Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  
Autor Wiadomość
Szczurbobik
 Tytuł: Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.
PostNapisane: 5 sty 2020, o 22:10 
500p
500p

0 szt.
A puszczyk to też przy karmniku :wink: ?
A tak poważnie, to u mnie też po nocach huczy. Co do stadka karmnikowego to na razie stali bywalcy, jak wcześniej pisałam. Ostatnio dołączył dzięcioł średni, za to jerów ubyło. W stadku dzwońców trzyma się samiec zięby ale to rezydent, który siedzi cały rok. No i kos objadł już jagody ognika
Jednak zauważalnie mniej ptaków niż we wcześniejszych latach, może dlatego, że zima łagodna i mają co jeść w lesie?
Gile oczywiście słychać i widać przez lornetkę w koronach drzew.
I jeszcze jedno pytanie, czy Widujecie jemiołuszki? Pamiętam, jak w dzieciństwie obserwowałam stada tych ptaków żerujące na jarzębinie, jednak od kilkunastu lat nie widziałam ani jednej :(

Zobacz profil Wyślij e-mail      

leszczyna
PostNapisane: 16 sty 2020, o 14:36 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Wpisuję się szybciutko co by mi Miłka nie znikła.....idę prześledzić wątek z ptakami.
Pozdrawiam

seedkris
PostNapisane: 16 sty 2020, o 18:15 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
W tym sezonie mam nalot sójek. W poprzednie zimy pojawiały się sporadycznie. Ledwie się wciskają do karmnika.

leszczyna
PostNapisane: 16 sty 2020, o 19:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
To ja wam pokażę kto zagościł w naszej piwnicy domowej.
Pewne jest to, że to łup naszego kota.
Dzięki niemu nie mam myszy w domu ani w piwnicy, nornice też mi nie zjadają cebul kwiatowych.....wszystkie odłowi , przynosi do piwnicy i układa na dywaniku przy schodach.
Ale nie przepuści ptakom także i to dzięki niemu takiego mieliśmy gościa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

vitoldo
PostNapisane: 16 sty 2020, o 19:15 
500p
500p

1 szt.
Piękny łup ;:333 A tak w ogóle - to krogulec czy inna istota?

seedkris napisał(a):
W tym sezonie mam nalot sójek. W poprzednie zimy pojawiały się sporadycznie. Ledwie się wciskają do karmnika.

"By the way" dokarmiacie ptaszki gdy nie ma zimy?
Bo śnieg - zero, mróz - ledwo ledwo. Czyli zimy nie ma.
Czy ptaszki nie powinny się same zakrzątnąć zamiast uganiać się po karmnikach?
Czy potem można będzie liczyć na to, że zajmą się konsumpcją szkodników skoro w karmnikach znalazły tyle dóbr wszelakich od dobrych ludzi? :)

karool
PostNapisane: 16 sty 2020, o 19:56 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Moje sikoreczki właśnie kończą kolejną porcję słoniny,to już sześć kilo w tej wiosennej zimie,pozostałe cukrusie,sójki
dzięcioły i inne wyżerają z karmnika co im nasypię.
No i właśnie dzisiaj zastanawiałam się, czy przy takiej aurze należy tak o te ptaszydła dbać.Nie wspomnę o trudności w zdobywaniu słoniny ze skórą.
Może macie wiedzę czy należy ,czy niech same o siebie zadbają .Ja nie sprzątam przed zimą ani pod drzewami ani rabatek więc mają gdzie dziobać,ale na tacy podane zawsze to łatwiej. ;:88

vitoldo
PostNapisane: 16 sty 2020, o 21:12 
500p
500p

1 szt.
Eee, no to sikorki karmione pyszną słoniną to się już później nigdy w życiu nie złapią za jakieś chude robaki ;:306
A tak poważanie, to uważam, że należy ograniczyć karmienie do naprawdę niezbędnych sytuacji (gdy śnieg zasypał, mróz trzyma).
Jednak w tak wiosenną pogodę nadmierne dokarmianie zmienia ptakom zwyczaje żywieniowe, prawdopodobnie na stałe.
Z jednej strony to miło gdy stadko czeka na krzaku pod oknem na świeżą dostawę, ale.....

felixa
PostNapisane: 17 sty 2020, o 11:15 
200p
200p

1 szt.
vitoldo , zgadzam się z Tobą, my nawet nie zainstalowaliśmy karmnika. Co prawda pozbawiłam nas przyjemności oglądania ptaków z pozycji w fotelu, ale rozsądek zwyciężył.

Szczurbobik
PostNapisane: 17 sty 2020, o 22:16 
500p
500p

0 szt.
A ja teraz z "innej beczki". Kilka dni temu uratowałam bogatkę, która wpadła do rynny. Rynny mam wpuszczane w ziemię ale na szczęście na wylotach mam zamontowane kosze do zbierania zanieczyszczeń. To już drugi ptak, który utknął w ten sam sposób, w zeszłym roku był szpak. Sprawdzajcie rynny, to może uratować ptakom życie ;:108

vitoldo
PostNapisane: 17 sty 2020, o 22:38 
500p
500p

1 szt.
;:63
Kilka lat temu miałem dokładnie to samo. Po przyjeździe do domu zupełnie nie wiedzieć czemu poszliśmy obaj z synem na tyły domu. Nie ma tego w naszym rytuale ale w ten dzień tak zrobiliśmy. A tam było słychać jakieś nietypowe odgłosy właśnie z okolicy "kosza" rynny. Po otwarciu klapki ukazała się sikorka, która próbowała uciekać w głąb rynny. Złapałem ją za nóżkę i wyciągnąłem na zewnątrz. Gdy zobaczyła światło i poczuła wiatr od razu czmychnęła w tuje sąsiada. Ćwierkała tam głośno przez dłuższą chwilę. Mam nadzieję, że z radości. :lol:
A kilkanaście lat temu ocaliłem sójkę. Dom był jeszcze w budowie, nie było podbitek pod okapem dachu. Sójka przefrunęła pod okapem dachu do środka domu ale drogi powrotnej już ne umiała znaleźć. Co kilka dni robiłem inspekcję domu. Nie wiadomo co mnie tknęło i polazłem na górę - po drabinie bo jeszcze nie było schodów. W łazience na podłodze siedziała sójka w nie najlepszym stanie. Skrzydlami już lekko podwółczyła po podłodze i pióra miała zmięte.. Próbowałem otworzyć okno ale uciekła do pokoju więc otworzyłem okno tam. Poczuła wiatr i pięknym łukiem wyleciała na zewnątrz prosto w las. Usiadła na gałęzi najbliższego drzewa i dłuższą chwilę zastanawiała się co dalej.
A ostatni przypadek był latem z dzięciołem. Przed południem słychać nagle głośne huknięcie i od okna na piętrze odbił się ptak. Dzięcioł leżał na rabacie jak nieżywy więc smutno mi się zrobiło. Po kilkunastu minutach ubrałem rękawice (na wszelki wypadek) i poszedłem go pochować. Kiedy go wziąłem do ręki nagle ożył. Zaczął się wyrywać i wrzeszczeć po swojemu Puściłem go a on usiadł na najbliższym wiązie. Posiedział, pogapił się na mnie i normalnie odleciał ;:138

Szczurbobik
PostNapisane: 17 sty 2020, o 22:47 
500p
500p

0 szt.
Takie ogłuszone ptaki po bliskim spotkaniu z oknem też się zdarzają kilka razy w roku. Jeśli jest mocno oszołomiony lepiej przetrzymać go kilka godzin np w kartonowym pudełku (żeby nie widział światła i nie próbował latać) i dopiero wypuścić.

vitoldo
PostNapisane: 17 sty 2020, o 23:08 
500p
500p

1 szt.
No, ten niedoszły dziecioł-denat tak mnie zaskoczył swoim zmartwychwstaniem, że nie miałem szans go przetrzymać w pudełku :wink:
Na szczęście u mnie takie zderzenia są zjawiskiem rzadkim. Pamiętam w sumie 3, z czego tylko jedno zakończone tragicznie dla kosa w locie godowym :cry:

Blueberry
PostNapisane: 18 sty 2020, o 05:42 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Też miałam podobną historię, ale z jaskółką - kilka lat temu moi rodzice kupili nowe mieszkanie, w trakcie remontu (latem) mieszkaliśmy w tej samej miejscowości u dziadków, więc stało jakiś czas puste, przychodziliśmy tylko co 2-3 dzień. Okna były otwarte, ale nie na oścież, tylko uchylone od góry, a mimo to do środka dostała się jaskółka. Jakby tego było mało ptaszek wpadł do wiadra z wodą zostawionego przez ekipę remontową ;:202 Na szczęście wody było mało i musiało to się stać tuż przed naszym przyjściem. Po przeschnięciu jaskółka po prostu odleciała :D

Locutus
PostNapisane: 18 sty 2020, o 09:38 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Przypomniała mi się sytuacja sprzed lat piętnastu… Wykład ze statystyki, Uniwersytet Jagielloński, nagle słychać donośne BUM.
Profesor: Co się tam dzieje?
Student: Panie profesorze, właśnie ptak rozbił się o szybę.
Profesor: To bardzo dziwna sprawa. Przecież te okna są tak brudne, że każdy ptak powinien je zauważyć.

Pozdrawiam!
LOKI

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 102 ]  Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości