Szpaki jak chronić owoce przed nimi,jak się ich pozbyć ?

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnie i szpaki

Post »

Steasi pisze:
faniczekolady pisze:nie wiem czy dobrym pomysłem jest pozwolenie szpakowi na wybudowanie gniazda.
Nie nasze Polskie szpaki żrą czereśnie, tylko te ze wschodniej granicy. Więc to tam by musieli o to zadbać.Po za tym chyba logiczny jest atak na czereśnie przy zjawisku rozrastania się miast i terenów zabudowanych?
szpak,kwiczoł ,drozd i inne ptaszyska dają ,,bobu" także w towarowych sadach i to nie jest kwestia 2 czy 5% ale nawet 80% zniszczeń plonu zwłaszcza w sadach z wczesnymi czereśniami.W tej chwili przejeżdżając przez okolice z większymi sadami słychać syreny autoalarmów wyjące od 4.00 do 21.00 :D.Nie wiem jaką to daje ochronę ,ale większość sadowników to stosuje, choć i tak z tego co widzę to chmary ptactwa łażą sobie pod i na drzewach.... ;:224
kolekcjoner smaków
Awatar użytkownika
Isskaa
500p
500p
Posty: 708
Od: 21 kwie 2011, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK
Kontakt:

Re: Czereśnie i szpaki

Post »

ania1590..nie nie,w tym roku jescze winogron nie ma ;-)
W zeszlym roku na jesien przyprowadzilismy sie do naszego domku i mialam winogrona (spadek po poprzednim wlascicielu) i tak sie cieszylam jak zobaczylam piekne grona winogron..synus tez...
Niestety nasza radosc nie trwala dlugo,bo wszystko zostalo pozarte przez te ptaszyska :evil:

A tesciowa mi mowila,ze to dobrze miec szpaczki w ogrodku,bo wszystkie robactwo zjedza....szkoda tylko,ze nierobactwo tez :evil:
adex
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 31 maja 2011, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Czereśnie i szpaki

Post »

To widzę, że nie tylko mnie prześladuje ta plaga ;/
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: Czereśnie i szpaki

Post »

A ja proponuje firanke na drzewo zalozyć. Szpaczek nie ma szans i czeresnie sie uchowają. W naszych rejonach jest to sposób bardzo czesto praktykowany. Trochę śmiechowo wyglada, laejka jedziesz a tu drzewa w firankach ;). Ale czego nie robi sie dla zbiorów...
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Czereśnie i szpaki

Post »

Moje czereśnie i nie tylko prześladuje w tym roku kwiczoł. Ten to się dosłownie niczego nie boi :roll:
Firanka może być, tylko duża i szczelna. Ja używam specjalnej siatki do tego celu.
Pozdrawiam, Maciek.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnie i szpaki

Post »

W sklepach ogrodniczych jest dostepna siateczka p-ko ptakom. Kupilam taka (4 x 5m, 17 zl, produkt z Wegier), oblozylam dojrzewajaca jezyne i porzeczke, jednak za blisko. Zauwazylam trzepoczacego sie w siatce szpaka, myslalam ze sie wplatal a ten skurczybyk machal skrzydelkami, szarpiac siateczka i w ten sposob dobieral sie do owocow. Odsunelam bardziej od krzaka siateczke i mocniej ja naciagnelam (paliki i na nich plastykowe butelki) przyszpilajac drucianymi szpilami do trawnika.
Tu, gdzie w tej chwili jestem, z dwoch stron posesji jest las, ptactwa przeroznego zatrzesienie, nad poziomkami tez postawilam namiot z siatki, moze wreszcie wnuczek sprobuje tych owockow. Na agrescie jest to samo, ale nie chce mi sie owijac bo niewiele go juz zostalo.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Czereśnie i szpaki

Post »

Kupiłam 6 papug falistych, klatkę i postawiłam w ogrodzie.Po jakimś czasie poszłam zobaczyć jak się mają papugi i o mało nie padłam-szpaków stado obżera moje czereśnie, a papugi nic. Teraz za to mam koło czego chodzić-karmić, sprzątać itp., a na czereśnie naciągnęłam siatkę i szpaki poszły sobie, zostały papugi no i nadal nie mam czereśni bo teraz rzuciły się na nie chmary os czy osopodobnych i każdy owoc jest pogryziony.Przerąbane.A chciałam sobie mieć owocki na drzewach i zrywać je w miarę dojrzewania kiedy nadejdzie ochota.
ania1590
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Jak chronić czereśnie przed szpakami?

Post »

Możesz spróbować płyt CD powieszonych na drzewie. Tylko nie wieszaj na nitce bo pospadają. Nie wieszaj też wcześnie bo szpaki się przyzwyczają do nich. Powieś wtedy gdy czereśnie zaczną się wybarwiać.
Pozdrawiam Paweł
kuma

Re: Jak chronić czereśnie przed szpakami?

Post »

Na stado szpaków, które grasuje nad naszymi działkami nie pomagają płyty, czereśnie potrafią podziobać przez firanę, obok firany, włażą też pod, a na całkowite otulenie siatką drzewo jest zbyt duże, nie dam rady sięgnąć tak wysoko.
Dlatego pytam.

Niedaleko są pola, zarośla, tysiące ich chyba się zbiera nad czereśniami.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak chronić czereśnie przed szpakami?

Post »

To zostaje piła.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak chronić czereśnie przed szpakami?

Post »

Możesz spróbować powiesić budkę lęgową dla szpaków.
Podobno będą odganiały inne szpaki.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jak chronić czereśnie przed szpakami?

Post »

U mnie to działa na jagodę kamczacką i borówkę. Swoje szpaki szkody nie czynią a inne przeganiają.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
amerkin127
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 paź 2015, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy zna ktoś sposób na przepędzenie szpaków.

Post »

A czy ktoś z was stosował dźwiękowe odstraszacze, albo siatki?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”