Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Dociekliwy

Post »

aniawoj pisze:Ja też mam zrobiony drewniany kompostownik - chwilowo prowizoryczny,ale jeśli się rozloży to nie będzie żal, zrobi się nowy.
Mój drewniany ( deska o grub. 18 mm ) stoi już ponad 15 lat . Co prawda już niektóre deski są zmurszałe . Ale myślę że jeszcze z 2 lata mi posłuży ;:85 .
Już te 15 lat to jest dobry wynik .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

felo pisze:...cena za 10 dag to 12,20 zL + jeden worek ale ile z tego będzie porcji to nie wiem ? zresztą wydaje mi sie że jeszcze warto pobuszować po innych sklepach....JAKIE SĄ CENY... 8)
Dostałem odpowiedź w sprawie preparatu Trigger-4 o treści:
"Biopreparat Trigger 4 kosztuje 12,20 zł. Koszt przesyłki 9,50 zł
W jednym opakowaniu jest 100 gram preparatu i dwa worki do kompostowania. 100 gram wystarcza na kompostowanie około 250 litrów zielonej masy."
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja mam kompostownik z betonowych płyt ogrodzeniowych. Dałem po dwie płyty z każdej strony. Jak na razie zdaje doskonale egzamin i jest co najwazniejsze wieczny. :wink:
aniawoj pisze: ...Z tymi workami to bardzo ciekawe rozwiązanie, ale mają jedną wadę- za pięknie to one nie bedą wyglądac np; pod drzewem, a przecież muszą leżeć w roznych miejscach ,aby popnawozić rośliny...
Tak masz rację Aniu. Można je jednak stawiać pod drzewami na noc lub "odsączać" płynny nawóz i po rozcieńczeniu podlewać konewką. Obejrzyj film. Jest tam wszystko pokazane.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
felo
100p
100p
Posty: 100
Od: 1 gru 2005, o 08:51
Lokalizacja: woj.podkarpackie

Post »

Moja propozycja kompostownika :

Na spód kładziemy cegły,ale w taki sposób aby były pomiędzy nimi szczeliny.Nastepnie na to plastikową siateczke i poźniej skrzynie , którą możemy zrobić ze zwykłych palet .

POLECAM :lol:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Przy takim zabezpieczeniu krecik nie będzie zaglądał do kompostownika. ;:33 ;:49
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
felo
100p
100p
Posty: 100
Od: 1 gru 2005, o 08:51
Lokalizacja: woj.podkarpackie

Post »

Mam pytanie :

czy przy kompostowaniu samego obornika poszczególne warstwy powinno się ubijać ? chce dodać że w przyszłym roku chciałbym przekompostować na pryźmie obornik króliczy...jak sądzicie ?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Uważam, że nie. Wpływa to niekorzystnie na proces kompostowania. A co myślą o tym inni...
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Żadnego ubijania, to utrudnia proces gnilny, mało tego raz na pół roku trzeba przerzucić pryzmę w celu wymieszania składników.
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Można obornik przełożyć gałązkami- tzn ułozyć warstwę obornika, trochę gałezi, obornik...itd. Wówczas kompost będzie dobrze napowietrzony i nie będzie gnił, a ładnie się rozłoży
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja zawsze na spód kompostownika kładę gałęzie, by zapewnić właściwe napowietrzanie.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Ja najczęściej przekładam : małe-duże ,mieszam trawę ,wszelkie zielsko z odpadami domowymi ,gałązkami itp
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

O czym piszecie, przecież kompost nie kładzie się raz i to wszystko. Do niego dokłada się co raz jakieś resztki, odpady, ścinki, itp. Obowiązkowo jest wymieszać go choćby raz na kwartał, ale lepiej raz na pół roku. Taki kompost gotowy jest po dwóch sezonach. Jak można go "przerabiać" z gałązkami? Należy pamiętać, że gałązki długo są gałązkami. Natomiast trawa nierozrzucona w kompoście tworzy zwartą, zbitą masę nie dopuszczając do niższych warstw wody i innych składników.
Powtarzam, jedynie przerzucanie kompostu daje ziemię dobrze wymieszaną. No chyba, że ktoś hoduje Bio-humus.
Jakub . . . . .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Tak. Przekładanie poszczególnych warstw kompostu gałązkami to zły pomysł. Ale w czym według Ciebie przeszkadza ułożenie gałęzi na dnie kompostownika? Przecież one ułatwiają napowietrzanie. Pisze nawet o tym literatura fachowa.
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”