Budki dla ptaków

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Raku
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 kwie 2008, o 14:50
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

Temat dawno zapomniany, czas na odświeżenie!
Poniżej kilka zdjęć:
1. Jajuszka szpaków
(była pyyyyszna jajecznica...) :wink:
Obrazek

2. Materiał użyty do budowy gniazdka przez szpaki - jak w PRL: szybko i byle jak. Niewielka warstwa, trochę słomy i już. Obrazek

3. Teraz wnętrze domku pary wróbli: kawał dobrej roboty, naprawdę się napracowały!
Obrazek

4. Sikornik sikory bogatki
Obrazek

5. I ostatnie: porównanie: sikornik i wróblownik 8)
Obrazek

Pamiętajmy, że po okresie gniazdowania, warto, aby nasze budki zostały wyczyszczone, odświeżone i ewentualnie pomalowane.
Ja zawsze tak robię.
Czyszczenie wodą pod ciśnieniem, potem suszenie, malowanie i znowu suszenie.
Fajna, edukacyjna zabawa.
Usuwając zawartość budki można sprawdzić, jakiego materiału używają ptaki do budowy gniazda i np. jak daleko muszą po nie fruwać. Można zobaczyć także, jakie owady gniazdują po wyprowadzeniu się ptaków.
Dotychczas niektóre budki chowałem na okres zimy do domu, tym razem po uzupełnieniu suchą trawą (tylko sikorniki i wróblownik) powieszę na zimę. Podobno pomaga to ptakom zimującym...
Pozdrawiam

Mam gdzieś zdjęcia jajeczek sikorek, jak znajdę - na pewno zapodam :wink:
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Jestem mile zaskoczony - i... witam po kilku miesięcznej przerwie. Zachęcam wszystkich do tego co napisał Raku - tzn. do jego propozycji. . Ja niestety nie doczekałem się także w tym roku kopciuszków w swojej skrzynce.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Raku
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 kwie 2008, o 14:50
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

Dzięki Karpek.
Zdjęć jajeczek sikory i wróbla nie odnalazłem, gdzieś przepadły...
Nic straconego, zrobię w następnym sezonie.
Przyznam, że także i u mnie w tym roku nici z kopciuszka, niestety...
Częściowo tłumaczę to faktem, że kilkanaście metrów od mogego ogródka jest zaniedbały, zdziczały mały sad z niewielkim budynkiem gospodarczym, gdzie ulokowały się kopciuszki - dla nich miejsce idealne, wręcz wymarzone.
Pozdrawiam
Raku
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Niedawno dostałam w prezencie wiertarko-wkrętarkę, w nagrodę za smodzielne zrobienie furtki piłą, młotkiem i gwodźdźmi.
Jeszcze nie używłam sprzetu nowoczesnego i szukam coś ładnego, pożytecznego i ogrodowego, co mogłabym zrobić. Oglądam i wymyśliłam karmnik, o budkach lęgowych wczesniej nie myślałam, ale teraz, po przeczytaniu tego watku- bardzo bym chciała je zbudować. (tym bardziej, ze to jest niewielka robótka i mozna ją robić takze zimą, w mieszkaniu).
Budki chciałabym dla różnych ptaków. (już wiem, ze to zależy od wielkości otworu wlotowego).
Widziałam na działce sikorki, sójki, jastrzębie, gołębie, gawrony. Innych ptaków jeszcze nie rozrózniam. A, jeszcze sroki. Ale się uczę powoli.
Będe Ci bardzo wdzięczna za wskazowki.

Pozdrawiam serdecznie,
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Z wymienionych przez Ciebie gatunków tylko sikorki są w pełni typowymi dziuplakami. Ale też one (s.bogatka, modraszka) są największymi sprzymierzeńcami ogrodników w walce ze szkodnikami. Na 100 % się zagnieżdżą, a może nie tylko one. Zrobienie budki (a najlepiej dwóch) dla ptaków przez siebie samego - jest super doskonałym pomysłem i miłym zajęciem na długie jesienne i zimowe wieczory (w tym okresie się je właśnie wykonuje a wiesza w styczniu, lutym) i tym bardziej Cię nobilituje, że jesteś dziewczyną.
Raku dysponuje zdjęciami - ja mogę dołożyć rysunek techniczny, który kiedyś sam sobie zrobiłem. Doskonałym pomysłem jest także tzw. skrzynka półotwarta - dla kopciuszka lub muchołówki szarej.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Witaj, Karpku- Tak! Poproszę- chętnie się nauczę czegoś nowego! Teraz właśnie siedziałam popołudniu i szukałam w internecie o wymiarach w zależności od gatunków. itd. Miałąm iść na działkę, ale czekałam na listonosza, który jak już w końcu przybył- to już było ciemno, więc czytałam witrualnie.Oglądałam też te na allegro. Drogie no i co to za przyjemność?
Nie wiem tylko gdzie najlepiej kupić takie deski, deseczki, deszczółki...? Wszędzie tylko sprzedają takie strasznie duże ilości...
Krakus
100p
100p
Posty: 123
Od: 19 gru 2005, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

Może ta stronka pomoże w zbudowaniu czegoś dla ptaków. http://darmowa-energia.eko.org.pl/pliki ... rmnik.html
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Oczywiście - wszystkie linki się przydadzą, choćby celem porównania. I tak np. na tej stronie jest rysunek półotwartej skrzynki, jaka (prawie identyczna) wisi na moim balkonie:

Obrazek


Teraz mój rysunek. Jest to minimalnie zmodyfikowany sposób zaproponowany przez jednego z najwybitniejszych polskich ornitologów prof.Sokołowskiego :

Obrazek

Deski grubości 2 cm najlepiej nieheblowane. Dodatkowy kwadracik drzewa (oznaczony na żółto) jest po to by pogrubić przednią ściankę z otworem w przypadku występowania dużej ilości kotów, kun a także... dzięciołów.
Podane wymiary są odpowiednie dla najmniejszych ptaków - sikorek. Oczywiście wymiary budki można zmienić - zwiększyć. Denko może być 120x120 (dla wróbli), 130x130 (dla szpaków) a nawet 150x150 np. dla gołębi. Oczywiście trzeba też powiększyć wtedy otwory.
Ale (najważniejsze) trzeba pamiętać - jak będzie duży otwór którym prześlizgnie się np. szpak - to bardzo zdecydowanie przegoni on z tej budki np. sikory czy wróble, więc polecam zdecydowanie mniejsze otwory np. 30 mm.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Jeszcze zdjęcie wykonanych przeze mnie budek dla kuzynki na jej działkę. Zrobiłem je chyba 2 lata temu. Dwie budki na jednym drzewie nie powinny wisieć obok siebie - min. odległość to ok. 30 m - ale kuzynka ma tylko jedno duże drzewo i tak chciała...
W zeszłym roku sikorki miały lęgi w obydwu na przemian, w tym roku tylko w jednej ale były na pewno 2 lęgi bo jeszcze we wrześniu można było słyszeć popiskiwania.

Obrazek


Wiem, wiem - tych patyczków zdecydowanie tam powinno nie być !
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Witajcie! Bardzo Ci dziękuję za ciekwe informacje! Ja własnie mam działkę 300m2 i nie zdołam zapewnić odległości 30 metrów. Co najwyżej po skosie nieco...ale mam nadzieję, że zaakceptują...
Awatar użytkownika
kocicy_Lwisko
50p
50p
Posty: 95
Od: 12 wrz 2008, o 08:57
Lokalizacja: pd-wsch kraniec Mazowsza

Post »

Karpek:
Czy 30m to jest odległość od budki do budki, czy też od budek dla tego samego "gatunku". Czy można zagęścić manipulując wielkością otworu i wielkością budki?
cx

Post »

Witam.
Ciekawy temat z fachowymi poradami.Nie będę się chwalił ilością gatunków gnieżdżących (i wyprowadzających młode)na naszej posesji,bo mieszkamy na wsi ,mamy 10ha sadu w tym sporo drzew wysokich-czeresnia,śliwa ,na podwórku wiata,budynek gospodarczy,stojące stosy skrzynek itp.W kraju tak koszmarnym(przyrodniczo) jak Holandia,gdzie widok ptaka jest czymś nadzwyczajnym-płaci się sadownikom za zasiedlone gniazdko,budkę w sadzie-dla nas byłby to spory przypływ gotówki...Pomimo tej mnogości niestety jaskółki nie chcą się u nas zasiedlić.
Ktoś wspomniał o karmniku-jeżeli nie ma takiego tematu odrębnego to napiszę tu dwie rady.Jeżeli nie chcemy aby sroka lub gawron nie wyżerał drobnym ptakom pokarmu karmnik musi być dość niski.Warto też aby podłoga miała wielkość i taką konstrukcję,która umożliwia wstawianie płaskiego naczynia z karmą-sypiąc np proso ,ptaki po jego zjedzeniu pozostawiają łuski,także trochę brudzą-ja wkładam karmę na tekturowej tacce gastronomicznej,polecam.
Druga rzecz warto postarać się o półwałek z korą(z konaru drzewa, niewielkiej średnicy),w wałek wbity gwoździk,wałek przytwierdzony do muru tuż za oknem.Wywieszam tam słoninę:mamy sikorki tuż przy szybie oraz czasem zalatuje dzięcioł i to dopiero frajda.Oczywiście rozwiązanie to należy skonsultować z partnerem czy wyraża zgodę:mąż na dziurę w murze(izolacji),żona na brudną szybę,okno i parapet.
Hej.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Szkoda Krzysztofie - że nie pochwaliłeś się ilością gatunków - domyślam się, że jest ich sporo. O "holenderskich budkach" - to ciekawe i pierwszy raz o tym słyszę (u nas w niektórych rejonach rzeczywiście szmal mógłby być z tego niezły). Po za tym wszelkie rady mile wskazane !

Wracając do tych 30m - myślę, że to niezupełnie tak trzeba dosadnie do tego podchodzić. Wg mnie można spróbować 25 lub nawet 20m.
Chodzi o odległość od budki do budki. Taką odległość (te 30m) podają wszystkie tematyczne portale ornitologiczne.
Wiadomo, że ptaki walczą pomiędzy sobą o "atrakcyjne" (wg ptaków) położone (zamocowane) budki lęgowe. Nie tylko pomiędzy sobą ale także pomiędzy gatunkami. Wiadomo, że jak szpak "prześlizgnie" się przez otwór do budki - to już wypędzi z niej wszystkie inne: sikorki, wróble i inne.
Dlatego właśnie jest taki podział na średnice otworów w budkach i zachowanie odległości między poszczególnymi "domkami". Unikamy w ten sposób wojny.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”