Budki dla ptaków

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

W pełni zgadzam się z Raku - na sroki niestety innego sposobu nie ma. Tyle, że może od razu szybciej reagować i "za wczasu" nie dopuszczać do budowy przez nie gniazda.
Raku - budki świetne. Chociaż widzę - tylko dla szpaków. A co dla mniejszych ptaszków ? I może jeszcze byś zmajstrował półotwartą skrzynkę (lęgują w takich: kopciuszek, muchołówka szara a nawet pliszka siwa). Dodatkową ściankę z otworem stosuje się w przypadku występowania na danym obszarze... dzięciołów, które dobierają się do gniazd szczególnie mniejszych ptaków (np. sikorek) i potrafią taką budkę a właściwie otwór rozłupać. Niektórzy stosują nawet obijanie otworu blachą. Ale pomysł dobry - kuna czy kot - nie mają szans.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Raku
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 kwie 2008, o 14:50
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

Witaj Karpku, no stęskniłem się za Tobą :D
Skrzynka półotwarta?
Mówisz - masz!
Robiłem całą noc :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia z dzisiejszego przedpołudnia.
Jak widzisz skrzynki są, wiszą pod zadaszeniami, ale jak na razie z kopciuszków nici..
W pobliżu mojego domu jest działka sąsiada - nie jest zbyt duża, lecz stosunkowo "mało używana" - myślę, że to właśnie tam gniazdują kopciuszki. No nic, zobaczymy.
Wracając do skrzynki - jak wszystkie moje domki jest otwierana dla utrzymania porządku i czystości.
Jak pewnie zauważyłeś, jej dach jest stosunkowo mocno pochylony do przodu - uczyniłem to z rozmysłem, bowiem w okolicy jest stosunkowo dużo srok. Myślę, że zmniejszając prześwit pomiędzy dachem i ścianką boczną zminimalizowałem niebezpieczeństwo wyciągnięcia maluszków.

Co roku majstruję sobie coś w piwnicy. Takie niedrogie i odprężające hobby.
W tym roku chciałbym zrobić jeszcze domek dla trzmieli opisywany przez naszego forumowego kolegę.
Niestety, podany przez niego link nie działa, a ja nie zapamiętałem wymiarów i sposobu budowy. I dlatego prośba do Was: macie namiary w sieci na takie domki? W sumie nie jest to nic trudnego, ale nie wiem na przykład, gdzie powinien być otwór wlotowy (na dole, w środku czy na górze ścianki bocznej domku) - oglądałem w sieci ule dla pszczół, ale w dalszym ciągu nie jestem zdecydowany...
A może zapisaliście sobie informacje zawarte na podanej wcześniej stronie?
Jeżeli coś znajdziecie - dajcie znać. Wysłałem pytanie na priva, ale jeszcze nie dostałem odpowiedzi. kolega może zajęty?

W przyszłym roku robię skrzynkę dla nietoperzy - choć nie wiem, czy jakiekolwiek są w mojej okolicy? No nic, zobaczymy.
Pozdrawiam!
R.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Raku, jesteś po prostu... niesamowity. Bardzo, bardzo wiele zyskujesz w moich oczach, Jak to mówią młodzi: "duży szacun".
Budka dla trzmieli jest częściowo opisana na stronie 4 - też mam nadzieję, że Hektores jeszcze się odezwie.
Myślę, że skrzynka o wymiarach 30x30x40 cm (40 cm - wysokość) z otworem 35-40 mm, częściowo wkopana w ziemię mogła by być atrakcyjna dla trzmieli. Gdybym miał działkę na pewno bym spróbował.
Też bardzo lubię majsterkować, szczególnie w drewnie. Chętnie bym naprawił (a właściwie zrobił nowe) budki dla ptaków porozwieszane na drzewach, wokół mojego domu - ale raz, że już trochę za późno a dwa - trochę głupio by chyba wyglądało jakby prawie pięćdziesięcioletni chłop skakał po drzewach. W przyszłym roku (na początku roku) wybiorę się do dyrektorki pobliskiej podstawówki im poproszę o pomoc.
Nie wiem Raku - czy czytałeś temat o pszczole murarce - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 81&start=0 - może hodowla tej pszczółki także Cię zainteresuje.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Raku
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 kwie 2008, o 14:50
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

Karpek dzięki.
Trzymam kciuki za rozwój "budkomani" w Żorach!
Faktycznie, opis Hektoresa, pomimo niedostępnych zdjęć w linku, powinien mi wystarczyć. Mam już miejsce w Chorzowie, gdzie kupię nieheblowane deski o grubości 2,5 cm. Powinny być ok.
A sprawa "tej" Murarki jest wielce interesująca! Na pewno spróbuję.
Pewnym udogodnieniem może być fakt, iż na moim ogródku mam posadzone parzydło leśne, które jest wspamniałym rezerwuarem pyłku - trzmieli i innym owadów jest bardzo dużo. Tylko czy wystarczy? Inne ogródki w okolicy (jeżeli juz w ogóle są) wyglądają już zupełnie inaczej - tuje, tuje, tuje... Cyprysiki, trawka przycięta co do centymetra, etc. Nudy!
Ech, brakuje mi tych "babcinych" ogródków...
Pamiętam wspaniałe widoki na Kaszubach kilka lat temu - przepiękna tęcza barw! Malwy, rudbekie, maki, łubiny, astry, bratki, dzwonki, jeżówki, liliowce...
Coś wspaniałego!

No cóż, czas płynie, wszystko się zmienia...
Ale trzeba walczyć 8)
Pa!
lukas3339
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 15 mar 2010, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Budka dla ptaków

Post »

Witam,
A ja mam pytanie z innej beczki. Mieszkam w nowym domu, ogrod tyle co zalozony i niestety nie mam zadnych drzew gdzie mozna by jaka budke zawiesic. Na budynku z kolei nie chce, i co poradzicie?
ogrodbarw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 sty 2009, o 20:30
Kontakt:

Re: Budka dla ptaków

Post »

Witam,
jeśli nie mamy w ogrodzie dużych drzew - prosty sposób to kantówka wbita w ziemię.
Wysokość dowolna - od 1-1,5m nad ziemią nawet (jeśli nie ma ogrodzie kotów) a sama działka jest duża i można znaleźć na niej spokojne miejsce. Wtedy prawie na pewno zasiedli taką budkę sikora.
Jeśli mamy wyższą kantówkę (3-4m) - wtedy większe prawdopodobieństwo zagnieżdżenia się wróbli lub mazurków (dla ptaków bezpieczniej).

Testowałem takie rozwiązania wielokrotnie. Sprawdzają się.
I nawet na Białorusi często widuje się wysokie pale z budkami dla szpaków:)

http://www.budkilegowe.pl/zdjecia/galeria/1.jpg
ogródbarw
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Budka dla ptaków

Post »

Ja już te Wasze budki lęgowe chwaliłem - są rzeczywiście bardzo dobrze wykonane.
Natomiast budki na drągach czy kantówkach są także bardzo dobrym pomysłem - tam gdzie nie ma drzew czy jakiegokolwiek muru czy innej zabudowy. Obowiązkowo muszą być zabezpieczone od dołu: czy to na "ostro" czy "poślizgowo" (np. owinięte blachą) - ale muszą. Bardzo duże znaczenie ma także to - choć to tylko moje przypuszczenie - by zbytnio a najlepiej wcale - nie bujały na wietrze. Inaczej ptaki uciekną.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
megi1402
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2149
Od: 1 lis 2010, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Köln

Re: Budka dla ptaków

Post »

Kupiłam budkę i mam zamiar powiesić ją na murze lub na kantówce na wysokości 2m. Przeczytałam ten wątek i nabrałam wątpliwości, czy będzie bezpieczna dla ptaków, bo w moim ogrodzie jest dużo wiewiórek, a budka jest o wiele płytsza niż te, które tutaj zobaczyłam. Ponadto jest nieotwierana, czyli nie będę jej mogła wyczyścić po sezonie. Wieszać, nie wieszać ? I jak zabezpieczyć przed wiewiórkami ?
Wymiary:
szerokość podstawy 8 cm,
wysokość od podstawy do najwyższego punktu 13 cm
odległość od podstawy do okrągłego otworu 4,5 cm
średnica otworu 3,3 cm

Obrazek
ogrodbarw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 sty 2009, o 20:30
Kontakt:

Re: Budka dla ptaków

Post »

Proponuję odstawić tą budkę na półkę z książkami.
Typowy przykład źle wykonanej budki. Myślę że nie da się z nią już nic zrobić. Ptakom może tylko zaszkodzić...
ogródbarw
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Budka dla ptaków

Post »

Ogródbarw ma rację, chociaż można powiedzieć, że jest stronniczy bo sam jest producentem właśnie budek dla ptaków.
Tej swojej "budki" tylko czasem nie wyrzucaj. Poproś któregoś z domowych fachowców - można ją przerobić na fajny karmnik.
Natomiast jeżeli są wiewiórki a także budka nie może być zawieszona wysoko, to pozostaje Ci tylko próbować kusić "drobne" sikory z otworem w budce (prawidłowej) 26 do 28 mm i powiesić ją jak najbliżej domu i też min. te 2 metry wysoko.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
ogrodbarw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 sty 2009, o 20:30
Kontakt:

Re: Budka dla ptaków

Post »

Drogi "Karpku", zależy mi przede wszystkim na życiu ptaków i edukacji społeczeństwa.... Żeby wszystkim żyło się przyjemniej w ptasim towarzystwie.
ogródbarw
Awatar użytkownika
megi1402
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2149
Od: 1 lis 2010, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Köln

Re: Budka dla ptaków

Post »

Ogródbarw - doedukowałam się :)

Karpek - dobry pomysł z karmnikiem, dziękuję, chyba tak zrobię.
Rozumiem, że mały otwór ok. 26 mm i głęboka budka to wystarczające zabezpieczenie przed wiewiórkami? W ogrodzie nie mam drzew, jest kilka wysokich tuż za murem, ale a na drzewach sąsiada nie chcę nic mocować, więc budkę mogłabym powiesić tylko na murze albo na kantówce. Ogród jest bardzo mały, mury są oddalone od domu od 3 do 5 metrów. Nie mam psa, kota ani małych dzieci, więc jest raczej spokojnie, czy mimo to sikorkom nie będzie przeszkadzać, jeśli będziemy się kręcić w pobliżu? Jeśli będą się czuły niepokojone, to się nie wprowadzą. Muszę jeszcze przemyśleć lokalizację.

Zastanawiałam się wczoraj czy ta moja budka w ogóle dla jakichkolwiek ptaków się nadaje, może dla kanarków albo papużek falistych? W klatce nie ma obawy, że jakiś drapieżnik dobierze się do gniazda, więc budka spełniłaby pewnie swoją rolę.
ogrodnik75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 sty 2011, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Budka dla ptaków

Post »

:oops: jeśli już ktoś wybiera drewno na karmniki szczerze polecam olche, jest trwała, dobrze reaguje na deszcz, a po impregnacji np altaxem.. ma piekny kolor
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”