Chirurgia drzew - PORADY

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Witam. :) Na narosłą dookoła młodą tkankę przyranną (kalus) należy nanieść Funaben Plus, a na twarde martwe drewno impregnat penetrujący, bezpowłokowy w typie Drewnochron. Niczym nie wypełniać ubytku.
Ciążący wierzchołek korony skrócić, by zapobiec wyłamaniu się konaru przy ubytku.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
fmw2019
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 wrz 2019, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Bardzo dziękuje za poradę.

Drzewo niestety przez lata było zaniedbywane, teraz jako nowy właściciel jabłoni chciałbym je trochę podratować. :D

Dwa ostatnie pytanka

1) Czy można koronę podciąć dość mocno, jak na zdjęciach zaznaczyłem? Drzewo rozgałęzia się w literę V i jedno rozgałęzienie chciałbym całkowicie usunąć a drugi dosyć mocno skrócić .

2)Ewentualne cięcie wykonać w Marcu czy może w Kwietniu?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Witajcie.
Chciałabym poprosić o pomoc i ocenę mojej renklody.
Drzewo stare i zapewne kończy się jej czas ale ma tak wspaniałe owoce, że chcę powalczyć.

1) W dwóch miejscach- konar i pień rak bakteryjny?

Obrazek

Obrazek
Na pniu zamalowane wapnem ale guma wycieka. Przed wyjazdem do domu zauważyłam, że konary są dwa z gumowymi soplami.

2) Pęknięta kora, która mam wrażenie nie trzyma się reszty. Na jednym zdjęciu odrobinę widać pustą przestrzeń. Obawiam się, że mogą tam siedzieć mrówki. Jeśli jeszcze nie, to na pewno się pojawią.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

3) Na dwóch konarach kot zdarł korę. Jeśli zdarł, to znaczy, że się nie trzyma (podobnie jak na pniu?). Wydaje mi się, że rosły tam w zeszłym roku małe chubki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety są to najstarsze i najgrubsze konary. Nie wiem czy wytrzymają ciężar owoców....

4) Dwie stare już sprawy ale zapewne tą drogą dostały się patogeny

Obrazek

Obrazek

Czy mogę jakoś ją podratować? Owocuje co roku bardzo obficie, jakość owoców może nie najcudowniejsza (szarka, brunatna zgnilizna itp) ale nawet po odrzuceniu chorych owoców jest co jeść i mrozić.

PS
znalazłam swoje stare wpisy w innym dziale viewtopic.php?f=17&t=40760&hilit=parch+ ... a&start=42
guma na pniu zgadza się z tym miejscem, co było 6 lat temu pokazywane. Odrapany przez kota konar jest również w tamtym wpisie ale wówczas to były pęknięcia kory nie budzące niepokoju.
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
Grzegorzy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 lut 2020, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Witam, chciałbym prosić o poradę przy leczeniu jabłonki. Po niedawnym malowaniu postanowiłem sprawdzić stan pnia w miejscach po obciętych gałęziach, okazało się, że w środku spora część pnia jest zgnita. Z wstępnego zapoznania z wątkiem wiem, że w pierwszej kolejności powinieniem wyczyścić wnętrze i tak wstępnie zrobiłem. Jestem zupełnym laikiem jeżeli chodzi o ogrodnictwo, dlatego jakie następne kroki podjąć? Jabłonka jest już dość wiekowa obwód pnia na wysokości metra wynosi około 190 cm. Szkody sięgają około 80 cm w dół od najniższego otworu. Poniżej załączam zdjęcia.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

mathun, nie tnie się w okresie bezlistnym orzecha włoskiego - jakie to zaskoczenie, że płacze? Sok ksylemowy krąży już w konarach od dobrego miesiąca przy takiej pogodzie.

Margo_margo, nie wygląda jeszcze źle Zerwij korę tam, gdzie spada i zamaluj odsłonięte drewno impregnatem typu drewnochron. Koniecznie odciąż wierzchołki konarów, które uważasz za zagrożone wyłamaniem. Tam gdzie leci guma, możesz ją oczyścić i zamalować płynnym miedzianem, ale bez otwierania tych ran.

Grzegorzy, dobrze to wygląda. Oczyściłeś pień, zaimpregnuj tylko tę dużą ranę drewnochronem. W tym wieku powinieneś wprowadzić też przynajmniej jednorazowe nawożenie. Przy obwodzie 190 cm radzę rozsypać pod koniec marca 30 kg azofoski równomiernie w rzucie korony, albo nawet szerzej - w promieniu 10 m od pnia. I podlać po nawożeniu, żeby nie stracić azotu. Pielęgnacja korony powinna ograniczać się w tym wieku do usuwania suchych gałęzi i korygowania ciężaru konarów, które mogą być podatne na wyłamanie. Drzewo kwalifikuje się na pomnik przyrody. Jaka to odmiana?

Jurek_Z, obrazek nie wyświetla się.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Jurek_Z
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 maja 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Spróbuję jeszcze raz
dodam że pień ma średnicę około 10cm
Obrazek
Pozdrawiam Jurek
Grzegorzy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 lut 2020, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

ERNRUD pisze: Grzegorzy, dobrze to wygląda. Oczyściłeś pień, zaimpregnuj tylko tę dużą ranę drewnochronem. W tym wieku powinieneś wprowadzić też przynajmniej jednorazowe nawożenie. Przy obwodzie 190 cm radzę rozsypać pod koniec marca 30 kg azofoski równomiernie w rzucie korony, albo nawet szerzej - w promieniu 10 m od pnia. I podlać po nawożeniu, żeby nie stracić azotu. Pielęgnacja korony powinna ograniczać się w tym wieku do usuwania suchych gałęzi i korygowania ciężaru konarów, które mogą być podatne na wyłamanie. Drzewo kwalifikuje się na pomnik przyrody. Jaka to odmiana?
Witam, dziękuję za odpowiedź. Wykonam nawożenie pod koniec marca, mam około 30 kg polifoski 6 oraz 15 kg mocznika, czy mogę taki wariant zastosować? Co do pielęgnacji korony chciałbym trochę przyciąć gałęzi, aby środek ciężkości znalazł się bliżej pnia, oraz sprawdzić konar na górze w miejscu cięcia gdyż około 10 lat temu jabłoń została skrócona mniej więcej o 1/3. Nie mam pojęcia co to za odmiana. Co do pomnika przyrody muszę sprawdzić jakie to roziązanie ma to wady/zalety. Odnośnie czyszczenia pnia wewnątrz jestem raczej pewny, że zgnilizna sięga do poziomu gruntu, wyczyściłem tylko dotąd dokąd sięgam ręką. Pozdrawiam
Patrycja82+
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 sie 2018, o 02:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Hirurgia drzew- prośba o poradę

Post »

Witam,
ponownie proszę o pomoc w sprawie wcześniej omawianego przeze mnie drzewa. Mam na myśli brzozę z uszkodzoną korą (zdjęcie jest umieszczone we wcześniejszym wpisie na str.20).Tak jak wcześniej opisałam zauważyłam sączący się po niej brązowy płyn. Drzewo marniało, więc wykonałam kurację preparatem SUBSTRAL na fytoftorozę. Następnego roku drzewo nadal wyglądało marnie, nie zazieleniło się na wierzchołku, przez co były tam widoczne same gałęzie. Teraz po ostatnich wichurach wierzchołek drzewa odłamał się. Odłamana cześć była zupełnie sucha, a w przekroju widać czarne nacieki (zdjęcia). Wiem już, że korekcyjne cięcie po ułamaniu drzewa mogę dokonać w sierpniu. Chciałabym też wzmocnić brzozę jakimiś preparatami. Bardzo proszę o radę jak poprawić jej kondycję i czy jeszcze leczyć ją na fytoftorozę. Dodatkowo LAK BALSAM już się wykruszył ze wcześniej opisanych ran. Czym mogę zabezpieczyć stare rany? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Jurek_Z
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 maja 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Udało mi się zrobić lepsze zdjęcie dziury w moim złotokapie. Ta dziura ma głębokość 7cm. Średnica pnia to 10cm.
Czy ją czymś zalepić? Czy nawiercić jakiś otwór żeby nie zbierała się tam woda?
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Jurek
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

ERNRUD pisze:mathun, nie tnie się w okresie bezlistnym orzecha włoskiego - jakie to zaskoczenie, że płacze? Sok ksylemowy krąży już w konarach od dobrego miesiąca przy takiej pogodzie.
Wiem że wygląda to podobnie, ale mimo wszystko mówię o orzechu japońskim, a nie włoskim..no i już wiem że płacze. Szczerze mówiąc myślałem że zima jest bezpieczna jeśli chodzi o przycinanie wszystkich drzew.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
Patrycja82+
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 sie 2018, o 02:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Witam,
ponawiam swoje zapytanie.
Pozdrawiam :)
Jurek_Z
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 maja 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Ja też nie wiem co zrobić z dziurą w moim złotokapie. Może ktoś pomoże. Czy mam spiąć gałęzie przy tym rozwidleniu, czy może jedną wyciąć?
Pozdrawiam Jurek
Jurek_Z
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 maja 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Ostatnio zmieniony 22 mar 2020, o 07:48 przez ekopom, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: zamieniłem duży rozmiar zdjęcia na link
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”