Śliwa choroby i szkodniki część 2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bologno
200p
200p
Posty: 359
Od: 30 sie 2013, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Koleżanki i Koledzy, pomóżcie :wit

Mianowicie moją śliwę dopadła czerwona plamistość liści i codziennie zgrabiam ich spod drzewa sporą ilość opadniętych. Jakim środkiem opryskać aby spróbować zawalczyć z tą chorobą :?: Miedzian, miedzian extra, zurzate Cu 49,5 topsin a może są jakieś inne środki skuteczne typowo na tą chorobę? ;:oj
Pozdrawiam Janek
jagusia111

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Rosarium wygląda na dziurkowatość liści drzew pestkowych.


Bologno
tego co podają źródła generalnie nie ma środków zarejestrowanych na tą chorobę. Jest ona uważana za nie powodującą większych szkód w uprawach. Stare źródła zalecały do zwalczania środki oparte na mankozebie, środki miedziowe oraz ciecz siarkowo wapienną. Zabiegi należy stosować od wczesnej wiosny, szczególnie w okresach deszczowej pogody, gdyż zarodniki grzyba kiełkują w kroplach wody.
edek86
100p
100p
Posty: 102
Od: 26 cze 2015, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Witam, coś dopadło moją śliwę. Na wiosnę ładnie kwitła i zawiązała sporo owoców. Po czym zaczęła tracić liście.
Na pniu znalazłem jakieś robaki, które dziurawią pień. Zrobiłem oprysk mospilanem, ale nic to nie dało. Ktoś wie co to może być?

Obrazek


Obrazek



Obrazek

Obrazek
jagusia111

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Te narośla na pniu to przetchlinki, występujące naturalnie u śliwy. Drzewko natomiast zasycha w wyniku brunatnej zgnilizny drzew pestkowych lub podmarzło w zimie i w upały nie dało rady.
edek86
100p
100p
Posty: 102
Od: 26 cze 2015, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Bardziej mi chodzi o te dziurki w pniu, które robią czarne robaki. Z tych dziurek sączą się soki.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
jagusia111

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

A to widzisz tego nie zauważyłam na poprzednim zdjęciu. Prawdopodobnie to coś z rodzaju kornikowatych. Gdzieś spotkałam się z informacją, że podobne szkody czyni ogłodek, albo rozwiertek.

https://biosady.pl/aktualnosci/2020/03/ ... ch-sadach/
Awatar użytkownika
ROSARIUM
100p
100p
Posty: 189
Od: 2 kwie 2015, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

jagusia111 pisze:Rosarium wygląda na dziurkowatość liści drzew pestkowych.
Masz rację. Wszystkie plamy odpadły i są same dziurka na liściach. Spryskałam topsinem.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Jakby ktoś chciał zobaczyć , śliwa Jojo - ile tego robactwa lata- sliwkóweczka. Rok temu było tylko 4 śliwki a jednak gdzieś się tego nakociło! Pułapkę powiesiłam nawet na sąsiedniej jablonce i tez jest sporo tych owadów.

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
adam_k27
200p
200p
Posty: 264
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Proszę o radę. Na renklodach pojawiły mi się brązowe plamy na liściach. Czy to jakaś choroba, czy może efekt działalności mszyc? Widzę że drzewa zostały zaatakowane przez skrzydlate mszyce których namnożyło się bardzo dużo bo ich wcześniej nie zauważyłem. Te drzewka to Renkloda Althana i Renkloda Zielona. Obok rośnie Valjevka, Rekord i Mirabelka. Valjevkę też mocno mszyce obsiadły ale takich plam na liściach nie ma.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
jagusia111

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Myślę, że to czerwona plamistość liści śliwy. Nie ma na nią zarejestrowanych środków. Ochrona to opryskiwanie od wczesnej wiosny środkami opartymi na mankozebie, miedzi, ewentualnie cieczą siarkowo wapienną. Na pewno nie jest to efekt obecności mszyc. A czy te liście opadają?
adam_k27
200p
200p
Posty: 264
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Ma razie żadne liście nie opadają. Ta gałązka na pierwszym zdjęciu to najbardziej porażona z obu drzewek. Drzewka jako całość nie wyglądają jeszcze tak źle.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Ale zakamuflowała, ciężko wypatrzeć ; Gdzie tył a gdzie przód ? :roll: Co to jest ?
Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
jagusia111

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Jakiś motyl, ale swoją drogą paskudne to jest ;:oj .
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”