Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Wolfik pisze:Tylko duża ilość dżdżownicy kalifornijskiej pomaga szybko przerabiać kompost...

nie wolno stosować ... Za to dużo szarego kartonu.
No ja miałbym uwagę. Z kompostem to raczej chodzi o to, żeby dokładnie i starannie został przerobiony przez saprofity (tak się to ładnie nazywa :wink: ), które zniszczą wszystko co jest w nim też szkodliwe. Więc pośpiech nie jest wskazany, im dłużej ten proces trwa, tym lepiej.

Druga sprawa - po co my kompost robimy? Niby odpowiedź prosta, więc trzeba sobie uświadomić, że nie powinien być ubogi w składniki. Taki karton to chyba tylko celuloza, prawda? Taki kompost moim zdaniem nie spełnia swojej roli, ale każdy ma wybór
:wit

edit
dopiero doczytałem
ostatnia szansa pisze: Dlaczego ubijasz kompost?
Jeśli masz na myśli ubijanie jak kapustę to nie tak, udeptuję i nie zawsze, jak jest taka potrzeba (np za dużo wolnej przestrzeni itp), jak np chcę go wyrównać czy zrobić zagłębienie na wodę to włażę na górę i też korzystam z nóg. Poza tym nasz kompost jest przykryty folią (chwasty i ślimaki), jest ułożony bezpośrednio na ziemi, i nie ma żadnych żadnych ograniczeń typu ścianki itp.
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

A czy ktoś ma pomysł na moje mrowki? ;:65
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Hm, no nie wiem, niby nic złego tam nie zrobią, ale potem je tak rozrzucić z tym kompostem po całym ogrodzie to też niezbyt dobry pomysł ... :(
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Karton w dużych ilościach dodajemy dla dżdżownic kalifornijskich. Jak ktoś zauważył,karton ma dużo celulozy. I o to właśnie chodzi! Dżdżownice z celulozy tworzą kokony z jajeczkami.Biorąc pod uwagę że mają silną tendencję do rozmnażania celuloza jest niezbędna w kompostowniku.
Nie widzę powodu żeby kartonu nie kompostować.Właśnie dlatego,że biodegradalny, jest często zastępowany zamiast worków foliowych. W końcu pochodzi z drzew.
Mało tego. CELULOZA "Jest składnikiem budulcowym ściany komórkowej roślin wyższych oraz niektórych glonów, grzybów i bakterii[5]. Występuje z innymi substancjami podporowymi (np. ligniną, pektyną, hemicelulozą). Najwięcej celulozy zawierają niektóre włókna np. lnu lub juty oraz włoski okrywające nasiona bawełny (nawet ponad 90%). Przeciętne drewno zawiera 45-50% celulozy."- za wikipedią.

Kompost też nie może za długo się przetwarzać albowiem następuje jego mineralizacja.

Olejcie mrówki w kompostowniku.To co się dzieje w nim bardzo sprzyja mrówkom.Szczególnie kiedy jest suchy. Zawsze się znajdzie suche miejsce w kompostowniku,chociażby wiatr wysusza a woda nie zawsze regularnie namacza.Mrówki chwilowo zalanie wodą znoszą znakomicie.I są często utrapieniem,szczególnie kiedy sobie ścieżki robią przez ogródek - mało jest roślin które to jakoś znoszą.
Mi też zawsze mocno przesycha przy ściankach kompostownika,a właściwie termokompostownika.
W tym roku zamierzam przeprowadzić pewne doświadczenie - ścinaki od wewnątrz na całości wyłożę szarym kartonem.Powinien ograniczyć wdmuchiwanie gorącego powietrza do wewnątrz.
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Gorące, ale powietrze! - a tego właśnie potrzeba (plus dżdżownice, wilgoć), aby rozkład odbywał się prawidłowo :).
Nie rób takich doświadczeń, bo masa kompostowa będzie gnić. Wiem, ze przerzucanie kompostu to nie jest lekka czynność, ale chyba nie ma innego wyjścia :wink: .
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

No mogę olać mrówki, to nie problem :wink: tylko co potem z tym kompostem? Roznosić to towarzystwo po całym ogrodzie? :roll:
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Ułożyłaś na dnie jakieś rusztowanie z gałęzi? Jeśli nie, to daj spokój, zlewaj wodą, uklep czasem. Mrówka też człowiek.. wiesz ile żarcia musi znieść do mrowiska, żeby wykarmić panią matkę i larwy? A kompost to darmowa stołówka, zawsze będzie wabić mrówki. Byle by tam gniazda nie zrobiły.
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Czyli muszę się pogodzić z faktem, że mój nowy kompostownik robi im za stołówkę... ;:145

No, dobrze... :roll:
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Aniu spróbuj cukier z sodą oczyszczoną. Ja też je tępię, bo się rozpanoszyły po całym ogrodzie i podkopują mi rośliny. I akurat wybierają te ulubione. Ostatnio załatwiły 2 nowe piwonie.. tylko, że ja sypię chemią, nie wiem czy taka soda wybija całe gniazdo...
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

O, spróbuję, co mi tam :wink: Czy jakaś konkretna proporcja?
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Musisz pomieszać chyba na oko. Moja mama tego specyfiku używa. Ja wybieram expel i jest naprawdę bardzo skuteczny.
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Ok. Spróbuję naturalnie, w końcu do kompostownika, w którym chce uzyskac naturalny nawóz, chemię trochę głupio dawać ;:131
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Wczoraj wreszcie się zebrałam i przerzuciłam zeszłoroczny kompost. Tak w trakcie przyszła mi myśl do głowy, skoro pokrzywy zawierają dużo azotu, czy rozdrobnione świeże pokrzywy będą dobrą pożywką dla mikroorganizmów kompostowych i czy pomieszanie ich warstw z innymi warstwami kompostowymi może przyspieszyć proces trochę jak gotowe przyspieszacze ze sklepu ;:88

Poza tym chciałam się pochwalić, że na dnie kompostownika (drewniany, ażurowy) czekała mnie niespodzianka w postaci pięknego, ogromnego padalca. Leżał sobie zwinięty w ciepełku, jakie wytwarzała pryzma i nie chciał się ruszyć. Musiałam delikatnie ręcznie skłonić go do przeprowadzki ;:198

Teraz już wiem, żeby na przyszłość ostrożnie "machać widłami", bo nie wiadomo kto mieszka w pryzmie.
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”