Chirurgia drzew - PORADY

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Jeśli pozostałym drzewom nic nie dolega to nie jest potrzebna interwencja.
Śliwce odpadającą korę zdjąć i drewno zaimpregnować (to samo tyczy się drewna pod powierzchnią ziemi, jeśli ubytek kory sięga pod powierzchnię gruntu).
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ocepikl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 cze 2018, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Zwykłym impregnatem, czy raczej emalia i miedzian?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Martwe drewno tylko impregnatem w typie drewnochron. Brzegi rany można preparatami typu funaben z ew. dodatkiem miedzianu. Ale tutak wałek kalusa będzie już wykształcony, więc wystarczy sam impregnat.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ocepikl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 cze 2018, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Ok dzięki! Pozwól ze dopytam dla pewności, te brzozy, które mają gdzieniegdzie listki, dość mało - próbować im jakoś pomagać? Jeśli tak to jak. Czy wg. Ciebie nie mają szans.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Nie mają szans. Jeszcze inne gatunki można by reanimować, ale brzoza jest skazana na zamarcie.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Patrycja82+
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 sie 2018, o 02:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Witam,
na mojej działce w trakcie prac przy użyciu ciężkiego sprzętu pan od koparki uszkodził mi drzewa.
Dwa uszkodzenia są świeże, a jedno z zeszłego roku. Zniszczenia doczą dwóch drzew dębu i brzozy.
Jestem zdruzgotana ich wyglądem... Jedno uszkochenie uformowałam ponieważ miało wyłamaną korę.
Uszkodzenie przy ziemi powinno być teraz pod nią (podnoszę teren), ale nie wiem czy mogę je przykryć bez zabezpieczenia. Widziałam na tej stronie jakie cuda można zdziałać trafnymi radami i odpowiednimi preparatami. Bardzo proszę o pomoc jak mam uchronić drewa przed chorobami i czy mogę jakoś naprawić lub zamaskować uszkodzenia. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Pozdawiam Patrycja

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Witaj Patrycjo,
przepraszam za zwłokę w odpowiedzi. Świeże obdarcia kory najlepiej owinąć folią typu stretch na okres pół roku. Jeszcze lepsze efekty daje plaster z takiej folii założony na 2 sezony - przy tym, że owinięcie na tak długi czas może być nałożone max. na połowę pnia. Całościowe owinięcie pnia po 2 latach może skończyć się rozległymi martwicami korowiny.
W przypadku brzozy nie ma szans na regenerację kalusa na całej powierzchni rany - jedyne co możesz zrobić to zamalowanie całego obdarcia funabenem. Podobnie uczyń z dębem - uszkodzenie nie jest poważne, ale jeśli to możliwe nie przykrywaj go ziemią, bo przyspieszysz zgniliznę. Poza tym dęby są bardzo wrażliwe na zmiany poziomu gruntu - zastanów się dwa razy!
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Patrycja82+
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 sie 2018, o 02:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Witam,
bardzo dziękuję za odpowiedź. Obawiając się jednak o drzewa nie czekałam już dłużej... W tym maleńkim uszkodzeniu dęba kora odwarstwiła się i zagnieździły się pod nią jakieś robaki dodatkowo znosząc czarne jajeczka. Odcięłam zatem ten fragment i wszystkie uszkodzenia zaaplikowałam preparatem Lac Balsam. Proszę mi napisać czy mogę to tak zostawić czy coś poprawić. Dęba odsłonię z nadmiaru ziemi. Dziękuje za podpowiedź. Teraz mam jeszcze dodatkowe zmartwienie. Nakładając preparat zauważyłam, że z jednej brzozy po korze sączy się brązowy płyn... Przyglądając się widać, że drzewo marnieje. Wydaje mi się, że to fytoftoroza. Zaaplikowalam Substral do iglaków na to schorzenie i zapobiegawczo na pozostałe drzewa również. Bardzo proszę o poradę również w tej sprawie...działam trochę po omacku. Szczerze przyznając nie liczyłam już na odpowiedź i jakąkolwiek pomoc...jestem mile zaskoczona :)
Pozdrawiam serdecznie
Patrycja
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Lac Balsam jest jeszcze w miarę w porządku, więc przyniesie oczekiwany efekt, ale po latach się złuszczy. Zabieg warto potem powtórzyć, żeby była powłoka. Najważniejszy jest jednak kalus - jeśli będzie się tworzył, rany będą się goić. Najgorzej z brzozą, która ma najsłabsze mechanizmy obronne. Nie celuj w fytoftorozę, to mało prawdopodobne. Sok ksylemowy spływa na jesień do korzeni - to nie musi być wysięk patogeniczny. Brzozy wyglądają już słabo ze względu na suszę.
Pozdrawiam.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
lukasek-1988
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 14 lip 2008, o 05:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Witam

Może nie na wszystkie rany jakie tu pokazujecie ale na mniejsze używałem maści funaben dostępnej na allegro. Zazwyczaj pomagało rośliną ozdobnym.

Pozdrawiam
Kraina, którą Bóg stworzył na ziemi. Był to ogród, w którym Stwórca umieścił człowieka. Przez rajski ogród płynęła rzeka. Miała ona nawadniać roślinność, którą Bóg stworzył w raju. Rośliny były bujne, zielone i piękne.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Jeśli rany są czyste, bez infekcji, to Funaben zawsze działa korzystnie. Nie należy go nanosić na fragmenty objęte zgnilizną, bo powłoka przyspiesza jej rozwój.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
gosiak132
100p
100p
Posty: 120
Od: 21 wrz 2013, o 23:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: DOLNY ŚLĄSK

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Witam Państwa . Piszę na prośbę sąsiada z działki który ma problem a nie korzysta z komputera.Ma na działce młodą jabłonkę która słabo rośnie, rodzi owoce ale małe i niewiele . Posadzona została ok 4 lata temu nie ma podkładki . ale się rusza .Sąsiad myślał że coś ją podgryzło lub korzenie,ma też korę na dole ciemną .Odkopał ją trochę kora jest trochę miękka . Proszę o rade. czy coś z niej będzie . Czy oberwać tą korę ciemną na całej wysokości czy nie i posmarować funabenem. Co zrobić?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Małgosia
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

No tak. Trzeba to oczyścić nożem do zdrowej tkanki i zamalować Funabenem Plus 03 PA.
I nie przysypywać już potem ziemią.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”