Czereśnia - zmiany na liściach

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
Robert ZMC
50p
50p
Posty: 77
Od: 6 wrz 2011, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czereśnia - zmiany na liściach

Post »

Nie wiem co się dzieje tym razem z czereśnię w naszym ogrodzie . Proszę o podpowiedzi i pomoc .


Pozdrawiam

Zdjęcia niedostepne
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czereśnia , plamy na liściach , proszę o pomoc

Post »

Drobna plamistość drzew pestkowych. Ja bym zbierał/zerwał i usuwał porazone liście. Lepiej zerwać 30 liści niż starcić wszystkie :) To źródło infekcji wtórnej, które prowadzi do defoliacji (opadanie liści). Wynik - osłabienie plonowania, ale przy masowym opadaniu. Teraz unikać zraszania liści. Porazone liście nie wyrzucać, a zakopać (głeboko) lub spalić.

Oprysk generalnie np. Topsinem wykonać na wiosnę po kwitnieniu, w przypadku gdy jest zagrożenie infekcją pierwotną. Teraz jak nie ma dużego porażenia tez bym prysnął tym topsinem.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Czereśnia , plamy na liściach , proszę o pomoc

Post »

Witam aby nie zakładać kolejnego tematu zapytam w tym.
Mam w tym roku (jak chyba 90% osób na forum) problemy z mszycami. Największe ich plagi mam między innymi na czereśni. O ile mszyce już wytępiłem na czereśniach to nadal na drzewie skręcają mi się liście. O ile te stare wiem, że się nie wyprostują to zastanawia mnie czemu młode liście, bez śladu mszycy też są poskręcane. Oto zdjęcia.
Obrazek Obrazek


ps. wiem, że liście mam też skręcone wo wewnątrz ale to objaw długotrwałej suszy. Staram się podlewać drzewka ale u nas od roku panuje susza a ta czereśnia nie najlepiej z nią sobie radzi. Interesuje mnie skręcanie liści w taki sposób jak gdyby była na nich mszyca. Obie czereśnie mają podobny problem. Ale na tej jest najgorzej. Moje czereśnie to buttnera czerwona (ta radzi sobie dobrze i z suszą z tymi "garbatymi" liśćmi) oraz Van to ta ze zdjęć.
Awatar użytkownika
Robert ZMC
50p
50p
Posty: 77
Od: 6 wrz 2011, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia , plamy na liściach , proszę o pomoc

Post »

Dziękuję za wyjaśnienie problemu damek1718:) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czereśnia , plamy na liściach , proszę o pomoc

Post »

GodfatherPL pisze:Witam aby nie zakładać kolejnego tematu zapytam w tym.
Mam w tym roku (jak chyba 90% osób na forum) problemy z mszycami. Największe ich plagi mam między innymi na czereśni. O ile mszyce już wytępiłem na czereśniach to nadal na drzewie skręcają mi się liście. O ile te stare wiem, że się nie wyprostują to zastanawia mnie czemu młode liście, bez śladu mszycy też są poskręcane. Oto zdjęcia.
Obrazek Obrazek


ps. wiem, że liście mam też skręcone wo wewnątrz ale to objaw długotrwałej suszy. Staram się podlewać drzewka ale u nas od roku panuje susza a ta czereśnia nie najlepiej z nią sobie radzi. Interesuje mnie skręcanie liści w taki sposób jak gdyby była na nich mszyca. Obie czereśnie mają podobny problem. Ale na tej jest najgorzej. Moje czereśnie to buttnera czerwona (ta radzi sobie dobrze i z suszą z tymi "garbatymi" liśćmi) oraz Van to ta ze zdjęć.
Niestety tak się dzieje po żerowaniu mszyc. Upodobały sobie młode wiosenne pędy i liście. Zbyt późna interwencja, a zazwyczaj pryskamy jak widzimy objaw poskrecanych liści, to jest juz za późno na rozkręcenie liści :wink: Mszyca wiśniowa jest wektorem wirusa więdnięcia i zamierania czereśni stąd te objawy. Zdarza się, że te pedy zamieraja po zimie lub sa zdeformowane. Metoda- obcięcie
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Czereśnia , plamy na liściach , proszę o pomoc

Post »

Jest szansa, że te pędy w przyszłym roku będą się rozwijały normalnie czy raczej nie ma szans i trzeba je poodcinać? Praktycznie wszystkie pędy tak wyglądają więc musiałbym mocno przyciąć czereśnie.
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Czereśnia , plamy na liściach , proszę o pomoc

Post »

GodfatherPl

Oczywiście, że szansa jest tylko musisz uzupełnić niedobory miedzi i boru.


Pozdrawiam, Francik
Francik
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Czereśnia , plamy na liściach , proszę o pomoc

Post »

OK dzięki, kilka dni temu kupiłem jakiś nawóz co prawda na żyto ale z dużą ilością miedzi i kilku innych składników. Muszę tylko wykombinować dawkę i zrobię oprysk tym na czereśnie, Dzięki.
Awatar użytkownika
opryskiwacz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 8 wrz 2015, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - zmiany na liściach

Post »

Ktoś poratuje?
Grzyb? jeżeli tak, to czym to dziadostwo zwalczyć?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Czereśnia - zmiany na liściach

Post »

Nie ma potrzeby zwalczać cokolwiek, ma zdrowe przyrosty, a starsze liści o tej porze roku już niestety takie są.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Czereśnia - zmiany na liściach

Post »

W przyszłym roku zaczac znacznie wcześniej i można kilka razy prysnąć Topsinem albo czymś innym jak na mączniaka prawdziwego.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
opryskiwacz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 8 wrz 2015, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - zmiany na liściach

Post »

Dziękuję za info. :)
adaml1979
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 sie 2017, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z czereśnią

Post »

Dzień dobry,
proszę o wsparcie, nie potrafię sobie poradzić z czereśnią, posadzona 2 lata temu, z miesiąca na miesiąc w gorszym stanie.
Może wiecie co to za choroba i jakie środki zastosować? Czy jeszcze jesienią czy dopiero na wiosnę?

Z góry dziękuję za pomoc!

http://imageshack.com/a/img923/4803/baiTnX.jpg
http://imageshack.com/a/img922/4535/5IDqcK.jpg
--
Adam
adaml1979
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”