Pieris - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Pieris - CHOROBY

Post »

Przy pierisie zasychają pojedyncze liście. Mimo, że miał dużo pąków nie kwitł bo pąki zmarzły w czasie przymrozków. Jak jest przyczyna zasychania liści i braku przyrostów.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pieris - CHOROBY

Post »

Stawiam jednak na uszkodzenia mrozowe. Posprawdzaj rdzenie wybranych pędów. Może przewodzi tylko brzeżna część i stąd osłabienie wzrostu i odrzucanie fragmentów krzewu.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
wawo
200p
200p
Posty: 218
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

pierys - brak składników odżywczych? choroba?

Post »

Oczywiście jeśli trzeba przemieścić posta, to proszę, wyszukiwarka nie odnalazła pierysów.
Co się dzieje tym roślinkom? Na jednym pewnie infekcja grzybowa (miedzian wystarczy?), na innych ewidentnie (?) brak środków odżywczych. Roślina jest kwaśnolubna: czy można podać nawóz np. do borówek amerykańskich? nawóz pod iglaki? a może jakaś azofoska?


Obrazek

Obrazek

Obrazek
pozdrawiam, WW
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Pieris - CHOROBY

Post »

Masz nieodpowiedni rodzaj gleby, mało przepuszczalną.Poczytaj o wymaganiach, wymagają gleb przepuszczalnych, dobrze odprowadzających nadmiar wody.Na dodatek widzę włókninę, ściółka dodatkowo zatrzymuje wodę na mało przepuszczalnych glebach.Najważniejsze są dobre warunki fizyczne dla rozwoju korzeni, pH gleby i nawozy to sprawa drugorzędna.
Wykop duże doły, zrób drenaż, albo rabaty podwyższone, powinno trochę pomóc jeśli nie potrafisz zrezygnować z roślin, które wymagają gleb przepuszczalnych, ale trzeba pamiętać, że to tylko półśrodki.Trzeba dobierać rośliny do rodzaju gleby.
uluru75
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 21 sie 2011, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pieris japoński - liście dziwnie schną

Post »

Witam,

Mam pierisa japońskiego i dziwnie jego liście dziwnie usychają.
Czy to może dlatego że jesień się zbliża czy coś się dzieje? Jeśli to drugie to jak temu zaradzić?
Obrazek
Obrazek
PaulinaHan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 wrz 2018, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pieris japoński - szkodniki, czy ktos wie jak z tym walczyć?

Post »

Witajcie,
w tym roku moje pierisy (a mam kilka potężnych) po okresie cudnego kwitnienia zaatakował robak. Na początku na liściach były widoczne tylko plamki - brązowe, gęsto od spodu liścia, trochę jakby lepkie i wypukłe. POtem zauważyłam owada, wygląda trochę jak mała mucha. Po 3-krotnym oprysku Decisem i Karate Zeonem (na zmiane) nadal mam pełno tego. Liści opadają, niektóre pierisy mam prawie łyse. Szkodnik nie atakuje żadnych innych roślin kwasolubnych w okolicy. Czy ktoś jest w stanie pomóc - co to jest i jak walczyć? dziękuję!
Paulina

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pieris japoński - szkodniki, czy ktos wie jak z tym walczyć?

Post »

Zdjęcie mało wyraźne, ale najprawdopodobniej są to tarczniki.
Poczytaj ten wątek:
viewtopic.php?f=19&t=1518&hilit=Tarcznik
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Pieris - choroby i szkodniki

Post »

Prześwietlik pierisowiec. Spód liścia zanieczyszczony odchodami dorosłych i larw.
wawo
200p
200p
Posty: 218
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pieris - choroby i szkodniki

Post »

Proszę o identyfikacje problemu, zdjęcia dwóch pierisów w najgorszym stanie - podejrzewam przesuszenie, względnie zbyt silną ekspozycję na słońce
Pędy obumarłe usunąć na zimę?

Obrazek

Obrazek
pozdrawiam, WW
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Pieris - choroby i szkodniki

Post »

Przesuszenie pod matą? Moim zdaniem jest odwrotnie, bo wygląd roślin sugeruje, że masz chyba zlewny grunt i korzenie tam zamierają pod tą włókniną i korą.Wywal to i daj samą korę.
Ja bym go wiosną wykopała, wymieniła ziemię na lżejszą, piasku i torfu dodała (albo miejsce zmieniła), wycięła co suche i obsypała samą korą.Może odżyje. W tych warunkach na pewno nie, skoro zasycha.
Gamber09
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 kwie 2020, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Pieris japoński blade liście

Post »

Witam serdecznie, w tym sezonie liście mojego pierisa zbladły, niektóre mają brązowe plamki, czy mogę prosić o pomoc w diagnozie i ew. dalsze zalecenia co robić, by ratować roślinkę? Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek
NocnaRyba
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 8 maja 2020, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Pieris plamki i brak kwitnienia

Post »

Witam, o czym mogą swiadczyc te plamki i brak kwitnienia w tym roku? Roślina już dobre parę lat rośnie i dotychczas wszystko było ok.
a propos braku kwitnienia podobnie mam z azaliami (u połowy kwitnienie bardzo słabe w porownaniu do zeszłego roku.
Obrazek
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Pieris plamki i brak kwitnienia

Post »

Objawy niedobory fosforu spowodowanie niskimi temperaturami. Przymrozki uszkodziły kwiaty.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”