Jabłoń,choroby pnia,konarów

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odpadająca kora z papierówki.

Post »

Konary są bardzo drastycznie urżnięte, nic dziwnego że zamierają. Tak ściętym wnętrze pnia omalże musi zginąć marnie, wskutek zakażenia. Kora odpada od martwego drewna zapewne. Dla higieny można ciąć te zamierajace konary, tylko koniecznie wczesnym latem, w suchą pogodę i porządnie zabezpieczając cięcie.
Po prawdzie jednak tak pocięte drzewo niełatwo będzie utrzymać. To trzeba obejrzeć dokładnie; jeśli tylko końce konarów mrą a u nasady czy w niższej części są zdrowe to można rozważyć skrócenie do poziomu dobrych, a mocnych, nowych gałęzi. Albo usunąć ginący, jeśli reszta dobra. Nie wszystko naraz, stopniowo, zaczynając od bardziej podejrzanych.
:wit
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Odpadająca kora z papierówki.

Post »

powiem szczerze, że przykro patrzeć na takie ogłowione drzewo :(
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odpadająca kora z papierówki.

Post »

Ano przykro, lecz zalecano tak ciąć przerośnięte korony 'dla odmłodzenia'. Papierówka akurat zbyt długowieczna nie jest, stąd też większy problem.
:wit
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Odpadająca kora z papierówki.

Post »

Rossynant zaskoczyłeś mnie, tak się zaleca odmładzać owocowe?
Tak ogławiane nieowocowe to wyrok skazujący na powolne umieranie
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odpadająca kora z papierówki.

Post »

No wiesz, sadownictwo profesjonalne nie jest po to by drzewom było dobrze. Dziś zresztą zakłada się sad na dziesięć lat, a potem ciach...
:wit
romulus83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 21 mar 2012, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Orzechowo

Re: Odpadająca kora z papierówki.

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Latem owocowała ładnie. Szkoda, że dwa lata temu nie miałem tej wiedzy co dziś.
cashka73
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 gru 2012, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Odpadająca kora z papierówki.

Post »

co ile lat obcinać/odmładzać/ jabłonie-co roku to chyba barbarzyństwo - proszę o podpowiedż dla amatora
Awatar użytkownika
Pacynka
500p
500p
Posty: 892
Od: 16 lis 2012, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Odpadająca kora z papierówki.

Post »

Chyba jednak co roku, 'po trochu'. Najlepiej myślę zacząć nawet nie wiosną, a latem od uschniętych gałązek, które wtedy idealnie widać. Cięcie gałęzi najlepiej przeprowadzać kiedy dni są ciepłe i suche, żeby rany wysychały i nie rozwijały się grzyby.
Awatar użytkownika
Lesnik89
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 sty 2013, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Odpadająca kora z papierówki.

Post »

Jednorazowo możemy pozbawić drzewo maksymalnie 20% aparatu asymilacyjnego. Tutaj widać 20% zostało :D a kora odpada z miejsc, gdzie drzewo jest martwe. Powstałe po cięciach rany powinno się zabezpieczyć np. Funabenem, zaś same cięcia przeprowadzać w suche dni latem, wtedy drzewo wytwarza substancje gumowe (w przypadku owocówek), które zaleją ranę i zabezpieczą przed infekcją. Tyle teorii, poza tym ja bym nie rozpaczał, tylko zrobił tniach ;:224 i posadził nowe drzewko.
romulus83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 21 mar 2012, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Orzechowo

Re: Odpadająca kora z papierówki.

Post »

Przycięcie nie było jednorazowe. To był kilkuletni proces. Gałęzie, będące w samej koronie były już suche w zdecydowanej większości. Ostatnie przycinka miała miejsce w lutym lub marcu 2010 roku. Tam wyżej nie podałem chyba precyzyjnej daty. Kora zaczęła odpadać gdzieś na początku jesieni 2012. Latem ładnie owocowała, więc na razie pozostanie. Pomimo swej karłowatości daje (dawała) solidny cień w upalne dni.
Awatar użytkownika
Lesnik89
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 sty 2013, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Odpadająca kora z papierówki.

Post »

Aż nie chce się wierzyć, że tak dobrze owocowała w takim stanie. Myślę, że może to być zgodne ze swego rodzaju tezą, że drzewa przed zamarciem, wydają naprawdę sporą liczbę owoców w celach jak największej reprodukcji. Zobaczymy, jak w tym roku sobie poradzi.
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Odpadająca kora z papierówki.

Post »

Zgadzam się z wypowiedzią Leśnika-kilka lat temu zające obgryzły mi kilka młodych jabłonek,które jesienią mocno zaowocowały,ale już kolejnej wiosny trzeba było je usunąć bo zginęły.
Halina
romulus83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 21 mar 2012, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Orzechowo

Re: Odpadająca kora z papierówki.

Post »

Nie podam dokładnie ile owoców było. Wiadomo, w domu nikt nie waży. Zwłaszcza przy bieżącej konsumpcji, ale mogło być od 3 do 5 worków o pojemności 25kg owocu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”