Szpaki jak chronić owoce przed nimi,jak się ich pozbyć ?

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Czereśnie i szpaki

Post »

Moje czereśnie i nie tylko prześladuje w tym roku kwiczoł. Ten to się dosłownie niczego nie boi :roll:
Firanka może być, tylko duża i szczelna. Ja używam specjalnej siatki do tego celu.
Pozdrawiam, Maciek.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnie i szpaki

Post »

W sklepach ogrodniczych jest dostepna siateczka p-ko ptakom. Kupilam taka (4 x 5m, 17 zl, produkt z Wegier), oblozylam dojrzewajaca jezyne i porzeczke, jednak za blisko. Zauwazylam trzepoczacego sie w siatce szpaka, myslalam ze sie wplatal a ten skurczybyk machal skrzydelkami, szarpiac siateczka i w ten sposob dobieral sie do owocow. Odsunelam bardziej od krzaka siateczke i mocniej ja naciagnelam (paliki i na nich plastykowe butelki) przyszpilajac drucianymi szpilami do trawnika.
Tu, gdzie w tej chwili jestem, z dwoch stron posesji jest las, ptactwa przeroznego zatrzesienie, nad poziomkami tez postawilam namiot z siatki, moze wreszcie wnuczek sprobuje tych owockow. Na agrescie jest to samo, ale nie chce mi sie owijac bo niewiele go juz zostalo.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Czereśnie i szpaki

Post »

Kupiłam 6 papug falistych, klatkę i postawiłam w ogrodzie.Po jakimś czasie poszłam zobaczyć jak się mają papugi i o mało nie padłam-szpaków stado obżera moje czereśnie, a papugi nic. Teraz za to mam koło czego chodzić-karmić, sprzątać itp., a na czereśnie naciągnęłam siatkę i szpaki poszły sobie, zostały papugi no i nadal nie mam czereśni bo teraz rzuciły się na nie chmary os czy osopodobnych i każdy owoc jest pogryziony.Przerąbane.A chciałam sobie mieć owocki na drzewach i zrywać je w miarę dojrzewania kiedy nadejdzie ochota.
ania1590
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Jak chronić czereśnie przed szpakami?

Post »

Możesz spróbować płyt CD powieszonych na drzewie. Tylko nie wieszaj na nitce bo pospadają. Nie wieszaj też wcześnie bo szpaki się przyzwyczają do nich. Powieś wtedy gdy czereśnie zaczną się wybarwiać.
Pozdrawiam Paweł
kuma

Re: Jak chronić czereśnie przed szpakami?

Post »

Na stado szpaków, które grasuje nad naszymi działkami nie pomagają płyty, czereśnie potrafią podziobać przez firanę, obok firany, włażą też pod, a na całkowite otulenie siatką drzewo jest zbyt duże, nie dam rady sięgnąć tak wysoko.
Dlatego pytam.

Niedaleko są pola, zarośla, tysiące ich chyba się zbiera nad czereśniami.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak chronić czereśnie przed szpakami?

Post »

To zostaje piła.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak chronić czereśnie przed szpakami?

Post »

Możesz spróbować powiesić budkę lęgową dla szpaków.
Podobno będą odganiały inne szpaki.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jak chronić czereśnie przed szpakami?

Post »

U mnie to działa na jagodę kamczacką i borówkę. Swoje szpaki szkody nie czynią a inne przeganiają.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
amerkin127
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 paź 2015, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy zna ktoś sposób na przepędzenie szpaków.

Post »

A czy ktoś z was stosował dźwiękowe odstraszacze, albo siatki?
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Czy zna ktoś sposób na przepędzenie szpaków.

Post »

Ja co roku zakładam siatki. Dużo pracy ale pomaga. Niestety czasami jakiś ptak w nie wpada i niestety ginie. To bardzo smutne jest. Inteligentniejsze potrafią znaleźć dziurę i włazić pod siatkę, i często uczą swoje młode, co niestety źle się kończy.
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Czy zna ktoś sposób na przepędzenie szpaków.

Post »

Niestety szpaki to uporczywa szarańcza, jak ktoś ma wczesną czereśnię (my jeszcze taką posiadamy i wolę smakowo wczesne miękkie, niż późne twarde) będzie na straconej pozycji przy ochoczym wieszaniu budek dla szpaków sąsiadów (nasz sąsiad powiesił 2 i rok w rok mamy po czereśniach), może i na wiosnę fajnie świergolą ale potem to nic tylko wrzeszczą i skrzeczą...nic przyjemnego (a co dopiero powiedzieć ma właściciel drzewa którego krew zalewa jak tylko usłyszy godowe nawoływania na wiosnę), szkoda że ludzie nie myślą o sikorkach które śpiewają cały rok, a których jest coraz mniej (również przez wypychające je szpaki mnożące się na potęgę z siedlisk obfitych w pożywienie).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Czy zna ktoś sposób na przepędzenie szpaków.

Post »

Napiszę co przetestowano u mnie. Śledzie, płyty cdr, kręcące się wiatraki, także własnej produkcji, silne, pomalowane na rażące kolory, radio na cały regulator - nic nie działa. Sąsiad miał maszynkę, która buczała co ileś minut. Nauczyły się, że to tylko maszyna. U mnie jeszcze były reklamówki, puszki, strachy wielkości człowieka. Blachy podwieszone ze sznurkiem, za który z daleka się ciągnęło i coś łomotało w taką blachę. Zwierzęta uczyły się szybko. Ciężko mi wymyślić czego u mnie nie było. Budki też były, to wcale te szpaki nie odstraszały innych tylko razem jadły w najlepsze. Jedynie z racji wielkości drzew nie było siatek. No i może nie było jeszcze urządzeń na fotokomórkę co wyją i nie było figury jastrzębia czy kruka bo były nieracjonalnie drogie jak za kawałek plastiku. Jedyne co działało to wstawanie o 4 rano i pilnowanie z kieszeniami pełnymi kamieni. Nie problem że taki szpak coś zje, tylko że on siedzi i nie je tylko dziubie wszystkie czereśnie, których dosięgnię, uszkadzając owoce i najczęściej brudząc odchodami te, które rosną pod nim. Nie mam pojęcia czy jest coś co może te dziady odstraszać w taki sposób, aby się szybko nie nauczyły. Jako ciekawostkę mogę podać, ktoś mi kiedyś radził, żeby morwy posadzić obok czereśni bo szpak nigdy nie ruszy czereśni jak ma morwy pod bokiem. Tylko moje odmiany były jedne z najwcześniejszych a jak morwy owocowały to z czereśni już powoli liście zaczynały opadać...
ilona58
100p
100p
Posty: 120
Od: 10 lut 2012, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy zna ktoś sposób na przepędzenie szpaków.

Post »

Ja zastosowałam radykalną metodę-ścięłam czereśnię.Co roku był wyścig ,żeby chociaż spróbować czereśni.Ilona
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”