Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5  
Autor Wiadomość
dafit
 Tytuł: Re: Zakwaszanie gleby
PostNapisane: 27 paź 2009, o 17:50 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Witam,

Piszecie, że borówki posypujecie trocinami, takie "zwykłe" co można kupić w sklepie zoologicznym też się nadają? I jaką przewagę w utrzymywaniu kwaśnego pH mają trociny niż kora kompostowa ?

Pozdrawiam ;:3
Dawid.

smonika
PostNapisane: 30 paź 2009, o 21:45 
500p
500p

1 szt.
Proszę odpowiedzcie, bo mam mentlik w głowie.
Posadziłam w tym roku kilka roślin kwasolubnych - cyprysik, hibiskus, budleja, chortensja i borówki amerykańskie. Jeszcze agresty, pożeczki, gruszę azjatycką i pigwę wielkoowocową. Do tych ostatnich wymieszałam swoją ziemię ogrodową z torfem ogrodniczym. Do tych pierwszych ziemię do iglaków z torfem, przy czym najwięcej torfu do borówek. Ziemię badałam - z różnych części pobrane próbki pH wyszło 6.7 - 7.1. Używam do podlewania wody ze studni głębinowej - nie badałam odczynu, ale jest w niej bardzo dużo żelaza - widać po rudym osadzie.
Planuję zakwaszać glebę wokół w/w roślinek kwasem - tylko który lepszy : azotowy czy fosforowy? Od kiedy mam zacząć zakwaszać - wystarczy od wiosny?

W przyszłości zwróć uwagę na ortografię. Dziękuję. Bishop

aniawoj
PostNapisane: 31 paź 2009, o 08:16 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Zacznijmy od tego, że z wymienionych przez Ciebie roślin tylko hortensja i borówki są kwasolubne!!! Reszta nie ma takich wymagań ,a niektóre ( np budleja) wolą wręcz bardziej zasadową glebę.
Możesz dokwaszać kwasolubne kwasem i azotowym i fosforowym. Tym pierwszym tylko na wiosnę.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

smonika
PostNapisane: 31 paź 2009, o 22:12 
500p
500p

1 szt.
Aniu! Dziękuję za odpowiedź. Może źle się wyraziłam. Na opisie roślinek było: hibiskus pH 5.8-6.5, budleja - gleba próchnicza o odczynie lekko kwaśnym, cyprysiki - to samo. Dlatego posadziłam wszystkie te roślinki w jednym miejscu w ogrodzie, żeby nie zastanawiać się, gdzie co mam. Z tego co się domyślam, wystarczy, że będę podlewać H3PO4 0.05% tylko ziemię w okolicy borówek i hortensji. Natomiast pozostałym wystarczy raz w roku wymieszanie wierzchniej warstwy wkoło roślinek z torfem?- chodzi mi o cyprysik, budleję i hibiskus. Dzięki za wszystkie rady!
Pozdrawiam serdecznie.

PS. Bishop, przepraszam za orty :oops:

Nalewka
PostNapisane: 28 gru 2009, o 12:19 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
smonika napisał(a):
Natomiast pozostałym wystarczy raz w roku wymieszanie wierzchniej warstwy wkoło roślinek z torfem?- chodzi mi o cyprysik, budleję i hibiskus.

Nie musisz :) Wystarczy im podsypanie korą jako ściółką, ale to raczej przeciw chwastom, niż dla zakwaszania.
A o borówkach i hortensjach zakwaszaniu gleby wokół nich poczytaj w wątkach o konkretnie borówce i konkretnie hortensji. Wszystko znajdziesz tu:
- Hortensja - LINKI
- Borówka Amerykańska-Jak sprawdzić pH ziemi??
- Borówka amerykańska - 1cz.(08.2005-05.2006)
- Borówka amerykańska - 2cz.(08.2008-....

NOTO
 Tytuł: Re:
PostNapisane: 11 lut 2013, o 15:04 
200p
200p

1 szt.
pogotowie ogrodnicze napisał(a):
zakwaszanie 0,01-0,02%roztworem kwasu ortofosforowego jest wypraktykowane.Nadmiar fosforu nie powoduje niekorzystnych zmian fizjologicznych w przypadku różaneczników i azalii. Stosowanie związków mineralnych bez badania gleby w stacji chemiczno rolniczej może powodować zachwianie równowagi w gospodarce mineralnej roślin.(blokowanie pobierania)Każdy nawóz nawet zakwaszający zastosowany przy pH powyżej 6,0 będzie zasalał. Nawozy o działaniu zakwaszającym wskazane są do stosowania przy pH poniżej 5,5

To jakie nawozy można używać na przy glebie pH 7,5

-- 11 lut 2013, o 15:07 --

bishop napisał(a):
Kupiłem wczoraj kwas fosforowy, w sklepie z odczynnikami 32,05 PLN/Litr. Wlałem ok. 1 ml na konewkę i sprawdziłem pH. Niezauważalna zmiana, troszkę poniżej 7. Dolałem ok. 50 ml, pH spadło do 3,5 Podlałem tym kwasem, ale teraz się zaczynam martwić, czy nie przegiąłem :?: Biorąc poprawkę na to, że część kwasu zobojętni się składnikami gleby, część wsiąknie głębiej, a torf w workach i tak ma podobno pH 3÷4, to powinno być ok. Czas pokaże...

Przeżyły ?

bishop
PostNapisane: 12 lut 2013, o 08:47 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Nie

NOTO
PostNapisane: 4 mar 2013, o 15:37 
200p
200p

1 szt.
Znowu zadam pytanie ... to jakie nawozy można stosować przy pH 8 ?

x-xm-a
PostNapisane: 4 mar 2013, o 18:14 
Konto usunięte na prośbę.
NOTO popatrz w ten link tabela na str 13 - wpływ odczynu pH na dostępność składników mineralnych w glebie http://www.horticentre.pl/uploads/ipdis ... 939681.swf
Nie wiem co uprawiasz i o jakich wymaganiach pH i czy robiłeś badanie gleby, ale przynajmniej zobacz jakie niedobory grożą. I ew musisz najpierw doprowadzić podłoże do odpowiedniego pH. Nie wiem czy siarczan żelaza jako nawóz byłby dobry, popytaj Pomodoro
Jeszcze link o ew nawożeniu żelazem http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=615

moniulka08
PostNapisane: 29 mar 2013, o 11:30 
50p
50p

1 szt.
Ja wysypałam przegnite trociny i igliwie z lasu za domem, które wymieszam z ziemią jak odmarznie, zakupiłam 30szt borówek i już nie mogę się doczekać kiedy je posadzę:)

Bogumila_r
PostNapisane: 10 kwi 2013, o 13:52 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Wiem, ze to pytanie wywola smiech (ja sama sie usmiecham hihi), ale:
skoro cytrusy zakwaszaja glebe (i w zwiazku z tym nie powinno sie wyrzucac ich na kompost), to czy teoretycznie glebe, np. pod borowke amerykanska, mozna zakwasic wlasnie...cytrusami?

darrooo
PostNapisane: 16 maja 2013, o 21:47 
50p
50p

0 szt.
To i ja się podepnę do tematu.
Mieszanka torf , kompost i drobno mielona kora sosnowa.
Po zmieszaniu wyszło mi pH coś ok. 6,8 -7 :evil: sam " kwaśny " torf pokazuje mi pH 6 firmy krecik sprawdzane pehametrem takim z dwoma sondami i wskazówką , może ten z płynem heliga byłby bardziej precyzyjny , ale ten co mam wsadzony w doniczkę z rh pokazywał coś ok. 5 pH
Różaneczniki już posadzone , stanowisko (podwyższone) w połowie napełnione i teraz po przeczytaniu większości wątków o obniżaniu pH
jest tyle propozycji... tylko co zastosować...
stanowisko 6m długie 1m szerokie.
Napiszę co chodzi mi po głowie :

1,Dokupić pehametr na płyn heliga i jeszcze raz sprawdzić pH
2,Kupić czystą siarkę i 3-4 worki torfu opisanego , że posiada pH 3,5-4,5 dosypać i wymieszać
3,Trociny iglaste (powinno być łatwo zdobyć)
4,Świeże igliwie ( po wycince drzew składują gałązki z igliwiem przy drodze , zapytam w nadleśnictwie , czy mogę zrobić z tego "samowyrób " )

I inne przeczytane pomysły które mniej do mnie przemawiają ,
ale może były by skuteczniejsze :
5,Kwas ortofosforowy
6,Kwasek cytrynowy :shock:
7,Woda spod ogórków :shock: (mogę mieć wodę z całej beczki raz na tydzień... znajomy sprzedający kiszone ogórki i kapustę)

Co radzicie ?

ps. nic nie piszę o nawozach zakwaszających , bo przy tym pH co wychodzi że mam... zasolą a nie zakwaszą...

nikka55
PostNapisane: 16 maja 2013, o 21:57 
100p
100p

0 szt.
W wodzie z ogórków i kapusty jest dużo soli :?

GrzegorzR
PostNapisane: 17 maja 2013, o 10:00 
200p
200p

0 szt.
Kora ma niewielką zdolność zakwaszania. Siarka granulowana byłaby dobrym rozwiązaniem. Wszelkie kwasy rozpuszczalne będą wypłukane po pierwszym deszczu. Lepsza od igliwia byłaby ziemia wrzosowa.

Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!

darrooo
PostNapisane: 17 maja 2013, o 18:36 
50p
50p

0 szt.
Czyli zostaje siarka. Ziemia wrzosowa była by super... tylko jak ją legalnie pozyskać ?

jokaer
PostNapisane: 19 maja 2013, o 06:26 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Skąd: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

więcej niż 1 szt.
Bardzo dobra do podlewania jest woda z trawy.
Trawa ogólnie dostępna, a wykonanie banalnie proste.
Świeżą trawę ściętą zalewa się wodą i zostawia do zakiszenia.
Jak jest ciepło to wystarczy jeden, dwa dni - góra

To ma być zapach kwasu mlekowego, nie wolno trzymać dłużej bo się zaśmierdzi i zacznie robić gnojówka,
a tak to zakisza się i ma super przyjemny zapach.

To jest bardzo dobre do podlewa kwasolubnych.
To jest w ogóle bardzo przyjemne też dla skóry rąk.

perdii
PostNapisane: 19 maja 2013, o 06:28 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ciągle człowiek dowiaduje się nowych ciekawostek. Wypróbuję bo po niedzieli będzie koszenie :D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 82 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości