Identyfikacja larw, chrząszczy i... innych

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1400
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Co to za szkodnik? (Tuja)

Post »

Raxy :wit
To larwa biedronki azjatyckiej
Ewa
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Identyfikacja larw, chrząszczy i... innych

Post »

A jednak, dobrze ze sie gdzies wyniosly. Dzięki :D
Pozdrawiam! Gienia.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Identyfikacja larw, chrząszczy i... innych

Post »

Obrazek

Obrazek

Taki gad siedzi w zwiniętych liściach malin:( pomocy
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Identyfikacja larw, chrząszczy i... innych

Post »

Kolejny szkodnik, to coś żre ogórki, żre na potęgę. Synowa zbiera 2 x dziennie i topi w słoiku z woda. Podesłali mi fotki tych utopionych i pytają co to ? Właśnie co to za szkarady, zapewne jakieś pluskwiaki , ale jakie ;

Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
idaho66
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 28 maja 2017, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja larw, chrząszczy i... innych

Post »

Prawdopodobnie Zmienik lucernowiec (Lygus rugulipennis)
Zink
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 wrz 2021, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Wysyp malutkich robaczkow w kompostowniku.

Post »

Witam, zaglądałem wczoraj do wermikompostu , i zauważyłem, że po powierzchni chodzi jakas nieprzeliczalna ilość małych, białych robaczkow jak na zdjęciu poniżej. Co to mozebyc? Przez ostatnie pół roku pojawiały się pojedyncze meszki z owoców i nic więcej.
Kalifornijki żyją sobie w dużej kastrze w domu takze nic z ziemi tam nie miało prawa przejsc. Pewnie, któryś z owocow/warzyw musiało mieć gościa w sobie.

Pytanie jak sie tego pozbyć bez strat dla dzdzownic..
Pozdrawiam


Obrazek
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Wysyp malutkich robaczkow w kompostowniku.

Post »

Ogólnie - również chciałabym znać odpowiedź na to pytanie.

Śledząc wątek o szkodnikach w podłożu kilka razy pojawiał się właśnie ten robaczek. Niestety nikt go nie potrafił zidentyfikować, i temat był zazwyczaj pomijany. Kilka razy ,ktoś próbował rozwiązać tę kwestię i sugestie są takie :

1. Jedna osoba próbowała wytępić je różnymi środkami przeciw określonym szkodnikom i sprawdzić czy któryś byłby skuteczny - niestety żaden nie przyniósł rezultatów i wywnioskowali, że być może te żyjątka są z tych ,, dobrych " .

2. Druga zasugerowała aby doniczkę wyłożyć kasztanami bądź żołędziami i ten zapach miał je wytępić - czy przyniosło to rezultat, tego akurat nie wiem.

Ja sama kiedyś miałam takie stworki w doniczce z sansewierią, wtedy przesadziłam całą roślinę. Aktualnie mam je w doniczce ze skrzydłokwiatem Sensation, i jakoś przesadzenie mi się nie uśmiecha. Póki co podlałam roślinę wodę z dodatkiem olejku neem, co zadziałało mi przy ziemiórkach zaduszając je. Może te również podusi.
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Zink
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 wrz 2021, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysyp malutkich robaczkow w kompostowniku.

Post »

Dziekuje za odpowiedz.
Generalnie z tego co szukalem, najblizej temu robaczkowi do przedziorka. Z wygladu bardzo podobny ale jest tylko jedno ale. Przedziorki zyja na zywych roślinach, tutaj jest kompostownik, takze nie maja za bardzo co jesc, a przynajmniej nie to co by chcialy. Napisalem do hodowli dzdzownic skad je kupilem, moze beda w stanie cos podpowiedzieć
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Identyfikacja larw, chrząszczy i... innych

Post »

Są w jakimś stopniu podobne. Ale miałam kilka inwazji przędziorka i jednak to nie jest to. Te robaki bytują głównie w podłożu, wychodzą poza doniczkę i przechadzają się po jej rancie a na liściach ich nie widać, gdzie przy inwazji przędziorka głównie zainfekowane są spody liści a w ziemi w doniczce nie widać zbyt wiele, do tego charakterystyczne zmiany na liściach i ewentualnie pajęczynka.

Jeśli miałbyś jakiekolwiek informacje co to może być, proszę o wiadomość, gdyż również mnie to interesuje ; ) Mam szczerą nadzieję, że to faktycznie coś z rodziny dobroczynków. Pomimo sporej inwazji nie zauważyłam aby roślina podupadła na zdrowiu, gdzie w przypadku przędziorka zmiany są znaczne.
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Identyfikacja larw, chrząszczy i... innych

Post »

A to nie są skoczogonki?
Zink
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 wrz 2021, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Identyfikacja larw, chrząszczy i... innych

Post »

Witam, niby i troche podobne ale czy to on czy cos innego to nie jestem w stanie powiedziec.
Nagralem krotki filmik telefonem gdzie lepiej widac te zyjatka.

https://youtu.be/3YIYfg75n3g

Napisalem rowniez do hodowcy dzdzownic, z fermy z ktorej je kupilem to wedlug informacji to sa robaczki, ktore w zaden sposob nie szkodza roślinom, zyja sobie w symbiozie z dzdzownicami i maja podobn w upodobania pokarmowe, tzn przerabiaja resztki organiczne zawarte w ziemi. Brzydko wygladaja ale zupelnie nie szkodliwe
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Identyfikacja larw, chrząszczy i... innych

Post »

Porównując je do skoczogonków, bo z nimi również miałam problem ( jak w sumie ze wszystkim ) to również widziałam różnice.
Skoczogonki są mniejsze i bardziej białe, srebrne / Te drugie są tonacji kremowej, żółtej
Skoczogonki mają ciało bardziej wąskie i podłużne / Te drugie porównałabym do kleszcza

Edit: Ponownie szukając informacji w sieci, znalazłam więcej informacji na pewnym forum. Po raz kolejny spotkałam się z informacją, że jest to pożyteczny dobroczynek, i niektórzy wręcz specjalnie ustawiają doniczki obok siebie i przenoszą je do innych rośli ( czego ja bym raczej nie zrobiła ) . Zostaje więc w przekonaniu, że nie zabiją mojego skrzydłokwiata i może same kiedyś padną śmiercią naturalną ; )
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 243
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Identyfikacja larw, chrząszczy i... innych

Post »

Wpychają się do domu. Azjaci? Jak się zwą?
Są powolne, widuję je na ścianach.
Obrazek
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”