Zakwaszanie gleby

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
dafit
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 20 maja 2009, o 21:47
Lokalizacja: olsztyn

Re: Zakwaszanie gleby

Post »

Witam,

Piszecie, że borówki posypujecie trocinami, takie "zwykłe" co można kupić w sklepie zoologicznym też się nadają? I jaką przewagę w utrzymywaniu kwaśnego pH mają trociny niż kora kompostowa ?

Pozdrawiam ;:3
Dawid.
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Zakwaszanie, a system nawadniający

Post »

Naczytałam się tematów na forum o zakwaszeniu gleby, aż głowa "spuchła" od nadmiaru wiadomości. Na działkę niestety jeżdżę tylko na weekendy i w czasie jak mąż dostanie urlop, co niestety jest bardzo rzadko.Więc,żeby nasze, a właściwie moje roślinki miały co pić, założyliśmy system nawadniający.Podlewa wszystko, tak żebym od poniedziałku do piątku była spokojna w czasie upalnych dni i jak przyjedziemy nie traciła czasu na podlewanie (Działka prawie 1ha) Woda do systemu jest pobierana z wodociągu. Mam więc pytanie co umieścić pod roślinami lubiącymi kwaśną ziemię? Tym bardziej że mam zamiar założyć rabatę "azaliową"
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Zakwaszanie, a system nawadniający

Post »

Może siarkę?
Działa bardzo wolno i w znikomym stopniu rozpuszcza sie w wodzie, więc nie powinna być wypłukiwana.
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zakwaszanie, a system nawadniający

Post »

bishop pisze:Może siarkę?
Działa bardzo wolno i w znikomym stopniu rozpuszcza sie w wodzie, więc nie powinna być wypłukiwana.
Dziękuję ślicznie za odpowiedź i podpowiedź. Dzięki tej wypowiedzi w wyszukiwarce znalazła tematy w których m.in. jest tabelka ile siarki stosować itp. Jest miło gdy ludzie są dla siebie pomocni i mili. Życzę wielu pięknych, zdrowych roślin ;:1
Awatar użytkownika
smonika
500p
500p
Posty: 648
Od: 29 gru 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Zakwaszanie gleby

Post »

Proszę odpowiedzcie, bo mam mentlik w głowie.
Posadziłam w tym roku kilka roślin kwasolubnych - cyprysik, hibiskus, budleja, chortensja i borówki amerykańskie. Jeszcze agresty, pożeczki, gruszę azjatycką i pigwę wielkoowocową. Do tych ostatnich wymieszałam swoją ziemię ogrodową z torfem ogrodniczym. Do tych pierwszych ziemię do iglaków z torfem, przy czym najwięcej torfu do borówek. Ziemię badałam - z różnych części pobrane próbki pH wyszło 6.7 - 7.1. Używam do podlewania wody ze studni głębinowej - nie badałam odczynu, ale jest w niej bardzo dużo żelaza - widać po rudym osadzie.
Planuję zakwaszać glebę wokół w/w roślinek kwasem - tylko który lepszy : azotowy czy fosforowy? Od kiedy mam zacząć zakwaszać - wystarczy od wiosny?

W przyszłości zwróć uwagę na ortografię. Dziękuję. Bishop
Pozdrawiam, Monika
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Zakwaszanie gleby

Post »

Zacznijmy od tego, że z wymienionych przez Ciebie roślin tylko hortensja i borówki są kwasolubne!!! Reszta nie ma takich wymagań ,a niektóre ( np budleja) wolą wręcz bardziej zasadową glebę.
Możesz dokwaszać kwasolubne kwasem i azotowym i fosforowym. Tym pierwszym tylko na wiosnę.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
smonika
500p
500p
Posty: 648
Od: 29 gru 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Zakwaszanie gleby

Post »

Aniu! Dziękuję za odpowiedź. Może źle się wyraziłam. Na opisie roślinek było: hibiskus pH 5.8-6.5, budleja - gleba próchnicza o odczynie lekko kwaśnym, cyprysiki - to samo. Dlatego posadziłam wszystkie te roślinki w jednym miejscu w ogrodzie, żeby nie zastanawiać się, gdzie co mam. Z tego co się domyślam, wystarczy, że będę podlewać H3PO4 0.05% tylko ziemię w okolicy borówek i hortensji. Natomiast pozostałym wystarczy raz w roku wymieszanie wierzchniej warstwy wkoło roślinek z torfem?- chodzi mi o cyprysik, budleję i hibiskus. Dzięki za wszystkie rady!
Pozdrawiam serdecznie.


PS. Bishop, przepraszam za orty :oops:
Pozdrawiam, Monika
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Zakwaszanie gleby

Post »

smonika pisze:Natomiast pozostałym wystarczy raz w roku wymieszanie wierzchniej warstwy wkoło roślinek z torfem?- chodzi mi o cyprysik, budleję i hibiskus.
Nie musisz :) Wystarczy im podsypanie korą jako ściółką, ale to raczej przeciw chwastom, niż dla zakwaszania.
A o borówkach i hortensjach zakwaszaniu gleby wokół nich poczytaj w wątkach o konkretnie borówce i konkretnie hortensji. Wszystko znajdziesz tu:
- Hortensja - LINKI
- Borówka Amerykańska-Jak sprawdzić pH ziemi??
- Borówka amerykańska - 1cz.(08.2005-05.2006)
- Borówka amerykańska - 2cz.(08.2008-....
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zakwaszanie, a system nawadniający

Post »

Działka prawie 1ha i podlewacie to z wodociągów ?
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re:

Post »

pogotowie ogrodnicze pisze:zakwaszanie 0,01-0,02%roztworem kwasu ortofosforowego jest wypraktykowane.Nadmiar fosforu nie powoduje niekorzystnych zmian fizjologicznych w przypadku różaneczników i azalii. Stosowanie związków mineralnych bez badania gleby w stacji chemiczno rolniczej może powodować zachwianie równowagi w gospodarce mineralnej roślin.(blokowanie pobierania)Każdy nawóz nawet zakwaszający zastosowany przy pH powyżej 6,0 będzie zasalał. Nawozy o działaniu zakwaszającym wskazane są do stosowania przy pH poniżej 5,5
To jakie nawozy można używać na przy glebie pH 7,5

-- 11 lut 2013, o 15:07 --
bishop pisze:Kupiłem wczoraj kwas fosforowy, w sklepie z odczynnikami 32,05 PLN/Litr. Wlałem ok. 1 ml na konewkę i sprawdziłem pH. Niezauważalna zmiana, troszkę poniżej 7. Dolałem ok. 50 ml, pH spadło do 3,5 Podlałem tym kwasem, ale teraz się zaczynam martwić, czy nie przegiąłem :?: Biorąc poprawkę na to, że część kwasu zobojętni się składnikami gleby, część wsiąknie głębiej, a torf w workach i tak ma podobno pH 3÷4, to powinno być ok. Czas pokaże...
Przeżyły ?
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zakwaszanie, a system nawadniający

Post »

Cała działka nie jest uprawiana. Trzeba odliczyć budynki, las, staw i inne powierzchnie które nie wymagają podlewania.
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Zakwaszanie gleby

Post »

Nie
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zakwaszanie gleby

Post »

Znowu zadam pytanie ... to jakie nawozy można stosować przy pH 8 ?
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”