Budki dla ptaków

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
resu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 2 cze 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 76-113
Kontakt:

Re: Budki dla ptaków

Post »

Obrazek
Dziś początek lęgu nr 2 w tym sezonie, w jednej z budek.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Budki dla ptaków

Post »

Taka ciekawostka: jedną z budek po wcześniejszym lęgu bogatki zajął krętogłów
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Zembolina
100p
100p
Posty: 139
Od: 25 kwie 2014, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północna Warszawa / okolice Nadarzyna

Re: Budki dla ptaków

Post »

Witajcie, rok temu zawiesiłam 2 budki lęgowe na działce. Jedną typ A na ścianie drewnianego domku letniskowego od strony wschodniej, była schowana pod wystającym dachem a więc mało narażona na opady. Drugą typu A1 powiesiłam na thuji na wys trochę ponad 2 metry też od strony wschodniej. Wczoraj zajrzałam do obu w celu sprawdzenia i wysprzątania gniazd. W budce typu A było ładne gniazdo, które sprzątnęła i wymiotłam resztki. Natomiast w A1 gniazda brak za to jakieś malutkie jakby odchody...? I pleśń... Przed powieszeniem obie budki były malowane z zewnątrz 1 lub 2 razy (chyba był to impregnat, już nie pamiętam), a w środku nie malowałam. Budka A1 była powieszona na drzewie jakoś w kwietniu... A typu A na ścianie już w zimie. I mam takie pytanie czy jak bym nawet kupiła palnik do opalenia budki, to dałoby to coś, czy taka budka mogłaby jeszcze posłużyć? Czy dać sobie spokój i kupić nową budkę? Tylko tym razem pomalowałabym tym też w środku...
Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Budki dla ptaków

Post »

Zembolina A ja bym się zastanowiła nad tym, czemu A1 nie była zasiedlona. Termin zawieszenia niby późny ale przecież wiele ptaków wyprowadza kolejne lęgi w ciągu sezonu. Może w twojej okolicy nie ma ptaków-amatorów budek o tak małym wlocie. Może byłoby warto przed przyszłym sezonem powiększyć wlot do rozmiaru A?
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Zembolina
100p
100p
Posty: 139
Od: 25 kwie 2014, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północna Warszawa / okolice Nadarzyna

Re: Budki dla ptaków

Post »

No właśnie liczyłam że będą jeszcze kolejne lęgi. Działka jest w okolicach Nadarzyna pod Warszawą, więc trochę lasków jest i ptaków też. Widziałam wróblowate, sikorki bogatki to rzadko, raniuszki i inne których nie rozpoznaję. Chciałam zwabić modraszki i inne najmniejsze ptaki. Ale zdziwiłam się że budka zawilgotniala, bo przecież nie było bardzo deszczowo w tym roku ... W każdym razie zdejmę ja dzisiaj bo taka zostać nie może. Nie wiem jeszcze uda mu się ja doprowadzić do porządku, najwyżej kupię nową
kunek6
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 lis 2019, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Budki dla ptaków

Post »

Witam
Moja pierwsza budka zamieszkana przez kopciuszki.

Obrazek
kunek6
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 lis 2019, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Budki dla ptaków

Post »

Obrazek
Drugą budkę zagospodarowały bogatki.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Budki dla ptaków

Post »

Zebolina Co do tego co wcześniej pisałam. Może najpierw Sprawdź jakie ptaki u ciebie występują najczęściej. Jak nie Masz drobiazgu, to znaczy, że coś w środowisku im nie odpowiada i budka ich nie przyciągnie. Jak masz dużo ptaków wielkości sikory bogatki to wieszaj budki dla ptaków tej wielkości.
Co do tej konkretnej budki, może ją Zdejmij i wysusz a przed przyszłym sezonem zabezpiecz daszek np. gontem bitumicznym tak, żeby woda nie dostawała się do środka
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Zembolina
100p
100p
Posty: 139
Od: 25 kwie 2014, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północna Warszawa / okolice Nadarzyna

Re: Budki dla ptaków

Post »

Dzięki za podpowiedź :) już ją zdjełam, czeka teraz aż będę miała więcej czasu na wyczyszczenie.
Awatar użytkownika
kiziorek
50p
50p
Posty: 91
Od: 16 mar 2016, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko pomorskie

Re: Budki dla ptaków

Post »

A czy ktoś próbował zrobić budkę z tykwy? Znalazłam kilka zdjęć w internecie i zastanawia mnie czy ptaki zagnieździłyby się chętnie.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Budki dla ptaków

Post »

Może lepiej nie kombinować z jakimiś wynalazkami. Budka lęgowa to budka lęgowa - ma być bezpieczna i wytrzymała. Czy taka tykwa wytrzyma zapędy sroki, sójki, wrony i albo dzięcioła? Wątpię. Fatalnie, że ludzie tak eksperymentują z budkami lęgowymi. Niedługo z tektury ktoś będzie je robił :twisted:
W naturze jest to dziupla wydrążona w pniu drzewa przez ptaki z grupy dziuplaków pierwotnych (dzięcioły). Odpowiednikiem dziupli jest budka lęgowa zrobiona z desek drewnianych. Dobrze jest uważnie posłuchać rad fachowca:
https://www.youtube.com/watch?v=Ioj85rPVy0Y&t=631s
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2336
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Budki dla ptaków

Post »

Sąsiad chyba przesadził -

Obrazek
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Budki dla ptaków

Post »

Nie chyba tylko na pewno :|
Tak to jest jak ktoś się nie dowie, nie pomyśli, nie poczyta, nie zapyta. Wygląda to jak żart lub fotomontaż ale zakładam, że niestety ani jedno ani drugie. W takim układzie gwarantowana jest permanentna kłótnia między sąsiadującymi rodzinami. Oczywiście ptaki mają więcej rozumu od ludzi więc 2 z tych 3 budek nie zostaną zasiedlone. A być może żadna.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”