PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Bobka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1093
Od: 28 lis 2020, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie blisko lasu

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

U nas jest konkurencja trzy działki dalej.Sąsiedzi mają karmniki i kule i jeśli u nas zabraknie pokarmu ,to ptaszki natychmiast tam są wszystkie .
Spróbujcie podejrzeć sąsiadów ,może tez u nich się gromadzą .Ja podglądam tam te roje ptaków i super ,że tam są i mają jedzenie ,
my dojeżdżamy więc nie jesteśmy w stanie ich regularnie dokarmiać .
Niemniej zauważamy ,ze ptaków ubywa ,spotkanie takich ,które są w mniejszości graniczy z cudem niestety .
Człowiek niszczy od wiosny do jesieni ,opryskami pól .
;:14
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12016
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

Jelizawieta pisze:(...) Zastanawiam się, czy to jest może związane z masztami nowej telefonii 5G.
No pewno, dzięki szybkim łączom ptaki w internecie przesiadują i Ptaszka Staszka czytują zamiast po karmnikach się łajdaczyć… :;230

U mnie karmnik opróżniany w tempie wręcz ekspresowym… Choć jego „sprzątacze” są dosyć monotonni – tłum sikorek bogatek oraz modraszek. Z rzadka pojawi się jakiś wróbel, rudzik czy kos…

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7319
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

U mnie podobnie, tzn raczej tłum, z tym, że są to sikorki wszystkie za wyjątkiem czubatki i dzięcioły
biało czarno-czerwone. Jest ich trzy rodzaje ogólnie i widzę, że właśnie przylatują różne osobniki.
Na pewno dzięcioł duży i średni. Jest też białoszyji, ale nie wiem czy taki przylatuje.
Zielonosiwego widziałam tylko w przelocie. Chyba nie głoduje, bo inaczej by zajrzał, jak poprzednimi laty.

Poszło już kilka kg smalcu ;:oj :D

Ciekawe, że nie widzę u siebie sikorki czubatki.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Bobka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1093
Od: 28 lis 2020, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie blisko lasu

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

A może ich nie widzisz ,one są wtapiające się w szarość ogrodzenia itp .
Po za tym sikorki tak szybko znikają jak dziubną ziarenko ,ze szok wiesz przecież ;:306
Musimy bardzo cierpliwie siedzieć w drzwiach oszklonych by je sfotografować .
Ale jest ich sporo w moim rejonie .
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2086
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

Ptasia grypa?
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7319
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

Bobka, nie, moje sikorki to nawet są prawie oswojone. Mogę stać w oknie , bylebym się nie ruszała
i sikorki przylatują. Dzięcioły to są bardzo ostrożne. Najmniejszy ruch zobaczą i już czmychają.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Bobka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1093
Od: 28 lis 2020, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie blisko lasu

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

Jolu to prawda ,akurat sikorki tak prawie się nie boją ,a jak
są głodne to szczegolnie ;:306 nie zwracają na nas uwagi .
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
:wink:
Wiejska stołówka
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

Piękne ptaszki i takież zdjęcia ;:333 Skoro macie mało ptaków, to chyba większość jest u nas. ;:138 Jak pamiętam przynajmniej 50 lat karmienia, to nigdy nie było takiej ilości sikorek. Jak przylatują do
,,koryta'' to wyglądają jak pszczoły wylatujące z ula na pożytek. Nigdy nie widziałam sikorki ubogiej i czarnogłówki w jednym sezonie. Jeśli już, to pokazywały się raz na wiele lat. Mazurki mamy z własnej hodowli, więc też dopisują. Zalatują czasem kowaliki, sikorka sosnówka, no i gil, którego ostatni raz widziałam jak chodziłam na stojąco pod stołem. Sierpówek jest dostatek, zięby zalatują w zimniejsze dni, bażanty były tylko w największy mróz. Kos przychodzi regularnie na ,,swoje'' jabłko. Nie ma dzwońców, ale w polu w sadzie kasztanowym było ich stado na chwastach. Być może obrodziły olchy i dzwońce jeszcze nie są w potrzebie. U nich przednówek zaczyna się na wiosnę, bo to uparte ziarnojady. Mięsko dają tylko młodym, same od niego raczej stronią.
Bobka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1093
Od: 28 lis 2020, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie blisko lasu

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

Kozula dziękuję a tak wiesz siedzę sobie w drzwiach domku i to jest najciekawszy
moment ,jakie przylecą ha ha
Są różne i w różnych porach dnia .
Siedzieć nie da się wiele godzin ,godzina ,przerwa itd .
W mieście natomiast sikorki,dzwońcow dużo ,kosów.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

Zapomniałam jeszcze o grubodziobach no i oczywiście o krogulcach. Te ostatnie najbardziej gustują w mazurkach. W tym roku zanosi się na 9 budek zasiedlonych przez mazurki, więc w następną zimę krogulce też nie będą głodne, no i sikorki będą mieć spokój. Krogulce wybierają tłustsze kąski jeśli jest taka możliwość.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7319
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

Nigdy nie widziałam sikorki ubogiej i czarnogłówki w jednym sezonie. Jeśli już, to pokazywały się raz na wiele lat
Jak je rozróżniasz? Bo w atlasie piszą, że w praktyce tylko po śpiewie.

U mnie jest uboga, albo czarnogłówka, albo obie razem. Nie umiem ich rozróżnić.
Sosnówka jest bardzo podobna do nich, ale ma biały paseczek przez środek główki.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

Jak latały te dwie sikorki w krótkim czasie po sobie, to wiedziałam która jest która. Są bardzo szybkie, więc szczegółów nie zdążysz zobaczyć, ale w karmniku dobrze widać śliniaki. U czarnogłówki jest wyraźnie większy i szerszy. Pozostałych szczegółów nie zdążyłam wyłapać ani razu.
Bobka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1093
Od: 28 lis 2020, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie blisko lasu

Re: PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 6 cz.

Post »

Obrazek
U nas jest spory wybór sikorek ,one rzeczywiście są bardzo szybkie.
Tutaj są dwie ,.czarnogłówka i uboga ,trudno to prawda dostrzec różnicę.

Obrazek

Czarnogłówka (Poecile montanus) to niewielki ptak o dużej głowie i grubej szyi.
Obie płcie ubarwione identycznie. Upierzenie na wierzchu brązowoszare, od spodu beżowobiałe.
Na głowie matowo-czarna czapeczka sięgająca do krawędzi płaszcza, za karkiem ma kształt długiego i szerokiego krawacika,
na podgardlu czarny szeroki "krawat" o rozmytych brzegach.
U bardzo podobnej sikory ubogiej czapeczka jest błyszcząca i nie sięga do płaszcza, a śliniak jest dużo mniejszy i ma ostre brzegi.
Czarnogłówka ma na skrzydle przejaśnienie, biała wstawka (jest to pewna, lecz nie zawsze dobrze widoczna cecha odróżniająca od sikory ubogiej,
która jej nie ma) - charakterystyczne białawe ubarwienie zewnętrznych chorągiewek lotek drugorzędowych,
które przy złożonym skrzydle tworzą podłużny jasny pasek na brązowo-szarym tle widoczny jest z daleka.
Białe policzki. Dziób krótki, czarny. Boki ciała są płowe. Młode podobne do dorosłych.

Sikora uboga, szarytka (Parus palustris) to drobny ptak z dużą głową wielkości sikory modraszki, choć mniejsza od wróbla.
Obie płci ubarwione jednakowo i podobnej wielkości. Upierzenie na wierzchu i skrzydłach brązowoszare, od spodu beżowobiałe.
Na głowie obu płci błyszcząca na granatowo czarna czapeczka ograniczona jest tylko do wierzchołka głowy,
jedynie na podbródku widać maleńki czarny śliniaczek o ostrych krawędziach (u bardzo podobnej czarnogłówki matowa czapeczka sięga aż do krawędzi płaszcza,
a śliniak jest szerszy, sięga do piersi i ma rozmyte brzegi).
Białe policzki (ciemniejsze niż u czarnogłówki).
Dziób krótki, czarny. Na pokrywach skrzydłowych nie ma przejaśnień. Ma ciemnoszary ogon, czarny dziób i tęczówki oczu oraz jasnoniebieskie nogi.
Młode podobne do dorosłych, ale z matową czapeczką; już we wrześniu jednak wyglądają jak dorosłe (praktycznie nie da się ich odróżnić w terenie).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”