety glebę mam zasadową, a rosa rugosa wolą lekko kwaśną. Jak przygotować ( zakwasić glebę)?

Pobierz próbki gleby i zawieź lub prześlij pocztą do regionalnej Stacji Chemiczno Rolniczej, Poproś o opracowanie zaleceń nawożenia korekcyjnego dla uprawy róży. Koszt badania pH, fosforu, potasu, magnezu kilkanaście złotych. Koszt zaleceń podobnie. Czas wykonania badania 2 tygodnie. Poproś o przysłanie wyników pocztą i na adres e-mailowy.
W międzyczasie zrób przegrodę między gruntem rodzimym a kwaterą róży (i innych kwasolubnych) zagłębioną na 60 cm w gruncie i wystającą 20 cm ponad grunt.

palat
PostNapisane: 24 cze 2018, o 13:30 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
A ja bym proponował najstarszą metodę kwaśny torf pół na pół wymieszać z obecna ziemią. Można zastosować siarkę. Podlewać, jak napisał ekopom siarczanem amonu (ale uwaga nie cały rok z wiadomych przyczyn - ja w kwaterze borówki amerykańskiej kończę podlewanie siarczanem amonu w końcu czerwca/lipcu by rośliny zdążyły zdrewnieć przed zimą). Proporcja 1 płaska łyżka na 10 litrów wody. Są też inne, krótko działające sposoby, np. podlewanie roztworem kwasku cytrynowego (lub innym słabym kwasem). Wadą jest to, że mikroflora glebowa szybko owe kwasy zmetabolizuje. Generalnie jednak Rosa rugosa chyba nie jest aż takim acidophilem jak borówka amerykańska i nie ma potrzeby aż takiego zakwaszania gleby ??? :lol:

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 82 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości