Chirurgia drzew - PORADY

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak przywrócić do życia stare drzewa owocowe?

Post »

Do politolog16: Jeżeli faktycznie rosły tam setki samosiejek, to może być to efekt zacienienia i niedoboru substancji potrzebnych jabłoni. Zakładając oczywiście, że te jabłonie nie mają właśnie takich owoców jakie opisałeś (taki gatunek). Co do nawożenia, to ja bym się wstrzymał i zobaczył jak będzie wyglądała sytuacja za rok. Dopiero wtedy ewentualne nawożenie lub wycinka...
Do evach: Większość jabłoni owocuje co 2 lata...
Awatar użytkownika
evach
50p
50p
Posty: 85
Od: 3 wrz 2013, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice/Syski

Re: Jak przywrócić do życia stare drzewa owocowe?

Post »

Dziękuję za odpowiedź :) a czy warto wykonać jakieś zabiegi na wiosnę ?
mój tablet płata mi figle -> przepraszam za błędy ;)
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak przywrócić do życia stare drzewa owocowe?

Post »

Generalnie uważam, że wszelkie zabiegi należy wykonywać po owocowaniu. Co prawda jest cała rzesza ludzi prezentujących odmienne poglądy, ale to już indywidualny wybór każdego człowieka. Jednakże idąc moją drogą to z całą pewnością nie pozbawimy się owoców. A tak na marginesie to dosadzenie dodatkowych drzewek na pewno nie zaszkodzi... Najlepiej o zbliżonym terminie kwitnienia.
Awatar użytkownika
evach
50p
50p
Posty: 85
Od: 3 wrz 2013, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice/Syski

Re: Jak przywrócić do życia stare drzewa owocowe?

Post »

Dosadzac nie planujemy póki co, obok rosną bzy i orzech i jest tam dosc wąsko .
Zobaczymy co w tym roku z tych jablonek będzie :) przycinane byly w zeszłym roku więc na razie ich nie tykam ;)
mój tablet płata mi figle -> przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Jak przywrócić do życia stare drzewa owocowe?

Post »

Służę powszechnie udostępnionym przeze mnie wzorem:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=73746
Jeśli drzewa są w miarę żywotne to będzie najlepszy sposób. Jeśli natomiast są schorowane sugeruję cięcie odmładzające. Nie mówmy o cięciu formującym, bo to dotyczy drzew młodych. Starsze są już uformowane, a gwałtowna ingerencja w ich pokrój może skończyć się katastrofą...
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Próchnica drzewa

Post »

Moi kochani, ja leczyłem takie drzewa. 8-) Ranę w całości odkopać, z ziemi dokładnie oczyścić (wodą-ciśnieniowo). Potem usunąć martwą tkankę i zabezpieczyć:1. tkankę przyranną lub obrzeża rany funabenem 2.wnętrze rany impregnatem. Do wygojenia utrzymać oblot powietrza - nie dopuścić do ponownego zasypania rany ziemią.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Stara chora jabłoń, spruchniały pień

Post »

Już niedługo obiecuję zamieścić metodykę chirurgii pnia jabłoni. Prace są w toku. :) Na razie dokonałem redukcji korony i oczyszczenia pnia z próchnicy. W piątek zespalam pień wiązaniami sztywnymi. Mam nadzieję, że pomogę wszystkim zainteresowanym. :D
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Chirurgia pnia drzewa- METODYKA

Post »

Niosę pomoc! :D
Zabiegi skończone. Szara Reneta zabezpieczona. 60-latka była poważnie zagrożona wycięciem z uwagi na groźbę przewrócenia się na budynki. Miąższość pnia w newralgicznym punkcie (na wysokości 1,30m) miała tylko niespełna 20%... Oznacza to tyle, co 80% wypróchnienia. Jabłoń była wręcz tykającą bombą zegarową. :shock: Co ciekawe od wysokości dwóch metrów w górę drzewo było całkowicie zdrowe, a co za tym idzie bardzo ciężkie. To duże szczęście, że do tej pory nie runęło.
Po zakończeniu redukcji korony (opisana TUTAJ: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=75184 ) rozpocząłem chirurgię pnia.
Stan pnia przed zabiegami (wierzchnia warstwa ran nie sugerowała tak rozległego wypróchnienia):
Obrazek
ETAP 1:Czyszczenie pnia
Usunięcie próchna było dość pracochłonne. Najnowsze metody chirurgii drzew zalecają usunięcie próchna miękkiego. Nie należy zatem drenować ubytku do zdrowego drewna, a tylko do twardego. Chodzi bowiem o umożliwienie skutecznego wietrzenia pnia bez przerywania barier fenolowych, które drzewo wytwarza dla ochrony przed próchnieniem, a które właśnie znajdują się na pograniczu drewna miękkiego i twardego. Nie zaleca się również żadnej impregnacji ubytku.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

ETAP 2: Instalacja wiązań sztywnych
Najnowsze metody chirurgii drzew zabraniają stosowania wszelkich wypełnień pnia. Polecają natomiast wiązania sztywne. Polegają one na łączeniu ścian pnia za pomocą prętów gwintowanych, podkładek i nakrętek.
Trzeba zwrócić uwagę na umocowanie pręta w poziomie (pod skosem nie spełnia swojej roli). Należy zatem dokładnie zaplanować miejsca nawierceń pod wiązanie (każdy dodatkowy nawiert osłabia drzewo). Podkładki i śruby umieszczamy zarówno na zewnątrz pnia, jak i wewnątrz ubytku. Podkładka powinna w całości przylegać do ścianki. Jeśli powierzchnia pnia lub ścianki ubytku jest nierówna - należy ją wygładzić pilarką lub szlifierką. Powstałe rany trzeba zabezpieczyć funabenem lub inną środkiem do tego celu. Po skręceniu wiązań wystające pręty skracamy 2-3 cm nas nakrętką i zabezpieczamy farbą antykorozyjną. Aha, jeszcze jedno: pod podkładką należy wyciąć korę, tak aby tkanka przyranna mogła zarosnąć mocowanie. :wink: Zastosowałem 3 wiązania sztywne.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

ETAP 3: Instalacja kanału wentylacyjno - odpływowego
Ostatnia czynność polegała na założeniu rury nierdzewnej u podstawy ubytku, czyli tam gdzie kończy się próchno. W przypadku opisywanej Szarej Renety miało to miejsce kilkadziesiąt cm nad ziemią, a niżej pień był pełny. Zastosowana rura pozwala na wentylację pnia oraz odpływ wody, która przedostaje się do wnętrza ubytku. W ten sposób unikamy stworzenia wewnątrz pnia warunków dla rozwoju grzybów rozkładających drewno.

Obrazek Obrazek

Wnętrze pnia z widocznymi wiązaniami sztywnymi i rurką odprowadzającą:
Obrazek

Pień Szarej Renety po chirurgii:
Obrazek
Zastosowałem również żywe wiązanie dla zwarcia największego ubytku, ale to jest nazwijmy to eksperymentalna sprawa. :D

Użyte materiały (dla trzech wiązań):

Obrazek Obrazek

Całość zamknęła się w 100 zł. Myślę, że warto poświęcić ten jeden dzień dla swojego okazu. ;:333

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
# Jabłoń Szara Reneta '54; Kolonia Dobryszyce
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Stara chora jabłoń, spruchniały pień

Post »

;:138 Super relacja, mam nadzieję, że Twoje rozwiązanie się sprawdzi. ;:333
Moja jabłoń ma niestety pień spróchniały do podstawy i równie spróchniałe gałęzie, więc raczej nie do uratowania... ale ciągle szkoda mi ją wyciąć....
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Stara chora jabłoń, spruchniały pień

Post »

Na zdrowotność wskazuje głównie stan ulistnienia. Wypróchniałe drzewa mogą żyć przez wiele lat, jeśli tkanki pod korą są w niezłym stanie. Po oczyszczeniu pnia przyrastające drewno zazwyczaj nie próchnieje i drzewo się regeneruje. Może warto spróbować. :wink:
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Stara chora jabłoń, spruchniały pień

Post »

Ja sama chyba to drzewo dobiłam, bo w ubiegłym roku, jak podobna do mojej, jabłoń u kuzynki wywaliła się na środek podwórka ( wiatru nie było wcale, za to owoców na niej sporo) z takim hukiem, ze mało zawału nie dostałam... to szybciorem obcięłam swojej większość gałęzi - zostały tylko 3 wielkie konary (spróchniałe) i ... pełno wilków które wyrosły do jesieni.
Spróbuje wyciągnąć to próchno z pnia (ciekawe czy sięgnę tak głęboko ;:173 i z konarów i może uda mi sie namówić M. na to drutowanie... tylko jak podrutować konary ? Coś czuję, że mnie M. pogoni i wróci z piłą... :oops:
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Stara chora jabłoń, spruchniały pień

Post »

Nie przejmuj się, może jej czas dobiega już końca. Sama znasz najlepiej to drzewo. :wink: Ale próbować warto. Próchno można wybrać na przykład wazówką. Można zrobić też tak jak napisał wcześniej cx, jeśli chodzi o ten otworek odprowadzający. Poza tym jego pomysł z płaskownikami też niezły. Natomiast konary jeśli zredukowane to już tyle nie ważą, może trochę jeszcze potrzyma. Po zdjęciach widzę, że jeśli już się rozłamie to jednak na pierwszym rozgałęzieniu - tam trzeba ją dobrze spiąć.

Obrazek
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Chirurgia drzew owocowych

Post »

Od dziś temat zbiorczy dla wątków leczenia ran i ubytków oraz ratowania starszych drzew owocowych. ERNRUD
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”