Budki dla ptaków

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7323
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Budki dla ptaków

Post »

Tak, to popielica. Te przeurocze stworzonka właśnie u mnie występują.
Lubią zasiedlać różne budki.

W zeszłym roku też przydybałam jedną o tej mniej więcej porze,
zasiedliła opuszczone gniazdo jaskółcze.
Powinno być jeszcze ciepło, bo inaczej to one już by się zabierały za spanie.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Budki dla ptaków

Post »

Bratanek w ramach przyrody w szkole robił domki dla ptaków. Robili podczas sezonu obserwacje. Wszystkie domki były zamieszkane przez wiewiórki.
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Budki dla ptaków

Post »

Przynajmniej uratowali wiewiórki przed szopem i innymi drapieżnikami - mam nadzieję.
Basia
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Budki dla ptaków

Post »

To teraz lepiej aby dbali o dokarmianie, tak coby nie zabrały się za pisklęta w okolicy :)
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
doniczkowiec
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 21 paź 2010, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budki dla ptaków

Post »

Ginka pisze:Czy budka musi być bardzo dobrze widoczna, czy może być skryta między gałązkami choiny (nie chciałabym ich wycinać aby nie wystawiać budki na bezpośrednie działanie słońca i na widok srok, wisi od strony południowej gdzie słońce pojawia się koło 14-15), wydaje mi się że sikorki które odwiedzają karmnik mają swoje miejscówki, bo nie sprawdzały budki gdy ją zawiesiłam. Miejsce wydaje mi się idealne, ale nie wiem czy one je widzą przez ten kamuflaż :? .
Z moich obserwacji wynika, że może być dobrze ukryta a nawet lepiej. Wieszałem kiedyś budkę w gęstym świerku u matki i też mówiła, aby wyciąć trochę gałęzi, bo ptaki jej nie dostrzegą. Nie musiałem oczywiście nic wycinać, bo ptaki bez problemu sobie poradziły, one instynktownie szukają dziupli w pniu drzewa, więc trafiają gdzie trzeba. A przy okazji budka dobrze ukryta przed wszelkimi drapieżnikami oraz nadmiarem słońca.

Przez ostatnie lata miałem bogatki w budkach, w tym roku był wysyp mazurków. Niedawno otwierałem budkę na altanie w celu przeczyszczenia, gniazdo mazurków ze 2 razy wyższe niż te sikorek a do tego ujrzałem jeszcze zaniepokojoną mysz w środku ;:202 Delikatnie zamknąłem budkę i tyle było ze sprzątania. Niech sobie tam przezimuje oby na wiosnę się szybko wyniosła.
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Budki dla ptaków

Post »

Budki raczej nie powinny być wystawione na promienie słoneczne, należy zadbać o ich częściowe (zwłaszcza od strony południowo-zachodniej) zacienienie.
Ptaki bez problemu odnajdą budkę ukrytą w gęstej koronie, jedynie trzeba wziąć pod uwagę żeby bezpośrednio przed wejściem nie było gałęzi, która by ułatwiła dostęp dla innych drapieżników. Nie należy również montować przy wejściu patyczka ? ptaki nie będą na nim siadać, natomiast takie oparcie ułatwi drapieżnikom wybieranie piskląt.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Budki dla ptaków

Post »

Witajcie,
mam prośbę o podpowiedź, w jaki sposób umocować budkę dla ptaków (raczej nie dużą, dla sikorki - wróbla) na metalowym pręcie, średnicy mniej więcej 4 centymetry.
Taki pręt zdobyłam, bo wcześniej, jak budka przybita byłe do drewnianego drąga, to koty się wspinały.
Chodzi mi o jakiś nieprofesjonalny sposób, żadne spawanie, borowanie otworów, nie wchodzi w grę, nie dam rady tego zrobić, na dodatek pręt już wkopałam.
Basia
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Budki dla ptaków

Post »

Ja bym się rozejrzał po sklepach za metalową obejmą. Z jednej strony by była przykręcana do drewna, a z drugiej obejmowałaby rurę (skręcana śrubami). Zastanawia mnie tylko czy ten pręt nie będzie za niski i czy sama budka nie będzie zbyt nasłoneczniona. Źle umiejscowiona budka będzie na pewno omijana przez ptaki.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Budki dla ptaków

Post »

Pręt wkopałam dokładnie w miejsce starego, gdzie ptaki miały 2 sezony pisklęta. Zaraz obok jest wiśnia, pod spodem agrest. Nie mam innego , lepszego miejsca, wiśnia za wiotka i za łatwa dla kotów.
Dzięki, rozejrzę się w metalowym.
Basia
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Budki dla ptaków

Post »

Takie obejmy (o różnych rozmiarach, skręcane ) sa w marketach budowlanych. ceny od 4 do 9 w zależności od rozmiaru
AWBIL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 kwie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wesołe budki dla ptaków

Post »

Witajcie,
zapraszamy do obejrzenia filmiku o budkach dla ptaków i ich czyszczeniu. Z tym czyszczeniem, to już trochę za późno, bowiem sezon lęgowy sie niedawno rozpoczął, a nie powinno się ptakom przeszkadzać, ale nowe budki można wieszac w ogrodzie o każdej porze roku.
https://www.youtube.com/watch?v=h8eC6y1h4Dk&t=23s
Agnieszka i Włodek
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budki dla ptaków

Post »

Po przeglądnięciu wątku wydaje mi się, że powyzsze budki nie będą odpowiednie, prawda ?


Regulamin § 4.8 /Adm.
Jeżeli nie to jaki typ najlepiej powiesić ? Który typ jest najbardziej pożądany/najbardziej się przyda?
Jest to ogródek działkowy w granicach miasta ale kilka km od centrum, peryferia wrocławia, choć pewnie już niedługo.
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Budki dla ptaków

Post »

Wybór typu budki jest uzależniony od tego jaki gatunek ptaków miałby ją zasiedlić. Różne gatunki preferują różne kształty, wielkości zarówno samych budek jak i otworów wlotowych. Dobierając budkę musisz wziąć pod uwagę fakt jakie gatunki ptaków są spotykanie w okolicy. Myślę, że najłatwiej o towarzystwo wróbli i sikorek, bo tych to wszędzie pełno.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”