Trzmiele (Bombini) w sadzie

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Trzmiele w sadzie

Post »

Ja osobiście doświadczyłem parę razy użądlenia przez trzmiela ale głównie z mojej inicjatywy. Raz np. niechcący przygniotłem go ręką. Ogólnie nie są agresywne. Mają trochę dłuższe żądła od pszczół.
Pozdrawiam Paweł
Krasny
500p
500p
Posty: 531
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Trzmiele w sadzie

Post »

Kiedyś dziabnął mnie trzmiel w palec u nogi, ale to dlatego, że na niego nadepnąłem. Pszczele użądlenia według mnie są bardziej bolesne.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Trzmiele w sadzie

Post »

Zdania są podzielone ;:306
Pozdrawiam Paweł
Krasny
500p
500p
Posty: 531
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Trzmiele w sadzie

Post »

Z trzmielem miałem do czynienia tylko raz, więc porównanie robione na małej próbie statystycznej :) Za to pszczoły "całują" mnie po kilka razy w roku, więc i doświadczenia bogatsze. Jeśli już ule w sadzie, to polecam pszczoły krainki kortówki. Odkąd wymieniliśmy matki na tę właśnie rasę, to częstotliwość użądleń spadła do zera :) W porównaniu do poprzednich dzikusów normalnie baranki.
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Trzmiele w sadzie

Post »

O ile mnie trzmiel nie użądlił to pszczoła kilkukrotnie. Na jad trzmiela chyba uczulony nie jestem, jednak sprowadzając kilka owadów czy to pszczół czy trzmieli muszę mieć na uwadze sąsiadów. Nie chcę mi się chodzić teraz po sąsiadach i pytać na co są uczuleni ;:306
Dodatkowo moje relacje z niektórymi z nich też nie należą do najlepszych i co gorsza mają małe dzieci. Gdyby je np. pszczoła użądliła to chyba na policje by pognali xD
Tak na poważnie chodzi o to, że muszę się dostosować do okoliczności i wyczytałem, że trzmiele są mniej agresywne. Więc prawdopodobnie z nimi będę się bawił. Chociaż z drugiej strony wolał bym pszczoły ;/
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Trzmiele w sadzie

Post »

To Waszym zdaniem , jakie gatunki sadownicze mogą zapylać trzmiele? U mnie sprawdzają się tylko na borówce i malinie.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Trzmiele w sadzie

Post »

Jedyne co wyczytałem, to to, że trzmiele sprawdzają się dobrze w szklarniach i zakrytych plantacjach. Głównie przy pomidorach (co mi odpowiada bo przy sadzie mam szklarnię z pomidorami i papryką). Dodatkowo podobno też zapylają czereśnie. Ale co jeszcze to nie wiem, na wielu portalach wypisują, że to bardzo pracowite owady zapylające aż 500 gatunków roślin, niestety nikt nie precyzuje jakich roślin.

Polecam jedną stronę o trzmielach, można tam wyczytać co zapylają te pracowite owady:
"Lista roślin zapylanych przez trzmiele jest dość długa. Z roślin sadowniczych trzmiele zapylają jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, morele, maliny, porzeczki, jeżyny, borówki, żurawinę, aktinidię a także truskawki. Rośliny warzywne również chętnie są odwiedzane przez trzmiele, a wśród nich możemy wymienić ogórek, cukinię, melon, oberżynę, paprykę, pomidor, fasolę, bób i słonecznik. Trzmiele odgrywają także doniosłą rolę w zapyleniu roślin paszowych, wyki ozimej, koniczyny i lucerny. Należy tutaj także wspomnieć o uprawach nasiennych roślin kapustnych, marchwi oraz ogórków, gdzie trzmiele w znaczący sposób wpływają na jakość i ilość zbieranych nasion. Trzmiele odgrywają obecnie ogromną rolę przy zapyleniu roślin uprawianych pod osłonami takich jak pomidor, papryka, oberżyna i melon."

link do strony
http://www.polskitrzmiel.com.pl/index_pl.html
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Trzmiele w sadzie

Post »

Trzmiele są świetne do zapylania pomidorów ponieważ siadając na kwiatek pomidora trzmiele zaczepiają się o niego i zaczynają intensywnie bzyczeć przez jakąś sekundę wibrując przy tym ( można to zauważyć i usłyszeć ). Pomidor jest wiatropylny wiec do zapylenia dochodzi gdy z jednego kwiatu wysypuje się pyłek i osiada na znamieniu słupka innego. Właśnie tylko one to potrafią i dlatego są polecane do zapylania pomidorów. Jabłonie, grusze, śliwy, brzoskwinie są w większości owadopylne więc u nich ziarnko pyłku musi być przeniesione na znamię słupka czyli owad musi usiąść na jednym kwiatku, potem drugim, trzecim , czwartym aż zostaną zapylone. Według mnie do tej pracy nie ma zastąpionych pszczół, których w okresie kwitnienia tych drzew może być nawet 10000 zbieraczek które będą zapylać Twoje kwiaty. Ja osobiście mam 5 skrzynek lęgowych dla trzmieli, które ustawiłem także w zeszłym sezonie ale było już późno i większość królowych znalazła sobie gniazdka. W tym roku zakopię je do połowy i w otwór o średnicy 2 cm przyczepię rurkę taką czarna karbowaną ( także o średnicy 2 cm ) i puszczę ją pod ziemią z tym że jeden koniec umieszczony będzie w otworze w przedniej ścianie budki a drugi wystawał z ziemi jako wejście do korytarza. Takie coś:
Obrazek
Pozdrawiam Paweł
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Trzmiele w sadzie

Post »

Jeszcze jedna sprawa, czy w jakiś sposób sprowadzacie biedronki do sadu? U mnie ich już od jakiegoś roku nie widziałem, nie wiem co się stało. Są to bardzo przydatne owady, wiem że można je jakoś "udomowić" niektórymi gatunkami roślin i pojemnikami z wodą. Ale czy to prawda? Stosujecie coś takiego w swoich ogrodach/sadach. Mam takie podejście, że im mniej chemii tym lepiej, niestety nawóz kupuję granulowany (ale i tu postaram się wprowadzić zmiany), zapylania sztucznego nie prowadzę wcale i nie zamierzam, więc dobrze by było gdyby i mszycy można się pozbyć naturalnie za pomocą biedronek :D .

Natomiast co do trzmieli to postawię im kilka budek, jak znajdę gdzieś dokładny projekt z opisem to wrzucę a jak nie to narysuję i wrzucę swój, gdyby ktoś potrzebował (ale to za kilka dni raczej).
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Trzmiele w sadzie

Post »

Porównując trzmiele do murarek, to które są lepsze do sadu? Może tylko pszczoła miodna ma zasadnicze znaczenie a te inne to tylko dodatek?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Trzmiele w sadzie

Post »

Cóż pisałem do kilku stron zajmujących się tematami owadów zapylających drzewa i krzewy ale na razie odpowiedzi nie dostałem. Jednak nikt chyba nie da Ci pełnej odpowiedzi. Jedni twierdzą, że trzmiele są dobre ba nawet lepsze od pszczół a na innym forum wyczytałem że pszczoły nie mają sobie równych. Ja postanowiłem, że pobawię się z trzmielami, ale nie będę ich kupował bo to dość drogi interes (około 100 zł). Gdzieś wyczytałem, że trzmiele pokonują kilka kilometrów dziennie w poszukiwaniu nowych terenów, samic lub domków. Więc może i do mnie jakaś "matka" doleci.
Awatar użytkownika
Lukas99
100p
100p
Posty: 134
Od: 22 paź 2013, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Trzmiele w sadzie

Post »

Trzmiele powinny występować dziko, więc nie wiem czy jest sens wchodzenia w to. Co do pszczelarstwa, to jeśli ktoś lubi obcować z przyrodą to zdecydowanie polecam pszczoły miodne. Sam jestem pszczelarzem z zamiłowania, jak na razie. I jeśli chodzi o drzewa owocowe jak i krzewy to tylko pszczoła miodna. Tylko że z pszczołami wiążą się koszty utrzymania, są podatne na choroby i trzeba leczyć. Myślę że 5-10 rodzin pszczelich powinno wystarczyć na sad i inne. I do tego miód na poziomie ok. 10L z ula, myślę że to realne. Ale tutaj trzeba troszkę wiedzy. W sieci jest sporo filmików pszczelarzy więc jest się na czym uczyć. :wink:
Śmierć ogrodnika w niczym nie zagraża drzewu. Ale jeśli drzewo będzie zagrożone, ogrodnik umiera dwukrotnie...
Głupiec i mędrzec nie widzą tego samego drzewa.
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Trzmiele w sadzie

Post »

Jeśli chcesz już nigdy nie czuć się swobodnie na własnej działce to pszczoły są dla Ciebie idealnym rozwiązaniem :wink:

Domki dla trzmiel w prosty sposób można zrobić samemu:

https://www.youtube.com/watch?v=S2_SHITsFMA
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”