Thuja Brabant brązowiejąca i inne problemy w uprawie

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
natalia3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 maja 2016, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Thuja- pomocy, o co chodzi

Post »

Były sadzone w błotko i wcześniej wymyte:/
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Thuja- pomocy, o co chodzi

Post »

No to tylko brak możliwości przyjmowania pokarmu i wody bo mają zbyt kwaśne podłoże trzeba coś z tym zrobić.
A może mało wody? pomimo, że pada z fotek wynika, że zasypane są korą... ona dobrze trzyma wilgoć, ale również ogranicza jej wnikanie.
Pozdrawiam Paweł
natalia3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 maja 2016, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Thuja- pomocy, o co chodzi

Post »

ok popróbuję coś zrobić, choć cały tył mam w tujkach sadzonych w zeszlym roku i bez problemu się przyjęły.
odziennie podlewane strumieniem wody dla każdego drzewka plus trzy razy od tamtej pory obficie padało.

-- 15 maja 2016, o 21:09 --

A ukorzeniacz dodać do wody jak będą się moczyły czy do każego dołka osobno?
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Thuja- pomocy, o co chodzi

Post »

Ukorzeniacz do wody, roślinka ma przecież korzenie - wiem, że niekiedy się to stosuje stymulując wzrost nowych korzeni w przypadku ich utraty lub przesuszenia lub gdy roślinka jest cenna i podejmuje się próbę jej reanimacji.
Pozdrawiam Paweł
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Thuja- pomocy, o co chodzi

Post »

natalia3 pisze:Były sadzone w błotko i wcześniej wymyte:/
To najgorszy błąd.Nie można wypłukiwać ziemi spomiędzy korzeni iglaków.Korzenie żyją w symbiozie mikorycznej z grzybami, bardzo ważnymi dla ich rozwoju i prawidłowego funkcjonowania.Należy starać się jak najmniej naruszać bryłę korzeniową.Jeżeli były w balocie to należało go ostrożnie zdjąć i posadzić w przygotowany dołek zasypując do połowy ziemią jaką masz na działce.Jeżeli cięższa to dać przy korzeniach coś rozluźniającego, by miały powietrze.Wlać wodę, zasypać do końca i podlać jeszcze trochę.Korę dać później jak rośliny się ukorzenią i zacznie wokół ziemia przesychać.

Inna sprawa, że do wysyłki mogły mieć za bardzo obcięte korzenie, by bryła korzeniowa była mniejsza.Ze zbyt małą ilością korzeni, szczególnie tych drobnych roślina ma niewielkie szanse na dobre ukorzenienie.
natalia3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 maja 2016, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Thuja- pomocy, o co chodzi

Post »

Były właśnie bardzo mikruśne. Poplątane ale cieniutkie. To co polecasz? Ja ich nie płukałam przed wsadzeniem. Siostra płukała. Padają i tu i tu:/ Dwa różne ogrody i dwie różne gleby.
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Thuja- pomocy, o co chodzi

Post »

Jak tam Tuje po roku od posadzenia?
Pozdrawiam Paweł
szymonjan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 cze 2020, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Thuja brabant brązowieje?

Post »

Hej,

jakieś dwa tygodnie temu posadziłem szpaler z thuj brabant. Kupione online. Część z nich była już lekko brązowa jak przyjechały ale mam wrażeniem, że z czasem jest tylko gorzej. Dużo podlewaj. Sadzonki były bez bryłek ziemi. Czy powinienem się martwić? Czy powinienem coś z tym zrobić? Dzięki!

Obrazek

Obrazek

Obrazek
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Thuja brabant brązowieje?

Post »

Były z gołym korzeniem? Jeśli tak, to trochę późno na ich sadzenie. Przede wszystkim usuń trawę wokół nich, bo ona zabiera dużo wody.
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Thuja brabant brązowieje?

Post »

Niestety tuje wyglądają tak, jak by się nie przyjęły i powoli zamierały.
Posadzone późno, chyba że przyjechały w donicach, to sadzenie jeszcze ujdzie - jeśli z gołym korzeniem, mogą nie wywalczyć zdrowia.
W jaką ziemię zostały posadzone, jak często podlewane oraz czym nawiezione? Specjalistą od tuj nie jestem, ale takie informacje pomogą forumowiczom zdiagnozować, jak próbować ratować. Pytanie też, dlaczego one już przyjechały lekko brązowiejące, bo nie powinny.
Tuje brabant mają dość soczyste wybarwienie - mam szpaler takich olbrzymów wzdłuż jednej ściany działki, przejęłam je z jakąś fytoftyrozą, nie przycinane, nie trzepane z kupą zbitych w środku uschniętych gałązek i larw jakichś owadów, nie nawożone, nie podlewane - dramat. Po zabiegach pielęgnacyjnych zaczynają wyglądać fajnie.

Przede wszystkim (chyba) powinno się pilnować ich podlewania oraz tego, żeby nie było zastojów wody w ziemi, bo korzenie zgniją.

Niestety na taki dokładnie taki sam jak u Ciebie brązowy kolor wybarwiły się gałązki, które wsadziłam do donic celem ukorzenienia po wiosennym przycinaniu brabantów. Trochę przegapiłam podlewanie, w dodatku nie powinnam ukorzeniać wiosną wczesną, ale nie chciałam, żeby się pomarnowały takie ładne gałązki po cięciu, i niestety mimo ukorzeniacza połowa zbrązowiała i obumarła zamiast puścić korzonki.
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
szymonjan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 cze 2020, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Thuja brabant brązowieje?

Post »

Dziekuje. ziemia naturalna, brazowa z dodatkiem gotowej mieszanki pod iglaki z nawozem. Podlewam w miare redularnie - raz/dwa dziennie, duza iloscia wody (pod drzewkiem robi sie kaluza). Nie nawozilem niczym. Jezeli te niestety obumra, kiedy sadzic nowe?
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Thuja brabant brązowieje?

Post »

Jezeli te niestety obumra, kiedy sadzic nowe?[/quote]

Jeśli jesienią, to nie za późno, żeby zdążyły się ukorzenić przed zimą :)
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Thuja brabant brązowieje?

Post »

Codzienne podlewanie to może być zbyt dużo. Korzenie mogą zacząć gnić i udusić się z powodu braku powietrza.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”