Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 24  
Autor Wiadomość
zielonamalina
 Tytuł: Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.
PostNapisane: 18 sty 2021, o 13:25 
50p
50p

0 szt.
Foxowa, nie pomyślałam, żeby dawać całe orzechy. Miałam łuskane, ale 2 kilo zjadły w dwa dni. Zamawiam więc całe orzechy i zobaczymy jak im będą podchodzić. Pewnie w ogrodzie mam sporo zakopanych orzechów, bo z sąsiedniej działki znoszą je jesienią sroki i gawrony, a potem całe lato mam zabawę z wykopywaniem siewek. Zastanawiam się nad żołędziami, tak na przyszłość, bo żołędzi też dużo zakopują.
A o co chodzi z tym jedzeniem suszonym? np suszone owoce też nie?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Foxowa
PostNapisane: 18 sty 2021, o 14:28 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Ja zawsze zbieram taką drobnicę i potem mam w koszyku i im daję. Rozdrabniam tylko małym ptakom, a krukowatym zostawiam tę frajdę.
Krukowatym można też dać surowe mięso albo twaróg. U mnie konkurują z psem, ktory jak zapomni kości zabrać z ogrodu to od razu ją traci. Mam wrażenie, że im więcej kombinują tym są szczęśliwsze. Mało tego można je poduważyć jak rozwiązują zagadki, upuszczają orzechy na beton czy jezdnię żeby im auto przejechało itd.

Z suszonym pokarnem chodzi o to że pęcznieje w żoładku. Nawet niektóre kasze zaleca się gotować przed podaniem, bo potem biedaki cierpią.

Szczurbobik
PostNapisane: 23 sty 2021, o 22:52 
1000p
1000p

0 szt.
Do budek dodałam sierści, kto chciał, ten skorzystał :wink:
Dzisiaj zawitało duże stadko jerów. Padał deszcz, w kałużach i błotku przed bramą taplały się masowo dzwońce pomieszane z jerami. A ja myślałam, że tylko świnka Peppa tak lubi :D

felixa
PostNapisane: 26 sty 2021, o 18:57 
200p
200p

1 szt.
U mnie tykwa z małym otworem jako budka lęgowa czekała dwa sezony na zasiedlenie, niestety tylko osy skorzystały.
W tym roku zdjęłam, zrobiłam 'wrota' i powiesiłam w innym miejscu jako karmnik. Po niedługim czasie został odkryty :D

Obrazek

vitoldo
PostNapisane: 26 sty 2021, o 21:21 
500p
500p

1 szt.
W tym roku mam istny najazd. Mieszkam w mieście a jak wiadomo zwierzęta przeprowadzają się do miast :wink: więc liczebność małych ptaków przestała mnie dziwić.
Do wszelakich bardzo licznych sikor (mało płochliwe) dołączyły liczne ale płochliwe dzwońce, mniej liczne i mało płochliwe kowaliki, kosy, dzięcioły duże, rudziki. No i raniuszki. Jestem pod ogromnym wrażeniem tych małych ale z wyglądu jakby egzotycznych ptaszków. Jest ich w Polsce podobno 70 tys. par lęgowych. Nie są więc rzadkością ale w tym roku pierwszy raz mi się przydarzyło widzieć je z bliska. Nie uciekają na mój widok, coś tam sobie podśpiewują podczas jedzenia.
Ciekawy zwyczaj raniuszków:
Cytuj:
Młode raniuszki są karmione nie tylko przez rodziców. Podczas drugiego lęgu nie jest rzadkością, aby młode z pierwszego lęgu pomagały rodzicom. Jest to oczywiście uzasadnione z poziomu genetyki. Ale to nie jest koniec. Zdarza się, że rodzicom pomagają zupełnie niespokrewnione pary, jeżeli z jakiegoś powodu nie mają piskląt. To się nazywa pomoc sąsiedzka.

Ten altruizm chyba ma swoje dość smutne wytłumaczenie:
Cytuj:
Niestety jedynie co piąta para odniesie sukces lęgowy. U tego gatunku straty potomstwa wynoszą przeciętnie aż 70?80% i jest to zjawisko powszechne u wielu badanych populacji. Główną przyczyną strat w lęgach jest drapieżnictwo ze strony ptaków krukowatych (głównie sójki), ssaków z rodziny łasicowatych (kuny, łasice) oraz gryzoni (wiewiórki, myszy).

Obrazek

Foxowa
PostNapisane: 26 sty 2021, o 22:35 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Felixa - fajnie to wygląda. Twoja tykwa chyba większa więc lokum z niej lepsze. Moja była mała, ale plus taki, że była tylko dla małych ptaków.
A czymś ją malowałaś?

Ja malowałam akrylówką ale trafiłysmy na intensywne opady i niestety farba zeszła ;:14
Kolejnej chyba już nie będę malować.

felixa
PostNapisane: 26 sty 2021, o 23:25 
200p
200p

1 szt.
Moja też jest mała, porównaj z sikorką. Zwykle jednocześnie żeruje jeden ptak. Malowałam zwykłą lakierobejcą do drewna.

- Wt 26 sty 2021 22:56 -

Wczoraj spędziłam pół dnia na polowaniu na nieznanego mi dotąd ptaszka. Był bardzo płochliwy. Żerował na trawie.
Udało się, chociaż zdjęcie mało ostre, trudny do fotografowania, bo nazwa zobowiązuje - płochacz pokrzywnica.

Obrazek

Szczurbobik
PostNapisane: 30 sty 2021, o 22:29 
1000p
1000p

0 szt.
Ale super płochacz ;:oj , raniuszków też zazdroszczę. U mnie ostatnio dominuje miks dzwońce-jery-grubodzioby. Aczkolwiek dziś na spacerze, kilkanaście metrów od zgiełku przy karmnikach zaobserwowałam kilka mysikrólików. Ptaszki żerowały na badylach pokrzywy.

felixa
PostNapisane: 1 lut 2021, o 00:09 
200p
200p

1 szt.
Pod jałowcem nocuje para rudzików.

Obrazek

vitoldo
PostNapisane: 1 lut 2021, o 18:09 
500p
500p

1 szt.
Obecnie furorę robią orzeszki ziemne nie łuskane. Spożycie ziarna się zmniejszyło, kule tłuszczowe praktycznie są w odstawce. Ale orzeszki dokupuję już kilogramami a znikają w oczach. 3 takie karmniki powiesiłem i nie ma chwili aby ktoś na nich nie urzędował.
Niestety oprócz blasków są również cienie. Dzwoniec uderzył dzisiaj w szybę i niestety na miejscu.... :cry:
Bez naklejek się nie obejdzie i już je zakupiłem ale jestem bardzo bardzo zły na siebie, że dopiero teraz :evil:

Obrazek

Szczurbobik
PostNapisane: 6 lut 2021, o 22:56 
1000p
1000p

0 szt.
Podkusiło mnie w zeszły weekend kupić cały kokos jako atrakcję dla córeczki. Córeczka jak go zobaczyła to w płacz :roll:
Przecięłam, powiesiłam na gałęzi i sikorki mają egzotyczne urozmaicenie w menu :wink:

vitoldo
PostNapisane: 8 lut 2021, o 18:51 
500p
500p

1 szt.
Niezłe kokosy im się trafiły :heja
A ja dorobiłem do karmników z orzechami (ze zdjęcia powyżej) takie udogodnienie dla niepełnosprawnych - wsunąłem patyczki drewniane w poprzek aby wystawały z obu stron na 4-5 cm. Wprawdzie zdrowe ptaszki wolą czepiać się pazurkami kratki, ale trafił się jeden "kuternóżka" z łapką zwisającą bezwładnie. I on ma wielkie trudności się podczepić na tej kratce a lubi orzechy jak cała reszta. Trzepie więc biedak skrzydełkami w powietrzu jak koliber ale inne go wtedy przeganiają bo się zachwuje nietypowo przy karmniku a stado tego nie lubi. Dorobiłem mu takie udogodnienie dla inwalidów i mam nadzieję, że będzie mu dużo łatwiej usiąść i wreszcie się najeść do syta :uszy Widziałem, że nawet zdrowe ptaszki podpierają się na tych patyczkach więc pomysł może się przyjmie.

tara
PostNapisane: 9 lut 2021, o 14:59 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Uwielbiam odwiedzanie działki i podglądać ptaszki, sporo ich teraz przy karmnikach - wróbelki, sikorki, dzwońce, gile, modraszki. Moją uwage zwrócił nowy gość myślę, że to Strzyżyk - siedział jak zamurowany na rogu kompostownika, kręcił tylko łebkiem, nie był płochliwy, taki obserwator. Zapomniałam aparatu ciekawe czy zagosci?
W ub.tygodniu biedna sikorka zaplątała się w gałązkach i wisiała łapkami do góry, jak dobrze że akurat przyszliśmy, uwolniona od razu wleciała do karmnika, co za widok ;:224

gienia1230
PostNapisane: 9 lut 2021, o 17:49 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Oj , nie tylko Ty lubisz podglądać. Ja podglądam karmnik przez kamerę u syna w Stanach. Tam też jest sporo śniegu i niesamowity tłok przy karmniku. Przylatują oprócz popularnych zaroślowych piękne kardynały, różne dzięcioły a najgorsze są bo zachowują się bardzo nieładnie blue..... coś tam. Podobne bardzo do naszych srok, tylko niebieskie.

Sikorzanka
PostNapisane: 9 lut 2021, o 23:02 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
zielonamalina napisał(a):
Witam i pozdrawiam miłośników ptaków :) Mam pytanie odnośnie karmy dla dużych ptaków czyli gawronów, srok i kawek, bo na razie te głównie do mnie przylatują, a jest to spora czeredka. Jako karmnik wykorzystałam miejsce pod panelami fotowoltaicznymi, które tworzą w ogrodzie jakby wiatę i pod nią mam miejsce 2 x 7 metrów osłonięte od śniegu. Jak nie było takiego śniegu i mrozu ptaki dawały sobie radę. Na łące obok było aż czarno od gawronów pracowicie przeszukujących ziemię.
Teraz trudno im się przebić przez śnieg do zamarzniętej ziemi.
Zauważyłam, że sroki i kawki chętnie zjadają drobniejsze nasiona, ale gawrony mają takie wielkie dzioby, że praktycznie słonecznik czy pszenica jest dla nich mała drobinką na końcu dzioba. Nawet kukurydza nie wydaje się dla nich dużym kąskiem. Zamierzam zamówić ziarno i nasiona do dokarmiania i zastanawiam się, czy strączkowe typu groch będą dla nich dobre. I czy dołożyć jeszcze jakieś owoce typu jabłka, warzywa np marchew itp.
Mam stos kompostu z kalifornijkami, który zabezpieczyłam przed mrozami dodatkowymi warstwami liści, nowe odpadki wysypujemy na pryzmę obok. Praktycznie są wyjadane przez ptaki na bieżąco do samego dna, a są tam obierki z warzyw i owoców, liście z kapusty itp.
Co jeszcze można podrzucić dużym ptakom, bo widzę, że małe nasiona z mieszanki zostają na ziemi. Może ktoś ma w tym temacie doświadczenie lub obserwacje i może coś podpowiedzieć

U mnie kawek pod dostatkiem. Jedzą orzechy, łuskane (ziemne), biorą całe kawałki w dziób i spadają. Jedzą słoninę, którą kroję im na kawałki,i posypuję słonecznikiem i mieszankami innych zbóż żeby mogły sobie zabrać na wynos bo są bardzo płochliwe. Kule tłuszczowe lubią, ale im je kruszę na dachu karmnika, bo je (kawki) nawet miejskie gołębie przepędzają. No i w ilościach przemysłowych pochłaniają u mnie karmę dla psów. Normalnie bym nie wpadła na to, ale moje dwie labradorki od x czasu non stop dzieliły się z kawkami swoim jedzeniem. Kawki je podprowadzały z misek, więc teraz dostają swoje porcje

Foxowa
PostNapisane: 10 lut 2021, o 11:34 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Mam taką znajomą, która miała psa przy budzie na łancuchu. Gotowali mu kasze z warzywami i jak tylko kładli garnek to krzaki wkoło sie ruszały i zlatywała sie chmara ptactwa, siadała na tym garnku i jadła. Pies był podobno cholernie agresywny, bestia nie do ujarzmienia,a po dziś dzień mam przed oczami obraz jak leżał na śniegu trzymajac między łapami ciepły gar w ktorym siedziały sikorki i wrobelki i skubały kaszę. A on takim spokojnym wzrokiem patrzył i czekał jak one zjedzą albo bral do pyska większą porcję, wypluwał obok i dopiero jadł.
Żeby mój pies choć trochę tak z ptakami egzystował to by było cudownie.

tu.ja
PostNapisane: 10 lut 2021, o 17:52 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Śnieżna i mroźna zima daje się we znaki wszystkim ptakom.
U mnie od lat królują sikorki - bogatki i modraszki. Są też mazurki, dzwońce, kosy i para sierpówek. Kowalik pokazał się późną jesienią kilka razy i więcej go nie widział. Dzięcioł też się wyprowadził. Zadomowiły się jednak zięby, kwiczoły i o dziwo rudziki. W sezonie widywałam jednego, może dwa. A teraz regularnie żerują przy karmnikach 2-3 pary rudzików. Jestem mocno zaskoczona tym faktem. Jeden nawet odwiedza mój balkon, a mieszkam w bloku :D

Obrazek

Takie karmidełka "wymyśliłam" ostatnio:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 407 ]  Idź do strony nr...        1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 24  

Strefa czasowa: UTC + 2

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Google [Bot] i 16 gości