Thuje szmaragd mocno przerzedzone

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
fantomek
100p
100p
Posty: 125
Od: 9 cze 2010, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Thuje szmaragd mocno przerzedzone

Post »

Witam posadziłem ok 6-lat temu thuje Szmaragd w odległości co 60cm licząc od pnia czyli dosyć gęsto, jak widać na załączonej fotce. Miały wtedy po ok 50cm.
Obecnie mają po ok. 2m ale są mocno w środku przerzedzone. Dodam ze zawsze na jesień czyszczę ich środek z suchych igieł. Martwić się? Co robić żeby nie były takie łyse w środku?
Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Thuje szmaragd mocno przerzedzone

Post »

Może to zabrzmi dziwnie ale żeby w środku zaczęły rosnąć gałązki to będziesz musiał w drzewkach zainstalować dość mocne oświetlenie :lol: .
fantomek
100p
100p
Posty: 125
Od: 9 cze 2010, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Thuje szmaragd mocno przerzedzone

Post »

Szczerze to Twoja rada niezbyt dużo wniosła.
Mam problem stąd zwróciłem się do kogoś mądrego w temacie z prośbą o pomoc
Nie chciałbym się obudzić, kiedy zostaną same pieńki thuji + cała praktycznie łysa a takie też widziałem egzemplarze.
Dlatego może wymagane jest mocne cięcie ich boków aby powietrze i słońce lepiej docierało lub wykopanie co drugiej bo za gęsto
ale to już musi jakis większy ekspert w temacie podpowiedziec
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Thuje szmaragd mocno przerzedzone

Post »

Wszystkie gęste iglaki są w środku łyse a to dlatego, że są mądre. Nie wypuszczają gałązek tam gdzie nie dochodzi światło, bo i po co. Nawet jak wytniesz wszystkie drzewka i zostawisz jedno to też będzie łyse w środku, chyba że przerzedzisz mu gałęzie i umożliwisz dostęp światła.
fantomek
100p
100p
Posty: 125
Od: 9 cze 2010, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Thuje szmaragd mocno przerzedzone

Post »

nie zgodzę się z tym twierdzeniem. U sąsiada są dużo wyższe mają ze 4m i są ładne równe i nie widać prześwitów jak u mnie środkami
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Thuje szmaragd mocno przerzedzone

Post »

Może sąsiad ich nie czyści, to martwe w środku skutecznie maskuje i sprawia ogólne wrażenie gęstego, a wzrok dostrzega tylko zieleń z wierzchu.Jeżeli cięcie to raczej częste i delikatne samych końcówek, by się mocniej krzewiły, ale potem wychodzą takie zbite, kanciaste 'klocki', kwestia gustu :roll:

Wygląd ogólny zależy też trochę od samego typu, bo często widzę, że pomimo tej samej odmiany są różnice w układzie gałązek żywotnika, przyjrzyj się innym, może to zauważysz.Różnice mogą wynikać ze sposobu rozmnażania, ale tu musiałby się wypowiedzieć szkółkarz, ja nim nie jestem.Sąsiad może mieć nieco inny typ, stąd inny wygląd.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”