Chirurgia drzew - PORADY

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Próchnica drzewa

Post »

Moi kochani, ja leczyłem takie drzewa. 8-) Ranę w całości odkopać, z ziemi dokładnie oczyścić (wodą-ciśnieniowo). Potem usunąć martwą tkankę i zabezpieczyć:1. tkankę przyranną lub obrzeża rany funabenem 2.wnętrze rany impregnatem. Do wygojenia utrzymać oblot powietrza - nie dopuścić do ponownego zasypania rany ziemią.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Stara chora jabłoń, spruchniały pień

Post »

Już niedługo obiecuję zamieścić metodykę chirurgii pnia jabłoni. Prace są w toku. :) Na razie dokonałem redukcji korony i oczyszczenia pnia z próchnicy. W piątek zespalam pień wiązaniami sztywnymi. Mam nadzieję, że pomogę wszystkim zainteresowanym. :D
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Chirurgia pnia drzewa- METODYKA

Post »

Niosę pomoc! :D
Zabiegi skończone. Szara Reneta zabezpieczona. 60-latka była poważnie zagrożona wycięciem z uwagi na groźbę przewrócenia się na budynki. Miąższość pnia w newralgicznym punkcie (na wysokości 1,30m) miała tylko niespełna 20%... Oznacza to tyle, co 80% wypróchnienia. Jabłoń była wręcz tykającą bombą zegarową. :shock: Co ciekawe od wysokości dwóch metrów w górę drzewo było całkowicie zdrowe, a co za tym idzie bardzo ciężkie. To duże szczęście, że do tej pory nie runęło.
Po zakończeniu redukcji korony (opisana TUTAJ: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=75184 ) rozpocząłem chirurgię pnia.
Stan pnia przed zabiegami (wierzchnia warstwa ran nie sugerowała tak rozległego wypróchnienia):
Obrazek
ETAP 1:Czyszczenie pnia
Usunięcie próchna było dość pracochłonne. Najnowsze metody chirurgii drzew zalecają usunięcie próchna miękkiego. Nie należy zatem drenować ubytku do zdrowego drewna, a tylko do twardego. Chodzi bowiem o umożliwienie skutecznego wietrzenia pnia bez przerywania barier fenolowych, które drzewo wytwarza dla ochrony przed próchnieniem, a które właśnie znajdują się na pograniczu drewna miękkiego i twardego. Nie zaleca się również żadnej impregnacji ubytku.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

ETAP 2: Instalacja wiązań sztywnych
Najnowsze metody chirurgii drzew zabraniają stosowania wszelkich wypełnień pnia. Polecają natomiast wiązania sztywne. Polegają one na łączeniu ścian pnia za pomocą prętów gwintowanych, podkładek i nakrętek.
Trzeba zwrócić uwagę na umocowanie pręta w poziomie (pod skosem nie spełnia swojej roli). Należy zatem dokładnie zaplanować miejsca nawierceń pod wiązanie (każdy dodatkowy nawiert osłabia drzewo). Podkładki i śruby umieszczamy zarówno na zewnątrz pnia, jak i wewnątrz ubytku. Podkładka powinna w całości przylegać do ścianki. Jeśli powierzchnia pnia lub ścianki ubytku jest nierówna - należy ją wygładzić pilarką lub szlifierką. Powstałe rany trzeba zabezpieczyć funabenem lub inną środkiem do tego celu. Po skręceniu wiązań wystające pręty skracamy 2-3 cm nas nakrętką i zabezpieczamy farbą antykorozyjną. Aha, jeszcze jedno: pod podkładką należy wyciąć korę, tak aby tkanka przyranna mogła zarosnąć mocowanie. :wink: Zastosowałem 3 wiązania sztywne.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

ETAP 3: Instalacja kanału wentylacyjno - odpływowego
Ostatnia czynność polegała na założeniu rury nierdzewnej u podstawy ubytku, czyli tam gdzie kończy się próchno. W przypadku opisywanej Szarej Renety miało to miejsce kilkadziesiąt cm nad ziemią, a niżej pień był pełny. Zastosowana rura pozwala na wentylację pnia oraz odpływ wody, która przedostaje się do wnętrza ubytku. W ten sposób unikamy stworzenia wewnątrz pnia warunków dla rozwoju grzybów rozkładających drewno.

Obrazek Obrazek

Wnętrze pnia z widocznymi wiązaniami sztywnymi i rurką odprowadzającą:
Obrazek

Pień Szarej Renety po chirurgii:
Obrazek
Zastosowałem również żywe wiązanie dla zwarcia największego ubytku, ale to jest nazwijmy to eksperymentalna sprawa. :D

Użyte materiały (dla trzech wiązań):

Obrazek Obrazek

Całość zamknęła się w 100 zł. Myślę, że warto poświęcić ten jeden dzień dla swojego okazu. ;:333

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
# Jabłoń Szara Reneta '54; Kolonia Dobryszyce
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Stara chora jabłoń, spruchniały pień

Post »

;:138 Super relacja, mam nadzieję, że Twoje rozwiązanie się sprawdzi. ;:333
Moja jabłoń ma niestety pień spróchniały do podstawy i równie spróchniałe gałęzie, więc raczej nie do uratowania... ale ciągle szkoda mi ją wyciąć....
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Stara chora jabłoń, spruchniały pień

Post »

Na zdrowotność wskazuje głównie stan ulistnienia. Wypróchniałe drzewa mogą żyć przez wiele lat, jeśli tkanki pod korą są w niezłym stanie. Po oczyszczeniu pnia przyrastające drewno zazwyczaj nie próchnieje i drzewo się regeneruje. Może warto spróbować. :wink:
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Stara chora jabłoń, spruchniały pień

Post »

Ja sama chyba to drzewo dobiłam, bo w ubiegłym roku, jak podobna do mojej, jabłoń u kuzynki wywaliła się na środek podwórka ( wiatru nie było wcale, za to owoców na niej sporo) z takim hukiem, ze mało zawału nie dostałam... to szybciorem obcięłam swojej większość gałęzi - zostały tylko 3 wielkie konary (spróchniałe) i ... pełno wilków które wyrosły do jesieni.
Spróbuje wyciągnąć to próchno z pnia (ciekawe czy sięgnę tak głęboko ;:173 i z konarów i może uda mi sie namówić M. na to drutowanie... tylko jak podrutować konary ? Coś czuję, że mnie M. pogoni i wróci z piłą... :oops:
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Stara chora jabłoń, spruchniały pień

Post »

Nie przejmuj się, może jej czas dobiega już końca. Sama znasz najlepiej to drzewo. :wink: Ale próbować warto. Próchno można wybrać na przykład wazówką. Można zrobić też tak jak napisał wcześniej cx, jeśli chodzi o ten otworek odprowadzający. Poza tym jego pomysł z płaskownikami też niezły. Natomiast konary jeśli zredukowane to już tyle nie ważą, może trochę jeszcze potrzyma. Po zdjęciach widzę, że jeśli już się rozłamie to jednak na pierwszym rozgałęzieniu - tam trzeba ją dobrze spiąć.

Obrazek
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Chirurgia drzew owocowych

Post »

Od dziś temat zbiorczy dla wątków leczenia ran i ubytków oraz ratowania starszych drzew owocowych. ERNRUD
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Zbysze
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 26 maja 2014, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Coś trapi strą Malinówkę

Post »

Witam
Proszę o pomoc przy mojej starej Malinówce, na zdjęciach widać jej stan oraz widać co ją gryzie. Czekam na informację jak mogę jej pomóc by sobie rosła jeszcze długie lata. Na zdjęciach widać również, że część gałęzi niestety usycha, na pewno dodatkowo atakuje jąteraz namiotnik jabłoniowy- ale teraz tylko mechaniczne niszczenie larw.
Jeżeli ktoś się dobrze zna i ma niedaleko do Nowej Soli (Lubuskie) to zapraszam ;-D
link do zdjęć http://www.fotosik.pl/u/Zbyszek77/album/1630497
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

No więc tak... Bardzo słabo. :( Drzewo zamiera i to wyraźnie. Pozostało mu kilka lat życia. Jeśli mam być szczery to nie podejmowałbym żadnych kroków. ;:185 Te odpadające płaty kory na pniu... to jest nie do wygojenia. Gdyby to był jakiś nadzwyczajny okaz to można by próbować ze szczepionkami mikoryzowymi i szczepieniami mostowymi. Sądzę jednak, że za dużo zachodu i za duży koszt.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Chirurgia drzew owocowych

Post »

Czy Koro-Derma z dodatkiem Miedzianu sprawdzi się przy smarowaniu ran powstałych po cięciu sanitarnym czereśni? Zauważyłam na drzewie kilka uschniętych w trakcie zimy konarów, poza tym odnoszę wrażenie, że kilka niższych gałęzi zaatakował jakiś patogen, niestety wygląda to na raka bakteryjnego (chorują gałęzie podcięte nieumiejętnie w tamtym roku). Planuję, że cięcie przeprowadzę gdzieś tak w połowie lipca. Czy to dobry termin?
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew owocowych

Post »

Nie stosowałem koro-dermy, także nie znam. Stosowałem kiedyś eko-dermę, ale efekty były średnie. Najlepsza jest emulsja z miedzianem, albo funaben z dodatkiem miedzianu. I w przypadku większych ran tylko na ich obrzeżach. Ostatnio testuję sztuczną korę.
Termin dla czereśni to czerwiec, ale połowa lipca przy dobrej pogodzie to też dobry pomysł.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Zbysze
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 26 maja 2014, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew owocowych

Post »

ERNRUD pisze: Jeśli mam być szczery to nie podejmowałbym żadnych kroków. ;:185 Te odpadające płaty kory na pniu... to jest nie do wygojenia.
A czy mogę spróbować usunąć te stare suche konary, czy może pozostawićją tak jak jest. Pień jakoś zabezpieczyć by wydłużyć maksymalnie jej życie. teraz muszę pomyśleć jak ją zastąpić nowym drzewem- coś polecacie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”