Thuja Smaragd problemy w uprawie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Tuja szmaragd - czy bedzie rosła?

Post »

Proponuje trochę poczytać o tym w jakim celu i jak wykonuje się drenaż np. w dużych donicach w zieleni miejskiej. Kiedy nadmiar wody spłynie grawitacyjnie w dół - zamiast tworzenia się tam środowiska beztlenowego, woda po prostu będzie stała w przestworach pomiędzy kulkami keramzytu.

Nie wiem natomiast jakie są zalety keramzytu na powierzchni...? chyba, że chodzi tylko o estetykę lub ograniczenie zachwaszczenia.
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja szmaragd - czy bedzie rosła?

Post »

W donicach to nie w gruncie.
Po drugie drenaż w donicach jedynie zmniejsza pojemność donicy, strefa podłoża nasączona woda się podnosi i jej wilgotność jest taka sama jak na dnie donicy bez drenażu. Proponuję poczytać o bzdurach i błędach popełnianych w ogrodnictwie.
Nie wiem kto stosuje kreamzyt na powierzchni. Może jako ozdobę. Mieszanie go natomiast z wierzchną warstwa podłoża powoduje szybszy odpływ wody ze strefy szyjki korzeniowej u roślin wrażliwych na wilgoć w tejże strefie.
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Tuja szmaragd - czy bedzie rosła?

Post »

tak się składa, że tematem mojej pracy inż były podłoża ogrodnicze, a w badaniach wykorzystywany był keramzyt jako warstwa drenażowa. Tak...czytałem o tym, myślę, że zapoznałem się w większością mądrych książek i artykułów dotyczących podłoży ogrodniczych i zapewniam - warto zastosować keramzyt. Nie ma co się nad tym długo rozwodzić w tym miejscu. Pozdrawiam
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja szmaragd - czy bedzie rosła?

Post »

jako mieszankę w podłożu tak. jako drenaż bzdura.
źródło moich informacji to zagraniczne publikacje naukowe
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Tuja szmaragd - czy bedzie rosła?

Post »

jps33 pisze:jako mieszankę w podłożu tak. jako drenaż bzdura.
źródło moich informacji to zagraniczne publikacje naukowe
dobrze, nie mam zamiaru się sprzeczać ale wydaje mi się, że każdy z nas uznaje inną szkołę ogrodnictwa...być może jesteś z tych, którzy zakładają trawnik na czarnoziemach itp itd.

Ja natomiast mam wiele źródeł informacji i dla ścisłości - też są to zagraniczne publikacje i wszystkie są zgodne z tym co napisałem powyżej.

Proponuje poczytać o relacjach Faza stała : Woda : Powietrze [dla ułatwienia dodam, że idealnie jest 2:1:1]
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja szmaragd - czy bedzie rosła?

Post »

Każdy robi jak mu pasuje. Swoją opinię wyrażam też z doświadczenia
koalak
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 wrz 2013, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Tuja Szmaragd problem w uprawie

Post »

Słuchajcie, weźcie proszę Was zerknijcie na zdjęcia moich tuj. Sadzone 2 lata temu jako sadzonki, obecnie mają po ok 30-40cm. Niestety część z nich nie formuje się w typowy dla odmiany sposób, gałązki przewieszają się, są luźne, jakby dziczały. Część tuj rośnie za orzechami laskowymi więc podejrzewam, że mneijsza ilość słońca może wpływać na formę negatywnie. ale co z tymi, które słońca mają pod dostatkiem a mimo to, nie nabierają stożkowej formy? Czy takie małe sadzonki powinny być odpowidnio kształtowane, podcinane? Szukałem informacji i na tym forum, i na innych portalach ale nic satysfakcjonującego nie znalazłem. Miał ktoś z Was podobny problem?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuja szmaragd - chyba coś nie tak z formą

Post »

Pokrój od odmiany zależy, choć podcinaniem co nieco da się zmienić.Nie wiem jaka to odmiana, nie jestem pewna, ale wygląda mi na 'Spiralis' i ten żywotnik w młodym wielu ma taki nieco rozwichrzony wygląd, gałęzie odgięte na boki.Z czasem w miarę wzrostu coraz bardziej się zagęszcza, lepiej uwidacznia się pokrój stożkowy, lekko jakby skręcony, ale korona pozostaje luźna.Moim zdaniem ta odmiana jaką masz wygląda dobrze w otwartym naturalnym krajobrazie.Nie wszędzie pasują regularne, gęste stożkowe formy.Raczej do bardziej formalnych założeń i małych ogródków.
koalak
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 wrz 2013, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Tuja szmaragd - chyba coś nie tak z formą

Post »

Selli7, jest to odmiana Szmaragd, a przynajmniej tak mówił szkółkarz, u którego rośliny zamawiałem. Niektóre już wytworzyły bardzo ładne i gęste formy stożkowe, ale większość niestety nie. W tamtym roku delikatnie je przenawoziłem, być może to też miało wpływ na to, że wyglądają na dziki:) Sąsiad kupił tuje w tym samym czasie, również szmaragd, ale jego były pół metra wyższe i wszystkie mają wąski kolumnowy pokrój. Zastanawiam się, czy moje też takie urosną czy może powinienem im w jakiś sposób pomóc (chociażby mechanicznym formowaniem).
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Tuja szmaragd - chyba coś nie tak z formą

Post »

Jeszcze nic pewnego, może w wieku starszym uzyskają pokrój typowy dla gatunku. Tuje są bardzo marne, należałoby wypielic przy nich, podlewać obficie.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuja szmaragd - chyba coś nie tak z formą

Post »

Szmaragd ma delikatniejsze igły i gałązki, a te wyglądają grubsze.To już mi prędzej do Kórnika pasuje :roll: Muszą podrosnąć, chyba nic na razie nie da się zrobić.
mark-l
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 kwie 2015, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja szmaragd - czy bedzie rosła?

Post »

W końcu skończyłem pierwsza część pracy czyli kucie. Okazało się ze na sporym odcinku zamiast trzeciej warstwy betonu była podsypka ze zwiru i szlaki, teraz pytanie czy to wybierać czy zostawić? Czy to nie będzie działać jak keramzyt ? Czy szlaka zaszkodzi młodym drzewkom? Na niej będzie około 40 cm ziemi.

Uwaga!

szlaka to izolacja z żużlu, pomid.
mark-l
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 kwie 2015, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja szmaragd - czy bedzie rosła?

Post »

Postanowiłem to wybrac
Tak to wyglada w przekroju:
Obrazek

Gliny ruszać chyba już nie trzeba?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”