Budki dla ptaków

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
TAD
100p
100p
Posty: 121
Od: 5 lis 2008, o 21:27
Lokalizacja: GDYNIA

Post »

'Agape' , zwróć uwagę na to co napisałem . - Jak chcesz mieć ptaszki w budce, to nie zdala od drzew , tylko wśród nich. Ptaszki chcą się czuć bezpiecznie. Najlepszą jednak budką dla ptaków są żywotniki np: "Szmaragdy". W każdym znajdziesz gniazdko .
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Tad, dzięki za troskę i zwrócenie uwagi, aby nie popełnić błędu i nie czekać nadaremnie!

Tak, tak. Ja mam 10 dorosłych ! i 6 młodych drzew na 3 arach, a obok na działkach też leszczyny, stare jabłonie, duże drzewa. Aż za wiele ich mam. To "w oddali" miałam na myśli 10m od innych drzew, bo przepisowych 20-30 niestety nie zapewnię...

Ostatnio odkryłam, że sikorki mi się w słupek altany pakują. A to jest na wysokośi 2,5 m. Ale nie wiem czy się zalęgną, jednak tam duży ruch. Ciężko otwierane-zaklinowane-szarpane drzwi.

Ja dam kilka budek (3), jak w którejś wybiorą to zostanie. Przeciez to, że budka wisi, to nie szkodzi, prawda?

Mam nadzieję, że w styczniu-lutym uda mi się je zrobić.

Rozumiem, że najlepiej wlot dać od południowego-wschodu?
cx

Post »

Witam.
Karpku Januszu ;w kwestii sowy(nie wiem jaka,ale...duża) to widujemy ją(je?)tylko w okresie bezlistnym w kwaterze starych czereśni.Podejrzewam,że wiosną czy latem -wkurza ją hałas i podmuch wiatru z wentylatora opryskiwacza,zwłaszcza że większość zabiegów wykonuje się nocą.Chciałbym aby sobie u nas zamieszkały...ale pewnie mają atrakcyjniejsze miejsca~1000m starorzecza Utraty na przykład.
Wiosną,latem widać krążące nad nami błotniaki-piękny widok.Również wiosną, już dwa sezony,para jastrzębi urządza sobie u nas "gody"-niestety nie bardzo mają gdzie założyć gniazdo(wysokie drzewa tylko wzdłuż drogi)...a szkoda.Pod dom zalatuje ??? wielkości mniej więcej gołębia-i żywi się "moimi" mazurkami-niech ma iii sikorkami-szkoda.Na szczęście widziałem toto tylko kilka razy.
A szpaki...no cóż gdybyśmy nie uprawiali czereśni,zwłaszcza odmian wczesnych....to w sumie byłyby pożyteczne-wyżerają nam większość zwójkówek pierwszego pokolenia-ale gdy czereśnia dojrzewa...Sumując -szkodniki można bez problemów zwalczyć chemicznie...ale odstraszanie stad szpaków to poważny problem.Niestety są dość inteligentne i szybko się przyzwyczajają nawet do dość drogiej aparatury elektronicznej,że o prostszych odstraszaczach nie wspomnę...docelowo pozostaje tylko siatka.
I na koniec polecam Ci do obejrzenia trochę zdjęć Bielika Amerykańskiego-na Youtubie:ilustracja do muzyki Tangerine Dream "White Eagle".Jeśliś nie widział polecam,muzykę sobie możesz wyłączyć,jeśli nie "Twoja",ale obrazki ładne....dla mnie nr 1 to przy czasie 3.31.
Pozdrawiam,Krzyś.
Raku
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 kwie 2008, o 14:50
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

Pozwolę sobie zamieścić dokładne zdjęcia mojej budki.
Deska 2 cm (może być także grubsza - lepiej będzie tłumić) o szerokości 15 cm.
Do jej zrobienia użyłem wkrętów do drewna (za gwoździami nie przepadam - lubią mi się krzywić...) i drobnych elementów metalowych dostępnych w każdym sklepie z materiałami metalowymi (małe zawiasy, etc.).
Wymiary z głowy:
Szerokość - jak pisałem - 15 cm
Wysokość panela przedniego - 26 cm, tylny 28 cm
Odległość od podstawy do środka otworu wlotowego 20 cm
Średnica otworu 3,2 - 3,5 (mam kilka budek)

Budka jest otwierana przy pomocy zawiasów - bardzo praktyczne; możliwość obserwacji lęgu (choć bardzo rzadko, z wiadomych względów), bezproblemowy dostęp i wykonywanie czynności pielęgnacyjnych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sposób mocowania do drzewa: odcinek drewniany przymocowany do drzewa za pomocą długich gwoździ (ważne, aby nie przybijać ich na maksa - drzewo rośnie - i zostawić nie przybity odcinek ok. 1 - 1,5 cm).
Na górze haczyk, na dole widoczny na zdjęciu kątownik pod półki domowe.

Obrazek

Dla właściwej stabilizacji budki (nie wiem, czy huśtanie sprzyja wysiadywaniu jaj :roll: ?) w podstawie budki umieściłem kawałek śrubki - widoczne także na zdjęciu.

Obrazek

Śrubka przechodzi przez otwór w kątowniku i zostaje do niego przykręcona. Pewne na 102.
Drzewo się wali, a budka zostaje :D

Chyba wszystko.
Na okres zimowy budki wyposażyłem w siano małopolskie - najlepsze dla ptaków :wink:

Obrazek

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że przesadzam z tymi śrubkami, kątownikami, etc., ale co tam.
W przyszłym roku założę ptaszkom kablówkę i zrobię saunę 8)

Pozdr.
R.
Awatar użytkownika
hektores
100p
100p
Posty: 165
Od: 14 paź 2008, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Post »

i kwiaty by miały co jeść :D :D
fajna budeczka
mysląc o nadchodzącej zimie można by też pomyśleć o karmnikach i słonince dla sikor
Karmnik Adama Słodowego
Obrazek
ze strony http://darmowa-energia.eko.org.pl/pliki ... rmnik.html
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Hektores - widać, że "bardzo mocno siedzisz" w temacie o trzmielach. I rzeczywiście w 100-u % zgadzam się, że to bardzo, bardzo pożyteczne owady.
Napisz nam jeszcze - jakie są Twoje spostrzeżenia - odnośnie tego czy w takiej budce (dla trzmieli) mogą założyć gniazdo osy lub co gorsza szerszenie. To na pewno interesowałoby ogrodników, którzy taką budkę chcieliby zbudować. Ja byłem przekonany, że trzmiele gniazdują tylko w ziemi (piasku) - Ty piszesz, że taką budkę można powiesić na drzewie, budynku - więc ja myślę że właśnie mogła by skusić osy. Może lepiej by było ustawić na ziemi lub lekko przykopać 5-10 cm.
Co Ty na to.

Raku - budka świetna, nic dodać nic ująć. I za dużo tam nie zaglądaj - ptaki też lubią intymność.

Mój "karmnik" dla sikorek to plaster słoniny (nie solonej) ze skórą wiszący na drucie i zwykła duża zakrętka na jakiś słoik, także na drucie, wypełniona prawie codziennie smalcem (nie solonym) z nasionami lnu (siemię). Zgadnijcie co lubią najbardziej.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
hektores
100p
100p
Posty: 165
Od: 14 paź 2008, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Post »

dokładnie jest taka możliwość że pojawią sie inne owady
jeśli w mojej budce zamiast trzmieli pojawią się osy lub szerszenie to otworek zostanie zaślepiony
mam zamiar zamiast trawy posiać koniczynę
:? jeszcze pomyśle do wiosny sporo czasu
dużo kwiatów to bardziej pomoże trzmielą a budeczka dodatkowo :wink:
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

U mnie w 2007 r budkę dla ptaków zajęły trzmiele.Po pewnym czasie zauważyła,że wlatuja do niej i wylatują szerszenie.Zaczęłam szukać w literaturze i znalazłam,że szerszenie wyjadają trzmielom larwy.Potem juz nie było widać trzmieli.Albo uciekły lub szerszenie zjadły również te sympatyczne owady. Trochę się baliśmy,ponieważ budka wisi na ścianie domku, a ja jestem uczulona na jad. W tym roku trzmiele uwijały się w szklarni zapylając pomidory.Sieję dużo nasturcji i być może dlatego odwiedzaja moją działkę.
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Czy mogę powiesić budkę na ścianie domu? Na działce mam tylko dwa spore drzewa, które rosną obok siebie, jakieś 3m. Jedną powiesiłabym na drzewie, drugą... no właśnie na domu?Myślałam o sikorkach i wróblach.
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

No możesz tylko wiesz możesz mieć przykre kłopoty jak coś przyleci ,, niewskazanego'' jakieś owady.
Jeśli chodzi o ptaki może być zapaskudzony parapet wokół domu :shock:
Ja bym powiesił i drugą budkę na drzewie-bezpieczniej i czyściej.
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Otworem wieszać mniej więcej na wschód?
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Zdecydowanie - tak. Może być także mniej-więcej: południowy-wschód. Tak zalecają ornitolodzy. Minimalna wysokość zawieszenia budki to 3 m. Ja bym polecał zawiesić ją w pobliżu daszku, gdzieś tak maksymalnie pół metra od. Chciałbym Ci zasugerować aby zamiast tradycyjnej budki z otworem powiesić w tym miejscu tzw. skrzynkę (budkę) półotwartą - a tradycyjną budkę z małym otworem (30mm) powiesić (jak sugeruje także Fallenangelv) na drzewie.
W skrzynce półotwartej, myślę że na 100 % powinien zagnieździć się kopciuszek, który jak już przywyknie prawie nie boi się ludzi.
Tak to wygląda u mnie na balkonie:

Obrazek
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Namawiam tych którzy mieszkają na wyższych piętrach do zawieszenia budek dla jerzyków.Przez ocieplanie budynków pozbawia się je siedlisk,a są bardzo pożyteczne. W ogóle nie brudzą,a o istnieniu much i komarów można zapomnieć.
Dla jerzyków potrzebny jest inny typ budek.Trzeba poszukać w internecie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”