Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

To prawda-ale jeśli coś muszę przyznać to fakt ,iż przydalby mi się fachowy kompostownik ,bo tylko prowizorkę mam...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja zrobiłem ze słupów i betonowych płyt ogrodzeniowych. Wyszło nawet tanio. 4 słupy i 6 płyt ( 2 przeciąłem na pół na długości). Jest wieczny.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
felo
100p
100p
Posty: 100
Od: 1 gru 2005, o 08:51
Lokalizacja: woj.podkarpackie

Post »

...andrzej a jesteś za tym aby kompostownik miał betonowe podłoże jak zasugerował nemo ? 8)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja mam podłoże "ziemne". Powoduje to jednak pewne straty w zawartości ... i oczywiście kret ciągle w nim buszuje.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

aniawoj pisze:Absolutnie się z wami nie zgadzam! Gałęzie nie są mi potrzebne do kompostu jako takiego ,ale do jego napowietrzenia. To oczywiste ,że się nie skompostują szybko ,bo są za grube,ale nawet one ułatwiają wymieszanie pryzmy. To właśnie one zapobiegają zbijaniu się trawy,a jednocześnie nie oddzielają zbytnio warstw.
Absolutnie nie masz racji.
gałęzie nie mają nic wspólnego z rozwarstwianiem się trawy w kompoście a ponadto ułatwiają szybsze parowanie wody z niego co jest czynnikiem szkodliwym zważając, że kompost mimo swojej zawartości wilgoci winno się podlewać wodą w przypadku małych opadów deszczu.
Znam przypadek kładzenia gałęzi w kompostowniku betonowym, w którym najniższą warstwą była warstwa skoszonej trawy (dość spora) a gałęzie miały za zadanie pomóc w gniciu jej od spodu (przez ściekanie). W kompoście chodzi właśnie o zatrzymanie w nim wody i substancji mineralnych.
Na dodatek nie wyobrażam sobie przerzucania pryzmy z udziałem w niej gałązek.
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
felo
100p
100p
Posty: 100
Od: 1 gru 2005, o 08:51
Lokalizacja: woj.podkarpackie

Post »

Nemo a co sądzisz o workach kompostowych ? Według ciebie mają jakieś wady ? 8)
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Worków kompostowych nie stosowałem, więc nie mogę się do nich odnieść. Może są dobre.
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Nie wiem Nemo jak ty sobie wyobrażasz te gałęzie??? Przecież nie mają one 20cm długości,żebyś musiał je potem "wydłubywć" z kompostu. Po drugie nigdy nie ładuje się do kompostu kope trawy!
Zaznaczyłam tylko ,że gałęzie mogą działać wspomagająco na napowietrzenie - i tak jest. Czy zwiększają wysuszanie? Nie sądzę, bo mokry ,ale za to "uklepany" kompost będzie po prostu gnił.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Aniu, jeśli gałązki są rozdrobnione to można je wrzucić.
Po drugie, kto powiedział, że nie można wrzucić na kompost trawy?
Jakub . . . . .
Kargul
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 31 gru 2005, o 20:04

Post »

nemo56 pisze:żadnego ubijania, to utrudnia proces gnilny, mało tego raz na pół roku trzeba przerzucić pryzmę w celu wymieszania składników.
Należy zapobiegac procesom gnilnym w kompostowniku: "Rozkład materii organicznej może przebiegać w dwojaki sposób:
-beztlenowo, w sposób gnilny,
-albo z udziałem tlenu poprzez kompostowanie. Proces ten polega na mikrobiologicznym rozkładzie substancji organicznych poprzez przekształcenie ich w kompost.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Beztlenowo, to jak zakopiesz np. ściętą trawę w dole. A to nie jest kompostowanie, chociaż też rozkłada się. Jednak nam chodzi o pozyskanie kompostu jako naturalnego nawozu.
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Nie wiem kto powiedział ,że nie można kompostować trawy - bo ja nie!

Powiedziałam ,że należy zwrócić uwagę na grubość warstwy SAMEJ trawy. Jeśli będzie bardzo gruba w ogóle nie dopuści do dolnych warstw powietrza, a sama zacznie pleśnieć.

Ja zresztą nigdy nie mam dużo trawy do kompostowania ( właściwie prawie w ogóle) , bo używam jej jako ściółki.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja z kompostowaniem trawy nigdy nie mam problemów. Oczywiście nie może tworzyć zbyt grubej warstwy.
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”