Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

nooooooooooo, bo już pomyślałem sobie, że się naśmiewasz.
To jest (jeśli się nie mylę) na zasadzie indukcji. Wsadzasz antenkę w ziemię i wskazówka się odchyla w lewo, prawo albo na środek. Taki przyrządzik w kształcie "łoki - toki".
Jakub . . . . .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

nemo56 pisze:nooooooooooo, bo już pomyślałem sobie, że się naśmiewasz....
Dlaczego podejrzewasz mnie zaraz o najgorsze ...;:112 Muszę kupić sobie przyrząd do odczytywania kwasowości. Oczywiście tani, ale niezawodny. Co proponujesz?
Felo a jakie Ty preparaty proponujesz do kompostowania?
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
felo
100p
100p
Posty: 100
Od: 1 gru 2005, o 08:51
Lokalizacja: woj.podkarpackie

Post »

Niech Nemo twój phmetr posłuży ci jeszcze 100 lat !!!! ;:87 ;:87
Awatar użytkownika
felo
100p
100p
Posty: 100
Od: 1 gru 2005, o 08:51
Lokalizacja: woj.podkarpackie

Post »

W tym roku stosowałem " substral"" myślałem ,że będzie bardziej wydajniejszy....wkońcu przekonywał mnie sprzedawca ... niestety zawiodłem sie ! :cry: Zastanawiam się też nad użyźniaczami glebowymi ,których można również używać do polewania pryzm kompostowych.Dodatek wapnia jak sasugerował Nemo to dobry pomysł !...nigdy nie stosowałem ..na pewno spróbuje w przyszłym roku. 8)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

felo pisze:...Zastanawiam się też nad użyźniaczami glebowymi ,których można również używać do polewania pryzm kompostowych...
Napisz coś o nich jak masz wiedzę w tym temacie.
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Azot i wegiel w kompoście...

Post »

Decydujące znaczenie dla procesu kompostowania na stosunek węgla (C) do azotu (N) w materiale wyjściowym. Najlepsza jest proporcja 25 – 30 części węgla na 1 część azotu. Bogate w węgiel są m.in. zdrewniałe, suche części roślin. Tkanki miękkie, zielone zawierają więcej azotu. Duża część węgla np.: rozdrobnione drewno C/N 500:1, jesienne liście 50:1 znacznie wydłuża proces rozkładu. Nadmiar azotu np.: świeże pędy i liście C/N 7:1, skoszona trawa 10:1 powoduje szybki rozkład tkanek i ich gnicie.
Co do ściętej trawy ( była na ten temat dyskusja wyżej) to należy ją najpierw wysuszyć lub dodawać w małych ilościach.
Jakie ilości kompostu należy rozrzucić na rabatach kwiatowych, pod warzywa, drzewa i krzewy.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
felo
100p
100p
Posty: 100
Od: 1 gru 2005, o 08:51
Lokalizacja: woj.podkarpackie

Post »

Mam pytanie jezeli materiał roślinny zgnije czy on będzie gorzej przyswajalny przez rośliny ? przecież to też rozkład ? Jak uważacie ?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Chyba nie...?, ale będzie się wydobywał ze stosu kompostowego zapach amoniaku...
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
felo
100p
100p
Posty: 100
Od: 1 gru 2005, o 08:51
Lokalizacja: woj.podkarpackie

Post »

Tak co do zapachu na pewno ale jak jest z przyswajalnością ?
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

felo pisze:Mam pytanie jezeli materiał roślinny zgnije czy on będzie gorzej przyswajalny przez rośliny ? przecież to też rozkład ? Jak uważacie ?
Zeby materiał roślinny był przyswojony przez rośliny, musi najpierw być w stanie rozkładu. Jak inaczej ma być przyswojony?
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
felo
100p
100p
Posty: 100
Od: 1 gru 2005, o 08:51
Lokalizacja: woj.podkarpackie

Post »

Nemo chyba mnie źle zrozumiałeś

materia rozkłada sie na dwa sposoby a więc z udziałem mikroorganizmów tlenowych[kompostowanie] i beztlenowo [gnicie]...
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Kompost najlepiej przekładać jak tort. Wtedy jest najwartościowszy.
Miazga zgilizny nic nie daje roślinie. Dlatego wskazane jest przesypywać pryzmę z miejsca na miejsce aby wymieszać składniki.
Jakub . . . . .
ewa mietlewska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 lut 2006, o 10:52
Lokalizacja: Pabianice

Kompost

Post »

Pragnę dodać od siebie ,gdy posadziłam koło pryzmy kompostowej kilka dużych sadzonek symphytum efekt rozkladu ZAWARTOŚCI PRYZMY kompostowej został znacznie przyśpieszony.Pojawiło się znacznie więcej dżdzownic, po prostu one żywokost uwielbiają i świetnie się rozmnażają.
Pryzma kompostowa powinna byc osłonięta od wiatru w cieniu i zawsze lekko wilgotna.Pozdrowienia dla wszystkich tworzących kompost. Ewa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”