Gnicie truskawek

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Gnicie truskawek

Post »

Od razu zastrzegam, by odróżnić od gnicia szarą pleśń(kiedy truskawka wygląda jak mysz), o którą nie pytam. Chodzi o mięknięcie, brązowienie, psucie się z wyglądu i w smaku owoców; szczególnie w lata deszczowe i w każdej fazie wzrostu owocu.
Można takie krzaczki podnieść czy wyściółkować- ale czy są inne, np chemiczne metody zapobiegania gniciu owoców?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gnicie truskawek

Post »

Ta choroba to:Skórzasta zgnilizna owoców,wywołuje ją patogen Phytophtora cactorum.Chorobę tą ograniczają preparaty zawierające tiuram(Pomarsol Forte 80WG,Sadoplon 75 WP,Thiram Granuflo 80WG).We Francji,Holandii oraz Włoszech do zwalczania P.cactorum na truskawce zarejestrowane są preparaty zawierające fosetyl glinu.Działanie interwencyjne i zapobiegawcze wobec grzybów z rodzaju Phytophtora wykazują również niektóre nawozy zawierające fosforyny.Pozdrawiam klakier.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gnicie truskawek

Post »

Takie objawy daje też mączniak prawdziwy (równocześnie na liściach z wierzchu są brązowe kropki). Wg mnie gdyby to był grzyb Phytophtora czy antraknoza to krzaki by padły.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gnicie truskawek

Post »

A jeszcze coś mi się przypomniało (pomijając te 'deszczowe lata) - poparzenia słoneczne - też powodują takie wodniste jasne ohydne w smaku miejsca na truskawce.
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gnicie truskawek

Post »

Krzaki truskawek padły by,jeżeli zostały by porażone przez P.cactorum wywołującą zgniliznę korony truskawki.Tylko że:Zgniliznę korony truskawki powoduje wyspecjalizowana rasa grzyba, która poraża tylko truskawkę,nie stwierdza się takiej specjalizacji w przypadku infekcji owoców.Pozdrawiam klakier.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gnicie truskawek

Post »

klakier7 pisze:Skórzasta zgnilizna owoców,wywołuje ją patogen Phytophtora cactorum.
klakier7 to znaczy, że jest grzyb phytophtora i phytophthora? pytam poważnie
Jest jeszcze takie g.. co się nazywa gnomonia fragariae ale obrazków jak na lekarstwo, niby wirusowe od chwastów??

Nie wiem jak to gnicie, o ktrórym mówi maryann, wygląda, ale raz coś takiego z opisu widziałem na powtarzającej, gnicie wystąpiło sporadyczne, pleśni nie było. Nie wiadomo co to było, liście jakieś drobne zmiany miały, ale krzak nie padł, następnego roku było ok. Może czynniki abiotyczne.
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gnicie truskawek

Post »

To literówka,rodzaj grzyba ten sam.Jaka jest poprawna pisownia?Nie wiem.Pozdrawiam klakier.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Gnicie truskawek

Post »

Phytophtora pewnie i jest, bo krzaczki mi często wypadają, a korzeń ma zbrązowiałe wiązki. Jak by to po sezonie Aliette podlać?
Ale co ciekawe, w poprzednich przynajmniej dwóch sezonach pierwszy oprysk p. szarej pleśni wykonywałem właśnie Sadoplon'em, ale jak był mokry rok, to porażka. W tym roku w ogóle niczym(na próbę) nie kropiłem i wcale szarej nie ma....
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gnicie truskawek

Post »

Może powinieneś odkazić ziemię i posadzić nowe? Z sadzonkami można zawlec różne takie
A takie koniecznie do spalenia /mogą też być źródłem przenoszenia się z wodą https://www.google.pl/search?q=Phytopht ... CAYQ_AUoAQ
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Gnicie truskawek

Post »

Nowe posadzone na innym kawałku w drugim sezonie już wypadały.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gnicie truskawek

Post »

Lata świetne minęły..jak tam maryann, uchowało się coś?
Wspominałem o grzybie Gnomonia - obrazki są tu, może się przyda jeśli odpukać czyjeś truskawy dopadnie http://sperimentazione.altervista.org/Strawberry.html
Skuteczny jest Signum 33 WG (piraklostrobina + boskalid)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”