Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

Hmm? Z roślin, które sam siałem (czego zapewne będę żałował do końca życia) najstraszniejszy jest krwawnik. Sieje się wszędzie i produkuje podziemne kłącza, które niesamowicie trudno wypielić, a do tego jest na tyle wysoki, by skutecznie zagłuszać wszelkie niskie byliny?

Dziwaczek też jest niesamowicie ekspansywny, ale ze względu na palowy system korzeniowy akurat łatwo go okiełznać, jeśli gdzieś wyrośnie nieproszony? Marchewki łatwo z gleby wychodzą?

Z roślin, których nie siałem, ale które zdarza się ludziom uprawiać, utrapieniem są dla mnie powojnik pnący oraz rdestówka powojowata? Ten pierwszy niebawem wyeliminuje mi wszystkie powojniki, które posadziłem przy łukach na końcu ogrodu? Ta druga już niejedną jednoroczną roślinę mi zadusiła?

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

A ja wsadzam co roku w jeden kąt podagrycznik z nadzieją, że się rozrośnie a w kolejnym sezonie mam tyle ile wsadziłam ;:223
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4017
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

To niemożliwe, nie ma nic innego tak rozrastającego się i uciążliwego jak podagrycznik. Po prostu nie ma.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

Podobnie jest na działce mojej siostry - nie chce rosnąć podagrycznik pomimo, że sadziła w kilku miejscach w celu pozyskiwania liści jako lekarstwo na podagrę. Za to u mnie rośnie wspaniale zwłaszcza w malinach wczesnych. W malinach późnych gorzej sobie radzi ale nie ustępuje.
Na grządkach z roślinami jednorocznymi nie ma problemu - motyczkowanie załatwia sprawę podagrycznika, perzu, chrzanu, topinamburu. Tam gdzie byliny, rośliny wieloletnie jest problem.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

Szczurbobik pisze:Na potęgę sieje się karmnik ościsty ;:172
Karmnik ościsty nie jest raczej ekspansywny, a to co się sieje to zapewne karmnik rozesłany.

Locutus obcinaj nasiona tego siejącego się powojnika, ja tak robię, u mnie mocno wysiewa się powojnik mandżurski.Kiedyś zostawiłam roślinę z siewu, ale nie powtórzyła cech matecznych, kwiatki nie pachniały z czego ten słynie.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

Locutus pisze: Dziwaczek też jest niesamowicie ekspansywny, ale ze względu na palowy system korzeniowy akurat łatwo go okiełznać, jeśli gdzieś wyrośnie nieproszony? Marchewki łatwo z gleby wychodzą?

LOKI
To dmuchnij nasiona do mnie żeby się u mnie zaekspansywnił, bo ja walczę o każdą marchewkę i liczę że kiedyś mi te tysiące upadłych nasion się rozsieją.. A tu cisza.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

Ha? Żeby to tak się dało? To ja też niejednego forumowicza poprosiłbym o dmuchnięcie na rośliny, które tylko na forum udaje mi się podziwiać, bo w moim ogródku za Chiny Ludowe nie chcą rosnąć?

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

Witajcie, ja rozpoczynam dopiero swoją przygodę z ogródkiem. W tym roku miałam akurat dziwaczki, rzeczywiście część rozsypała się. Czy dobrze zrozumiałam z waszej wypowiedzi że jest szansa że wyrosną z nich kolejne roślinki??
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

No u mnie bardzo mocno się sam rozsiewa i ostatnimi czasy już go z bólem serca musiałem zacząć wyrywać, ale u Foxowej już na przykład nie.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

Czyli pewnie nie jest bardzo ekspansywny i nie każda ziemia mu pasuje.
Tym bardziej będę z ciekawością wypatrywać młodych sadzonek. Wyrastają na wiosnę czy nieco później?
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

Wiesz co? U mnie przed oknem sypialni jest pas tak paskudnej ziemi, że nawet chwasty tam nie za bardzo rosną. A dziwaczki sieją się na tym jak szalone? Co do wschodów ? późno wschodzą te samosiejki, jakoś tak w maju i to raczej drugiej połowie (chyba że wiosna bardzo ciepła, to wtedy wcześniej)? Zresztą dziwaczkowe ?marchewki?, które przezimowały też jakoś dopiero wtedy pokazują pierwsze oznaki życia.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

Rozumiem, czyli trzeba uważać na ewentualne samosiejki przy wiosennym odchwaszczaniu.
Akurat trafiły mi się różne kolory także chętnie widziałabym je również i w tym roku.
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
Basia8585
100p
100p
Posty: 177
Od: 18 lis 2015, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czestochowa

Re: Parszywa dwunastka - rośliny ekspansywne

Post »

W zeszłym roku pierwszy raz posiałam ogórecznik, a w tym mam go po całym warzywniku. I wszędzie tam gdzie posypywałam kompostem zeszłorocznym. Ale łatwo się wyrywa i można przenieść jeśli się chce we właściwe miejsce.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”