Budki dla ptaków

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Budki dla ptaków

Post »

Budka dla pójdźki już wisi :tan
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Budki dla ptaków

Post »

Witam serdecznie. Przeczytałam ten wątek od początku do końca i czuję się tak wyedukowana że hoho 8-) Dziękuję Wam za podesłane linki i praktyczne porady dotyczące budowy i wieszania budek. Zainspirowana Waszymi dokonaniami postanowiłam w sobotę jechać do marketu budowlanego i zaopatrzyć się w materiały do budowy budki lęgowej z projektu Karpka. Dzięki wielkie za ten rysunek techniczny. Nigdy wcześniej nie zajmowałam się stolarką, więc musiałam iść na przyśpieszony kurs do warsztatu mojego M :roll:
Założyłam że potrzebuję dwóch budek z wejściem o średnicy 32mm. Będą to pierwsze domki dla ptaków jakie powiesimy u nas w ogrodzie, a dowiedziałam się z YouTube pana Typiaka, że lepiej w takiej sytuacji powiesić z większymi otworami, bo prędzej przylecą większe sikory niż mniejsze, a po co im utrudniać życie. Tak więc kupiłam dwie deski sosnowe oczywiście heblowane 18x119x2200, czyli najbardziej zbliżone do tych w projekcie. Oglądając deski odrzuciłam wszystkie z sękami takimi które mogłyby wypaść itp, a było ich sporo. Dodatkowo kupiłam jeszcze małą kantówkę, żeby zrobić drabinkę do środka. I ta mała kantówka uratowała mi skórę, bo po przyjeździe do domu i położeniu deski na blacie okazało się że są strasznie zwichrowane (chyba podczas złego suszenia się tak zrobiło), a w sklepie tego moje niedoświadczone oko nie dostrzegło. Dodatkowo brak obycia z piłką elektryczną sprawił, że w budce zrobiły się szczeliny, a wiadomo- niedopuszczalne. Finalnie zrobiłam dwie budki, z drugą poszło już jak w płatka. Żadna nie ma szczelin i wydają się bezpieczne. Jedyny minus, to przez wymiary deski domki wydają się wąskie. Ale trudno. Chyba tragedii nie ma ogromnej(?) Teraz już wiem co i jak, po następne deski jadę w inne miejsce, a w czwartek mam nadzieję że budki będą już wisieć i może ktoś w nim zamieszka w tym roku :) Aha! - robienie budek jest fantastyczne! ;:oj
Dzięki
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Budki dla ptaków

Post »

Panna_be :D Poprosimy o zdjęcia z realizacji projektu ;:138
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Budki dla ptaków

Post »

Obrazek

Obrazek


Obrazek
Tak to wygląda. Deska którą kupiłam jest za wąska na daszek, więc musiałam ratować się tym co było dostępne w warsztacie. A ten daszek co jest z łączonych desek, jest dodatkowo klejony jakimś klejem montażowym, żeby tam nic nie kapało i jeszcze wczoraj znalazłam kawałek gumolitu, więc będzie też przymocowany na górę takerem dla pewności :D
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Budki dla ptaków

Post »

A jak to będzie otwierane? Moje budki są zamykane na haczyk, sprawdza się to gdy drewno nasiąknie i tradycyjne budki np. Sokołowski są kłopotliwe do otwierania.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Budki dla ptaków

Post »

Właśnie w zamyśle miało być jak u Raka- na zasuwkę, ale kupiłam sobie złą i nijak mi tam nie pasowała. Dlatego jest na wkręty. Lecz spokojnie, przemyślałam sprawę i raz że można łatwo odkręcić je śrubokrętem, dwa że nie ma szczelin (były przez krzywe deski). Ale faktycznie, zobaczymy jak to będzie wyglądało gdy nasiąknie.

Obrazek
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Budki dla ptaków

Post »

Fajne budki, życzę zasiedlenia :wit
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Budki dla ptaków

Post »

Ja też życzę wszystkim nowych lokatorów od wiosny ;:3
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Budki dla ptaków

Post »

U mnie niezależnie jak budka, wszędzie mazurki. Zasiedlone przynajmniej 6 budek i 2 kolejne dalej oglądają mazurki... Budki na 2-3 otwory, z jednym też, drewniane i betonowe, porozwieszane na budynkach i drzewach, nisko i wysoko i nigdzie dziady nie dopuszczą żadnych innych ptaków. W kulce dla strzyżyka jest już ściółka, pewnie znowu mazurki ;:185 Tylko modraszki blisko drzwi wejściowych do domu nie zostały wygnane i szczęśliwie wyprowadziły młode.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Budki dla ptaków

Post »

A ja mam zgryz bo kolejny rok z rzędu sikory "wiją" sobie u mnie gniazda pod blachami na ścianie szczytowej domu od strony południowej. To ważny szczegół. Wlatują przez szczelinę między tynkiem i krawędzią blachy. Tak jak rok temu, tak i teraz pełno kulek styropianu na parapecie poniżej. Dość wcześnie zaczęły....
To, że wydłubią dziurę w ociepleniu to jest jedno ale przecież one się tam usmażą jak słońce zaświeci. A jajka to na 100% będą "na twardo" ;:223 W zeszłym roku z drabiny zatkałem otwór i ptaszek się poddał ale ale teraz już nie mam siły. Są takie zaradne. W jednym miejscu modraszka "wije" a od drugiej strony domu widziałem bogatki. Pod blachę włażą i już.
I teraz wracając do tej strony południowej. Wszelkie poradniki mówią jak wieszać budki lęgowe aby się nie przegrzewały. No a "moje" ptaszki pakują się w najbardziej nasłonecznione miejsce jakie mogę sobie wyobrazić ;:145 Aż mi się słabo robi na myśl o tym jaka tam będzie temperatura na wiosnę. No chyba że już teraz biorą się do lęgu to nie mam pytań ;:oj
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Budki dla ptaków

Post »

Bogatki u nas pchają się do metalowych rur, w sam raz kotom do pyska. Jak widzę, to ich przeganiam, żeby nawet nie próbowały. Rura w słońcu to też piekarnik... No a mazurki już się przymierzają do taśmowej produkcji. Jak dobrze pójdzie może być zajętych nawet 9 budek lęgowych. Za to potem w zimie nie głodują krogulce, a i sowa się pożywi w biedzie. Do wiosny i tak przeżywa ich z roku na rok więcej. Dziś był już istny jazgot w ogrodzie.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Budki dla ptaków

Post »

Tak, dzisiaj śpiewał już cały las.
W poniedziałek powiesiłem 3 nowe budki typu A z otworami 28 i 32 mm. No cóż, zamówiłem ich za mało, trzeba było z 10 powiesić. A patrząc na to jaki jest ruch w powietrzu myślę, że i 20 nie byłoby za dużo. Chyba dokupię jeszcze. Na drugie lęgi będą w sam raz, a może nawet na pierwsze.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Budki dla ptaków

Post »

U mnie mazurki preferują podbitki pod dachami sąsiadów i nie pchają się do budek. W budkach dotychczas przeważały bogatki. W jednej od kilku sezonów lęgi ma modraszka. W jednej, po bogatce drugi lęg miał krętogłów. W tym roku powiesiłam kolejne 2 budki z otworem 32 mm. Zobaczymy co się wprowadzi.
Jakie odległości Zachowujecie pomiędzy budkami tego samego typu? Staram się przestrzegać tych 20 m i z żalem stwierdzam, że nie mam już miejsca na kolejne budki :(
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”