Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
JanuszKR
100p
100p
Posty: 153
Od: 3 gru 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Tak dobrze się wkleiło. Mnie natomiast chodziło raczej o skład chemiczny tego zielska. Jeżeli ma takie mocne działanie na skórę, to być może zasadniczo wpływa na skład masy kompostowej i całość będzie nie do użytku. Mam wokół działki tego sporo, ale moja gmina nie radzi sobie tym chwastem. Pozostanie zapewne chodzenie z łopatą i ścinanie roślin bez zabierania na kompost.
Pozdrawiam

Janusz
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Wolfik, Osmunda Daliście mi nadzieję, jutro wstawiam gnojówkę. Jeśli mi nie wyjdzie, to wyleję śmierdziucha na kompost ;:183
Pozdrawiam Lucyna
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Wszystko da się kompostować.Część rozkłada się szybko a część wolniej.Barszcz Sosnowskiego to też roślina.UWAGA! Bardzo Groźna! Skoro miała być paszą dla zwierząt i rozkładać się powinna normalnie.
W upalne dni można się nią również poparzyć od olejków lotnych.
Nie wiem czy skórka warta wyprawki....
Na pewno dużo masy roślinnej.Ale czy ja wiem....
To już lepiej jesienią "porywać" worki w parkach ze zgrabionymi liśćmi. Może sąsiedzi mają niepotrzebną trawę z kosiarki.W mieście jak w sezonie widzę pełne brązowe kubły skoszonej trawy czekające na szybką wywózkę,to mi się serce kraje.Ale ludziom kompostować się albo nie chce,albo zwyczajnie nie maja później na co kompostu przeznaczyć.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Ja uważam ,że jak znajdzie się miejsce na rabatkę czy grządkę to powinno i na kompostownik.
Ale wiem , że dla wielu prościej podjechać do centrum ogrodniczego.
A mnie zachwyca to krążenie materii w ogrodzie.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
freak
100p
100p
Posty: 109
Od: 2 lip 2008, o 23:57
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Mam pytanie odnośnie kompostowania w termo kompostowniku. Zakupiłem 720-litrowy termokompostownik Ekobat TERMO-700. Z początku za bardzo nie wiedziałem jak tego używać i wrzucałem wszystko jak leci. Ponad 90% to świeżo skoszona trawa i chwasty ( do tego wszystko długie i i nierozdrobnione). Po jakimś czasie odniosłem wrażenie że proces kompostowania nie przebiega najlepiej i po sprawdzeniu zawartości faktycznie w głębi wytworzyła się śmierdząca maź o chemicznym drażniącym zapachu jak z obory. Po doczytaniu w internecie wiem już, że to z powodu beztlenowego rozkładu materii organicznej czyli gnicia zamiast pożądanego w procesie kompostowania butwienia.
Moje pytanie brzmi czy tę maź i resztki nią oblepione powinienem wybrać i usunąć, czy mogę je zmieszać razem z bardziej świeżymi odpadkami z góry?
Jak uchronić się przed gniciem zawartości kompostownika kiedy prawie wszystkie posiadane resztki to odpady "zielone"? Czy powinienem suszyć cześć skoszonej trawy i chwatów i potem wrzucać je wymieszanie razem z tymi świeżo skoszonymi?
alinaK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1801
Od: 16 lut 2010, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kalwaria zebrzydowska

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Proces kompostowania najlepiej przebiega jeśli jest dostęp powietrza a pryzma jest choć parę razy na rok przeruszana widłami lub po prostu przerzucona z kupy na kupę lub z jednej komory do drugiej .
Termokompostowniki to pomyłka bo plastik tego powietrza dopuszcza mało albo wcale.

Zieloną masę dobrze jest przesypać wapnem budowlanym. zabijasz patogeny i przyspieszasz kompostowanie . żadne przyspieszacze tego nie zastąpią.
Wapno musowo dodaj i nie musisz wyrzucać tej mazi . zrób po prostu prawidłowy kompostownik, najlepiej z wyciągającymi sie łatwo deskami i wtedy spokojnie sobie tam kombinujesz z produkcją.


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Taki kompostownik na pewno jest łatwiejszy w użyciu (przerzucaniu choćby), ale nie każdy ma miejsce, żeby sobie cos takiego zbudować i jeszcze najlepiej gdzieś, gdzie nie będzie szpecił ogrodu. W związku z tym ja tez mam termokompostownik, jak sie umiejętnie go używa, to doskonale daje radę.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Wystarczy 1m2 powierzchni by zrobić coś takeigo (na zdjęciu wersja x2 ale pojedynczy tez wystarczy:
http://www.fotosik.pl/zdjecie/dc8f678d43773c5d

Obrazek

Do tego wystarczą 4 zwykłe palety i (opcjonalnie) trochę siatki budowlanej.
Jeśli chodzi o estetykę - można czymś obsadzić, u góry nawet posadzić dynie - ale nawet bez tego da się to spokojnie zakamuflować.
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Co kto lubi i co kto woli. Ale! Jak już pisałam, nie każdy ma miejsce na coś takiego. Ok, 1 m2, tylko w małym ogrodzie (jak mój), ukrywanie tego kompostownika w momencie kiedy mi brakuje miejsca na trylion roślin, które bym chciała mieć, a nie mam gdzie, jest marnowaniem powierzchni.
Widzisz tu miejsce na taki kompostownik, koło wjazdu do garażu i 15 m od tarasu, plus widok z sypialni? :wink:

Obrazek

To jedyne miejsce, gdzie kompostownik mógł stac na 700m działki (w tym dom). Zdjęcie z zeszłego roku, trochę się wszystko rozrosło i co nieco przybyło. Na siłe dać, by się dało, ale to indywidualna kwestia poczucia estetyki. Jak pisałam, taki zbudowany kompostownik to fajna sprawa, ale nie można pisać, że termokompostownik do niczego i na pewno się nie sprawdzi. Jak się umie używać, to się sprawdza. Ja bym mojego nie zamieniała na własnorobny, bo nie mam na to warunków.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Zgadzam się, a pewnie przy niedużej działce Ci większy nie jest potrzebny.
Podałem przykład ale nie chciałem by wyszło jakbym coś narzucał.
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Ok, myślałam, że przyłaczasz się do opinii poprzedniczki, na której wpis wtedy odpowiadałam.
alinaK pisze: Termokompostowniki to pomyłka bo plastik tego powietrza dopuszcza mało albo wcale.
A tu jeszcze jeden mój własny argument - to miejscówka mojego kota ;:306

Obrazek
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

U mnie mam zrobiony kompostownik 2x2 z palet. Stoi na końcu działki i tak bardzo go nie widać. W przyszłym roku chce go obsadzić jakimiś kwitnącymi wysokimi kwiatami- ale to jeszcze w planach ;:3 Jak będę miała czas jutro wstawię zdjęcia :wit
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Obiecane zdjęcia kompostownika
Ma mniej więcej 2 m x 2 m

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”