Lilak pospolity - co mu jest i jak zaradzić

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Lilak pospolity - co mu jest i jak zaradzić

Post »

No niestety, nie wymigam się od winy :-).
Ale dzięki pelikano, Twoje wskazówki to była dla mnie dobra lekcja.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Lilak pospolity - co mu jest i jak zaradzić

Post »

Patrząc na te ukształtowane drzewka ( młody lilak częściej rośnie bardziej w krzew), również pozwijane korzenie i zważywszy na to co napisałeś, że miały mało korzeni i wygląda na to, że sadziłeś już większe okazy, które długo rosły w szkółce w donicy.Może nietrafne moje spostrzeżenia, ale często takie rośliny mają problem z ukorzenieniem się(dlatego taka marna bryła) i bywa, że po kilku nawet latach w okresie wyjątkowo im nie sprzyjającym (jak ostatnia sucha zima i teraz letnia) po prostu usychają.Lilaki są wilgociolubne, susze znoszą, choć liście wiszą, tylko stare dobrze ukorzenione egzemplarze.Tu stosunkowo duża korona i mały korzeń, wiec stało się jak stało.Może ten drugi lepiej sobie poradził, podlewaj go.
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Lilak pospolity - co mu jest i jak zaradzić

Post »

One były od razu kupione takie jakby na pniu.

Tutaj ten który właśnie padł, zdjęcie z 2009 roku
Obrazek

A tutaj ten który jak na razie przetrwał, zdjęcie z 2010 roku
Obrazek


A jak sądzicie to pęknięcie pnia było skutkiem tego, że był osłabiony ("podsuszony") czy jakiś inny powód.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilak pospolity - co mu jest i jak zaradzić

Post »

Ładnie były prowadzone, ale doniczka w szkółce nie zmieniana, naprawdę szkoda.
Dlaczego kora tak głęboko pękła trudno powiedzieć. Lilaki mają taką włóknistą, łuszczącą się korę, takie pęknięcia powierzchowne to norma, ale tak głęboko? Raczej się rozeschła
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Lilak pospolity - co mu jest i jak zaradzić

Post »

Nie mam pewności, ale podejrzewam, że osłabione lilaki może infekować jakaś choroba naczyniowa. Miałem już w tym roku do czynienia z kilkoma takimi egzemplarzami. Zawsze chorowały okazy, które do tej pory nie radziły sobie najlepiej. Nie pomagało im ani podlewanie, ani biostymulacja. Wraz z początkiem sierpnia wszystkie skończyły żywot (nasilenie rozwoju patogena?)
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Salixa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 cze 2022, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilak pospolity - co mu jest i jak zaradzić

Post »

Chciałam wrócić do tematu możliwych chorób bzów. Otóż mieszkam w dzielnicy starych domów (i ogrodów), gdzie wszyscy praktycznie mają w ogrodzie lilaka. Dom kupiliśmy 8 lat temu z inwentarzem m.in. 3 starych i sporych krzaków bzu. Nie wiem ile mają lat, ale podejrzewam że z 20-30 lat. Bzy kwitły pięknie co roku. Musieliśmy zrobić im dość ostre cięcie w 2018, bo były zapuszczone, dawno nie przycinane. Podobnie akurat przycinali swoje bzy sąsiedzi z naprzeciwka- też równie wielkie i leciwe. Potem ani u sąsiadów, ani u nas nie było problemów zdrowotnych z lilakami- ładnie odbiły, liście miały gęste, zielone, pięknie kwitły od 2020. Ale w 2021 jeden z lilaków sąsiadów w ogóle nie wypuścił liści na wiosnę- okazało się, że jest martwy. Drugi rosnący przy nim ma się dobrze do dnia dzisiejszego. A w tym roku jeden z naszych lilaków zakwitł, ale prawie nie ma liści. tzn. ma po kilka na każdej gałęzi, ale w zasadzie jest łysy. Nie wiem czy przeżyje i czy go można jakoś poratować. Podlewanie wszystkie 3 lilaki mają u nas takie samo-kropelkowe. Pod tym, który choruje rosną rododendrony, które od dwóch lat mają jakiś problem grzybowy, bo im latem brązowieją częściowo liście i czymś tam je pryskałam na grzyba, co pomagało.
Czy to może być jakaś choroba, którą lilaki się u nas na ulicy zarażają? Czy może stare lilaki tak sobie umierają po kilkudziesięciu latach?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”