Śliwa choroby i szkodniki część 2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa - choroby i szkodniki Cz.2

Post »

Życie przedłużysz, w dalszej perspektywie to sam wiesz - to bakteria, więcej może zdziałać miedzian z topsinem niż topsin z miedzianem, proporcje kombinuj. Jeśli masz , lub będą jakieś wycieki musisz szybko działać, przed odpadnięciem liści. Bo potem następuje dalsza infekcja. Szanse przeżycia są, ale nie odważę się wróżyć jak duże . Miałam taki przypadek na renklodzie lata temu, w rozwidleniu najniższych konarów, żyła jeszcze o ile dobrze pamietam 4 lata i został jeden, jedyny konar, wtedy to już siekiera poszła w ruch. Pamietam, ze aby wyciąć chora tkankę jak najstaranniej zdobyłam nawet specjalne haczykowate nożyki do końskich kopyt.??
Pozdrawiam! Gienia.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Śliwa - choroby i szkodniki Cz.2

Post »

Dziś znów oczyściłem. Miejsce "ciecia" coraz większe. Zastanawiam się czy nie wyciąć śliwy. Jakie są propozycje fachowców w tej dziedzinie. ;:108

Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
Mercadio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 19 sie 2019, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wycieki żywicy na konarach śliwy

Post »

Witam, nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, więc proszę o pomoc bardziej doświadczonych ogrodników/sadowników. Mam śliwę na podwórku, ponad trzydziestoletnia, o bardzo słodkich wczesnych owocach, jednak w ostatnim czasie ma coraz więcej wycieków żywicy i przez to po kolei usychają kolejne gałęzie. Bardzo chciałbym uratować ją od zniszczenia, bo poza walorami smakowymi ma dla mnie dużą wartość sentymentalną. Zamieszczam zdjęcia, podejrzewam że na zdjęciach 3 i 4 co innego wywołuje wycieki niż na zdjęciach 1 i 2. Ktoś wie co może być przyczyną wycieków i jak z tym walczyć?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wstawiasz za wielkie zdjęcia(regulamin), zmniejszyłam. Iwona
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Wycieki żywicy na konarach śliwy

Post »

Wygląda to niestety na raka bakteryjnego viewtopic.php?f=34&t=42725&p=2176246&hilit=rak#p2176246

-- 19 sie 2019, o 23:28 --

Tutaj jest jeszcze wątek o raku bakteryjnym:
viewtopic.php?f=17&t=63272&p=3631208&hilit=rak#p3631208
Mercadio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 19 sie 2019, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wycieki żywicy na konarach śliwy

Post »

Tak, zdjęcie 3 i 4 by pasowało na rak bakteryjny, ale to jest tylko na jednej gałązce. Większy problem jest z tym co jest na zdjęciu 1 i 2 bo jest tego więcej. Podejrzewam, że jest to jakiś inny szkodnik, bo widać tam taki małe dziurki jakby po korniku.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Śliwa - choroby i szkodniki Cz.2

Post »

Erazm pisze:Dziś znów oczyściłem. Miejsce "ciecia" coraz większe. Zastanawiam się czy nie wyciąć śliwy. Jakie są propozycje fachowców w tej dziedzinie. ;:108
..
Ponieważ wycieki pojawiają się w dalszym ciągu mimo codziennego oczyszczania w kilku miejscach zdecydowałem się na wycięcie śliwy w tym tygodniu.
Pozdrawiam Andrzej.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Śliwa - choroby i szkodniki Cz.2

Post »

Przy raku bakteryjnym wydzielina jest galaretowata i początkowo może być nawet bezbarwna lub żółta do pomarańczowej. Przy zakażeniach grzybami monilina czy leukostoma gumowaty wyciek przypomina żywicę, jest zwarty i o kolorze bursztynowym do brunatnego. Poza tym infekcje bakteryjne są zwykle ograniczone do jakiegoś miejsca a wycieki gumy przy infekcji grzybami pojawiają się w miarę rozrostu grzybni. Ja bym stawiał na grzyba.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa - choroby i szkodniki Cz.2

Post »

Janusz, obawiam się, że Erazm nie uratuje tej śliwy. Bo to chyba nie jest zwykły rak drzew owocowych, gdzie sprawca jest rzeczywiście grzyb, podejrzewam, źe jednak bakteryjny. Gdzieś czytałam , że przy raku bakteryjnym wycieki gumy moga z poczatku być bezbarwne, ale później robia się bursztynowe, na miejscu Erazma wycięłabym toto. Bo choćby to był i grzyb to będzie siać zarodnikami na cała okolicę. I z kolejnym nasadzeniem będzie rok w plecy, no chyba, że nie planuje nic dosadzać. Ja ze swoja śliwa walczyłam 4 lata i poległam, a mogłam od razu się z nia pożegnać, no, szkoda mi było. Mogłam posadzić od razu jabłonkę, a nie czekać 4 lata.
Pozdrawiam! Gienia.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa - choroby i szkodniki Cz.2

Post »

Nie mogę już edytować poprzedniego postu, a właśnie wróciłam z sadku. Tez mam śliwę do natychmiastowego usunięcia. Rak bakteryjny jak byk, na dodatek porażona czarna guzowatoscia. Zreszta guzowatoscia porażone są wszystkie ale pozostałe w niewielkim stopniu. Niestety w tym rejonie, przy takiej wilgotności nie mogą rosnąć śliwy, presja grzyba jest ogromna.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Śliwa - choroby i szkodniki Cz.2

Post »

gienia1230 pisze: ...I z kolejnym nasadzeniem będzie rok w plecy, no chyba, że nie planuje nic dosadzać. ...
Śliwę z korzeniem usunę jutro.
Myślę, że jesienią posadzę nową w tym samym miejscu. By "odświeżyć" podłoże wymieszam ziemię w promieniu 1 metra na głębokość 50 cm z obornikiem krowim (mam z ubiegłego roku) i kompostem.
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Śliwa - choroby i szkodniki Cz.2

Post »

Śliwa Dąbrowicka dziś wycięta. Wybrałem z tego miejsca pełną taczkę ziemi, nasypałem kompostu i wymieszałem go z obornikiem. Na jesieni posadzę drugą śliwę. Innego miejsca na działce nie mam.
A to miejsce po śliwie.

Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa - choroby i szkodniki Cz.2

Post »

WOW! Sprężyłeś się! A ja czekam aż moja "siła robocza" będzie miała czas by wywalić te zainfekowane śliwy.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Śliwa - choroby i szkodniki Cz.2

Post »

Hej , u was też owoce śliw nadgryzają biedronki , pszczoły no i osy? Osy do tej pory norma była ale żeby biedronki 8-) .
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”