Budki dla ptaków

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Budki dla ptaków

Post »

Sikorki są terytorialne i bronią pewnego niewielkiego obszaru przed innymi osobnikami tego samego gatunku. Budki dla nich powinno wieszać się w dość dużych odstępach,
zalecane odległości to nawet 30-50 m. Ja mam powieszone też dwie budki blisko siebie i kilka razy widziałem jak sikorki się tłukły nie zważając na nic -raz prawie do sałatki by mi wpadły.
Tylko niektóre gatunki ptaków (np. szpaki, wróble, mazurki) mogą się gnieździć w niewielkiej odległości od siebie.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Budki dla ptaków

Post »

Właśnie o terytorialność sikorek mi chodziło. Można ewentualnie spróbować "gęściej" rozwiesić budki o mniejszych i większych średnicach otworów. Te mniejsze zasiedli np modraszka, większe może zająć bogatka ale przy większej średnicy otworu jest spora szansa, że budkę zajmie inny ptak np mazurek. Ja u siebie chciałam zrobić taki eksperyment ale przesadziłam z wielkością otworów i w obu "dużych" budkach w zeszłym roku miałam szpaki ;:14
Pozdrawiam Lucyna
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Budki dla ptaków

Post »

Żeby tak dało radę dobierając otwór zaprosić skowronki.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
krzysiek84
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 19 kwie 2014, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budki dla ptaków

Post »

Witam. Napisze co nieco o moich bogatkach. Pierwszy lęg w pierwszej budce rozpoczął się w kwietniu gdzie były przymrozki śnieg i z 9 jajek wykluło 6 młodych ale po tygodniu padły. Druga budka została zasiedlona gdzieś w połowie maja. Było 9 jajek i 4 czerwca wykluło się 7 sztuk. Dosłownie parę dni przed wylotem w wtorek popołudniu zginęła samica. Z uzyskanych informacji jak są karmione to nie ma potrzeby udzielenia pomocy. Samiec przylatywał karmić a dziś rano godzina 5-7 opuściły budkę. Rozleciały sie po drzewach a samiec pilnował młodzież. Wieczorem w jakiejś odległości słyszałem głos młodych i przylatującego po pestki samca. Szkoda że tak stało się tuż przed wylotem ale to jest natura.
Sagit: u mnie dwa lata temu sikorka złożyła już parę jajek i wlatywał trzmiel. Parę razy przestraszyła się i uciekła ale złapała go i wyniosła poza budkę. Jednego lata był budowany już kokon osy a w nim 4 otwory ale nie było wtedy zainteresowania budką.
3 KOTY
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1128
Od: 7 kwie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Budki dla ptaków

Post »

Ja trochę może nie w temacie - jakie ptaki lubią zakladać gniazda w tujach?
Marta
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Budki dla ptaków

Post »

Jeśli jest to tuja rosnąca "samopas" to kosy :) (wolą niechlujne krzaki, mogą wtedy wlatywać bez problemu).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Budki dla ptaków

Post »

U mojej babci w tui gniazduje gołąb grzywacz ;:333
Pozdrawiam Lucyna
boogabear
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 cze 2017, o 11:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Budki dla ptaków

Post »

Ma ktoś pomysł jak zachęcić ptaki żeby osiedliły się w budce lęgowej? Zamontowałem taką jedną na drzewie i nie mam pojęcia co zrobić żeby się tam ptaki pojawiły :(
Tutaj obowiązuje Regulamin Forum
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Budki dla ptaków

Post »

Musi być wystarczająco głęboka i ustawiona w miejscu gdzie nie pada bezpośrednio słońce, nie wieje do niej wiatr i nie mają dostępu ani ludzie, ani zwierzęta :roll: , czyli w jakimś ustronnym miejscu).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budki dla ptaków

Post »

Czy kosy i szpaki jak wychowają młode to się gdzieś ulatniają? Mam trzy budki. Najpierw z jednej wyfrunęły młode. Później z drugie, trzeciej. I teraz pustki. Kosy to samo. Non stop zbierały robaki. Ze dwie pary miały gdzieś w pobliżu gniazdo. I też pusto. Od czasu do czasu widzę jakiegoś solo jak sobie powoli łazi i coś tam dziobie w trawie.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Budki dla ptaków

Post »

No w sumie to chyba po lęgach coś mi się zdaje, teraz wychowują podlotki.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Budki dla ptaków

Post »

Najwyższa pora pomyśleć o budkach lęgowych. W tym roku będą dwie nowe no i muszę jeszcze wyczyścić starą budkę. Mam nadzieję, że nie zimują w niej wróble ale z czyszczeniem starej budki mogę jeszcze poczekać. Jutro poszukam jakiś szerokich desek z palet. Potrzebuję o szerokości 15 i 11 cm. Niektóre deski powinny się nadawać a grubość mają odpowiednią-2 cm. Będą problemy z kotami bo nauczyły się chodzić po drzewach ale jakoś ten problem rozwiążę.
Awatar użytkownika
krzysiek1240
200p
200p
Posty: 366
Od: 23 lut 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Budki dla ptaków

Post »

Na początku poprzedniego roku powiesiłem budkę dla ptaków, niestety nikt w niej nie zamieszkał. We wrześniu lub październiku prawdopodobnie dzięcioł rozkuł wejście do budki. Planuje przykręcić do domku nakładkę z otworem o pierwotnej wielkości. Chciałem w tym roku zawiesić kolejne budki, jednak boje się tego samego problemu... Wiecie może jaka była jego przyczyna i jak się zabezpieczyć na przyszłość? :wink:
Pozdrawiam Krzysiek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”