Winorośl - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

To chyba objawy mączniaka rzekomego na winorośli : Agat Doński , Iza Zaliwska. Prosze o potwierdzenie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

Za małe te plamki i za dużo ich jak na mączniaka a poza tym umieszczone dokładnie pomiędzy nerwami. Ja bym je nawiózł wieloskladnikowym nawozem bo są głodne. W tym czasie kiedy rosną owoce b. często na lisciach ujawniają się niedobory.
Polo2109
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 sie 2019, o 23:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Winogrono - problem

Post »

Witam, jestem tutaj nowy i w uprawie roślin mam bardzo mało wiedzy, dlatego chciałem wstawić tutaj zdjęcia i zapytać się czy ktoś mógłby dać jakiś pomysł czemu moje winogrono jest w takim stanie?
https://www.fotosik.pl/zdjecie/19f5ecd94971d7a4
https://www.fotosik.pl/zdjecie/80859f8997b5230b
https://www.fotosik.pl/zdjecie/8c52176c8b86c61f

Winogrono nie było od niczego opryskiwane i w miarę systematycznie podlewane. Taki stan jak na zdjęciu zaczyna się robić gdy owoce są już w miarę duże i tak jakby zaczynają z 1 strony schnąć a z 2 gnić i taki dziwny nalot się na nich robi. W razie pytań z chęcią odpowiem żeby dowiedzieć się czy to jakaś choroba czy coś innego.
Z góry dziękuje za odpowiedź
grzesio764
100p
100p
Posty: 138
Od: 8 sie 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Płocka

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

A co da siarkol czy soda w takim stadium rozwoju choroby? Owoce i tak już są stracone, liście praktycznie martwe , ogniska choroby na pędach. Zrób oprysk środkiem Topsin , potem cięcie sanitarne. Za jakieś 10 dni podaj Nimrod 250 EC a wiosną ochrona chemiczna wg. kalendarza ochrony winorośli i przede wszystkim odpowiednie nawożenie bo taki stan wynika też z powodu zagłodzenia krzewów. Wnioskuję to po wyglądzie gron, obok dużych jagód są niewyrośnięte zawiązki .
grzesio764
100p
100p
Posty: 138
Od: 8 sie 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Płocka

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

kaLo pisze:A co da siarkol czy soda w takim stadium rozwoju choroby?
Wyniszczy grzybnie i zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby, a od początku następnego sezonu, tak jak piszesz, pełna profilaktyka.
A co da Topsin?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

grzesio764 pisze: Wyniszczy grzybnie i zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby
Tylko to co na wierzchu . Co z grzybnią w pąkach zimowych i ew. w korze czy drewnie?
grzesio764 pisze: A co da Topsin?
Tiofanat metylowy jest ogólnie stosowany na choroby kory i drewna, posiada rejestrację na m.prawdziwego winorośli i tak na wszelki wypadek gdyby szara upomniała się o uszkodzone jagody.
Winorośl
Szara pleśń, mączniak prawdziwy winorośli
https://www.ior.poznan.pl/plik,2949,top ... sc-pdf.pdf
.
Polo2109
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 sie 2019, o 23:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

kaLo pisze:A co da siarkol czy soda w takim stadium rozwoju choroby? Owoce i tak już są stracone, liście praktycznie martwe , ogniska choroby na pędach. Zrób oprysk środkiem Topsin , potem cięcie sanitarne. Za jakieś 10 dni podaj Nimrod 250 EC a wiosną ochrona chemiczna wg. kalendarza ochrony winorośli i przede wszystkim odpowiednie nawożenie bo taki stan wynika też z powodu zagłodzenia krzewów. Wnioskuję to po wyglądzie gron, obok dużych jagód są niewyrośnięte zawiązki .
Czyli na początku zrobić oprysk środkiem Topsin i odrazu cięcie czy ile odczekać? I cięcie sanitarne czyli wszystko usunąć, zostawić tylko główny pęd?
Oprócz tych 2 środków dołożyć jeszcze ten siarkol czy dopiero na wiosnę? :)
Dziękuję za odpowiedź :)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

Po Topsinie odczekać tydzień, poobcinać to co już martwe, tegoroczne pędy przyciąć na 6-7 oczek, usunąć spleśniałe grona i suche liście i zrobić z tego ognisko. Nie możesz ogolić wszystkiego do starego drewna bo nie będzie owocowania w przyszłym sezonie. bezpośrednio po cięciu dałbym jeszcze raz Topsin a jak się ochłodzi czyli za jakiś miesiąc dał bym Nimrod bo on woli trochę niższe temperatury.
adam70
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 2 lis 2012, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

Witam.Proszę o poradę ,na co choruje winorośl? Czy to jest brak magnezu ,czy może chloroza .2 tygodnie temu podano do ziemi siarczan magnezu ,ale to nie zadziałało.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Alicja125
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2450
Od: 13 gru 2015, o 00:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

Witajcie potrzebuje waszej pomocy.
Sąsiad ścinał cały winogron bo kupił działkę mimo że nie znał jego smaku wszyscy mu odradzali że jest pyszny żeby tego nie robił, ale nie pomogło. Po ścięciu ja i sąsiadka zebraliśmy gałązki co wychodziły po drzewie bo reszta została zniszczona. Próbuję uratować i posadzić je u siebie. Zrobiłam sadzonki ładnie się ukorzeniły puszczały liście, ale teraz coś z nimi robi się nie tak. Co to może być?? Pomóżcie proszę co robić żeby je uratować.
Podlewane są na tyle żeby nie miały za mokro i za sucho stoją na parapecie w domu słońce jak świeci to od 12 do wieczora nic nie zasłania. temperatura 23- 24 stopnie wilgotność 40- 45 procent.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Alicja
Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Działeczka ROD- zielony domek cz 2 ,Moje kwiaty,
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

Za wysoka temperatura za krótki dzień. Jeżeli masz możliwość to przenieś do pomieszczenia z niższą temp 10-15 st. Powinnaś była zakopać je w ogródku, wtedy by się obudziły wiosną i nie było problemów.
Awatar użytkownika
Alicja125
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2450
Od: 13 gru 2015, o 00:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

A czy nie trzeba go czymś opryskać? W domu mam dość wysoka temperaturę, ale myślę o wyniesieniu na korytarz w bloku może to cos pomoże. Dziękuję
Pozdrawiam Alicja
Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Działeczka ROD- zielony domek cz 2 ,Moje kwiaty,
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”