Budki dla ptaków

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Budki dla ptaków

Post »

Budki raczej nie powinny być wystawione na promienie słoneczne, należy zadbać o ich częściowe (zwłaszcza od strony południowo-zachodniej) zacienienie.
Ptaki bez problemu odnajdą budkę ukrytą w gęstej koronie, jedynie trzeba wziąć pod uwagę żeby bezpośrednio przed wejściem nie było gałęzi, która by ułatwiła dostęp dla innych drapieżników. Nie należy również montować przy wejściu patyczka ? ptaki nie będą na nim siadać, natomiast takie oparcie ułatwi drapieżnikom wybieranie piskląt.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Budki dla ptaków

Post »

Witajcie,
mam prośbę o podpowiedź, w jaki sposób umocować budkę dla ptaków (raczej nie dużą, dla sikorki - wróbla) na metalowym pręcie, średnicy mniej więcej 4 centymetry.
Taki pręt zdobyłam, bo wcześniej, jak budka przybita byłe do drewnianego drąga, to koty się wspinały.
Chodzi mi o jakiś nieprofesjonalny sposób, żadne spawanie, borowanie otworów, nie wchodzi w grę, nie dam rady tego zrobić, na dodatek pręt już wkopałam.
Basia
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Budki dla ptaków

Post »

Ja bym się rozejrzał po sklepach za metalową obejmą. Z jednej strony by była przykręcana do drewna, a z drugiej obejmowałaby rurę (skręcana śrubami). Zastanawia mnie tylko czy ten pręt nie będzie za niski i czy sama budka nie będzie zbyt nasłoneczniona. Źle umiejscowiona budka będzie na pewno omijana przez ptaki.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Budki dla ptaków

Post »

Pręt wkopałam dokładnie w miejsce starego, gdzie ptaki miały 2 sezony pisklęta. Zaraz obok jest wiśnia, pod spodem agrest. Nie mam innego , lepszego miejsca, wiśnia za wiotka i za łatwa dla kotów.
Dzięki, rozejrzę się w metalowym.
Basia
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Budki dla ptaków

Post »

Takie obejmy (o różnych rozmiarach, skręcane ) sa w marketach budowlanych. ceny od 4 do 9 w zależności od rozmiaru
AWBIL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 kwie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wesołe budki dla ptaków

Post »

Witajcie,
zapraszamy do obejrzenia filmiku o budkach dla ptaków i ich czyszczeniu. Z tym czyszczeniem, to już trochę za późno, bowiem sezon lęgowy sie niedawno rozpoczął, a nie powinno się ptakom przeszkadzać, ale nowe budki można wieszac w ogrodzie o każdej porze roku.
https://www.youtube.com/watch?v=h8eC6y1h4Dk&t=23s
Agnieszka i Włodek
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budki dla ptaków

Post »

Po przeglądnięciu wątku wydaje mi się, że powyzsze budki nie będą odpowiednie, prawda ?


Regulamin § 4.8 /Adm.
Jeżeli nie to jaki typ najlepiej powiesić ? Który typ jest najbardziej pożądany/najbardziej się przyda?
Jest to ogródek działkowy w granicach miasta ale kilka km od centrum, peryferia wrocławia, choć pewnie już niedługo.
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Budki dla ptaków

Post »

Wybór typu budki jest uzależniony od tego jaki gatunek ptaków miałby ją zasiedlić. Różne gatunki preferują różne kształty, wielkości zarówno samych budek jak i otworów wlotowych. Dobierając budkę musisz wziąć pod uwagę fakt jakie gatunki ptaków są spotykanie w okolicy. Myślę, że najłatwiej o towarzystwo wróbli i sikorek, bo tych to wszędzie pełno.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Budki dla ptaków

Post »

Jeśli zależy Ci np na tym, aby budkę zasiedliły sikory a nie wróble, Wybierz budkę z mniejszym otworem wejściowym. Wymiary dla poszczególnych gatunków są dostępne w internecie.
Są też budki o specyficznym kształcie np półotwarte dla kopciuszków. Wszystko zależy od tego jakie ptaki występują w Twojej okolicy i jakie z nich Chcesz zaprosić na działkę.
Poczytaj też o terytorialności ptaków. Jeśli np. sąsiad ma tuż za płotem budkę dla bogatki to nie Wieszaj takiej samej 5 m dalej, bo ptaki będą ze sobą konkurować i jedna z budek może nie będzie zasiedlona. Lepiej wtedy zawiesić budkę np. dla modraszki.
Pozdrawiam Lucyna
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Budki dla ptaków

Post »

Mam u siebie kilkanaście budek w rzędzie co 5 m i w drugim rzędzie kilka. Po kilka z nich jest zasiedlona przez ten sam gatunek ptaków i nie widzę walk. Faktem jest, ze zaczynałam od dwóch budek i potem zwiększałam ilość i może te kolejne ptaki są ze sobą spokrewnione :D .
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Budki dla ptaków

Post »

ostatnia szansa A jaki gatunek ptaków gnieździ się w Twoich budkach?
Pozdrawiam Lucyna
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Budki dla ptaków

Post »

Mam szpaki, sikorki modre, mazurki :).
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Budki dla ptaków

Post »

Sikorki są terytorialne i bronią pewnego niewielkiego obszaru przed innymi osobnikami tego samego gatunku. Budki dla nich powinno wieszać się w dość dużych odstępach,
zalecane odległości to nawet 30-50 m. Ja mam powieszone też dwie budki blisko siebie i kilka razy widziałem jak sikorki się tłukły nie zważając na nic -raz prawie do sałatki by mi wpadły.
Tylko niektóre gatunki ptaków (np. szpaki, wróble, mazurki) mogą się gnieździć w niewielkiej odległości od siebie.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”