Chirurgia drzew - PORADY

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Nie znam robaczka, ale brzoza ma spore zdolności regeneracyjne, co najwyżej można wyrównać krawędzie rany i zabezpieczyć je funabenem. Mimo, że rana wygląda na dość poważną, to zdrowe drzewo sobie z tym powinno bezproblemowo poradzić i za kilka lat nie pozostanie nic poza blizną. Ale jak robala zwalczyć nie mam pojęcia, gdyby był czerwony to sprawa by była prosta, a tu jest zagadka.
Aneber1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 lip 2021, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Dziekuje za odpowiedz i dodanie otuchy.
Po lekturze forum zamówiłam Funaben i właśnie zabieram się do zabezpieczania drzewka.
Bardzo liczę, ze to pomoże i uda się je uratować.
Co do robaka tez nie mam pojęcia co to jest, po objawach na drzewie spodziewałam się właśnie czerwonej larwy, a tu niespodzianka.

Raz jeszcze dziekuje za podpowiedzi!
lero
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 cze 2019, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Z półtora tygodnia temu kosząc trawę kosą spalinową skaleczyłem żyłką pień młodego kasztanowca (ok 1,5 metra wysokości) Wyglądało na powierzchowne więc jakoś nie wnikałem za bardzo ale dziś zauważyłem że kora w okolicy zranienia zbrązowiała jest sucha i się miejscami wykrusza. Czy to naturalny proces leczenia sie drzewka czy coś się przeplątało i trzeba jakoś zadziałać? Tak na szybko pod ręką mam topsin i maść ogrodniczą "Koro Derma". Załączam zdjęcia.

Obrazek

Obrazek
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Kora - szczególnie młodych drzew - jest ekstremalnie wrażliwa w momencie bujnego wzrostu (intensywny podział komórkowy oznacza także to, że kora łatwo "odchodzi od drewna"). Dlatego rana, która z zewnątrz wydaje się być niewielka w rzeczywistości może być zerwaniem ciągłości tkanek na dużym obszarze, co kończy się nekrozą. Dlatego niezwykle istotne jest by rany wyrównywać do zdrowej tkanki i zabezpieczać. A trawę wokół drzew po prostu potraktować jakimś herbicydem żeby nie było potrzeby obijania ich kosiarką, albo wycinać ręcznie.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Dziura w pniu była zaklejona taśma, po odklejeniu jest taka mazią.
Coś da się z tym zrobić?

Obrazek
jnuavmui
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 sie 2021, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Dzień dobry,
proszę o radę jak postąpić z czopem na orzechu. W którym miejscu dokładnie go uciąć i kiedy?

Obrazek
Obrazek
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Witam,

mam duży otwór (dziuplę) w jabłoni. Chciałbym ją czymś załatać. Na razie wydłubałem chore tkanki, opryskałem miedzianem i topsinem (wewnątrz).

Chciałbym nałożyć kilka warstw kory w płynie i wypełnić jakąś masą. Mam pół worka gotowej zaprawy murarskiej. Czy można ją do tego zastosować?
Jakie jest ryzyko, że chemikalia zawarte w zaprawie zaszkodzą drzewu? Czy może sztuczna kora ochroni przed wnikaniem chemikaliów w zdrowe tkanki?

Pozdrawiam
Pozdrawiam
Adam
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

jnuavmui pisze: jak postąpić z czopem na orzechu. W którym miejscu dokładnie go uciąć i kiedy?
Ten duży jest żywy, pędy zeń rosną, możesz poczekać na razie, tj. i parę lat, jak długo żywy będzie.
Ciąć najlepiej gdzieś czerwiec, niektórzy radzą lipiec; to już jaki kto ma klimat bo u mnie przełom maja/czerwca najlepszy, sucho i upały, a lipcem bywa mokro.
W każdym razie po majowych przymrozkach i jak drzewo ma pełnię lisci; w ciepłą pogodę bez prognoz na deszcz.
Orzech ranę zarasta tylko jak w wyższej temperaturze a i to powoli, zatem zagoi latem, a teraz już za późno.
Ciąć należy z pozostawieniem obrączki - na orzechu nie widać zwykle i sam nie wiem ile od pnia, może wyczytasz praktyczną radę u Kozuli.
Natomiast suchy sęczek w środku tego rozwidlenia usunąłbym teraz, bo to już i tak martwica; i przyjrzał się co w tym rozwidleniu się dzieje. Orzechowi takie rozwidlenia u ziemi będą się zakażać, nie powinno tak być; zależnie jak to drzewo rośnie ale rozważyłbym usunięcie cieńszego pnia by zostawić jeden.
ABan pisze: mam duży otwór (dziuplę) w jabłoni. Chciałbym ją czymś załatać. Na razie wydłubałem chore tkanki, opryskałem miedzianem i topsinem (wewnątrz).
Łatać nie należy. Plomby kiedyś się stosowało głównie by mechanicznie wzmocnić puste pnie, grożące złamaniem; lecz bardziej to szkodzi niż pomaga, tyle że drzewo umiera stojąc. :roll:
cokolwiek wpakujesz w dziuplę zaszkodzi drzewu, i dotyczy to również farb i maści.
Drzewo samo wytwarza bariery by odizolować żywą część od martwych, zakażonych tkanek - wydziela tam antyseptyczne żywice, korek itp. I tam już taka bariera jest, dziupla nie powstała wczoraj... należy podchodzić do tego ostrożnie by jej nie naruszyć. Także z tym dłubaniem ostrożnie: wyjąć luźne próchno ile ręką wyciągnie, nie skrobać siłą natomiast, tego co twardsze i nie odchodzi nie ma powodu.

Poza tym czasem można coś jeszcze zrobić, zależnie od konkretnej sytuacji i stanu drzewa, ale taka zwyczajnie dziupla zwykle nie stanowi poważnego zagrożenia. Gorzej jeśli wnętrze pnia żre już huba, albo woda tam napływa.

Jeśli drzewo jeszcze żywotne to będzie sobie z tym radzić, najlepiej zadbać by miało siły, energię: zasilić, nie ciąć poza sanitarnym (by liści nie ubyło) ochrona jeśli potrzebna od szkodnika, etc.

A jeśli drzewo na starość już zamiera to też cudów nie wymyślimy.
Darelecki
100p
100p
Posty: 126
Od: 28 mar 2021, o 04:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Czym zmyć z drzewka maść ogrodniczą?

Post »

Witam Wszystkich. Czy mógłby mi ktoś poradzić czym zmyć z drzewka maść ogrodniczą?
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Czym zmyć z drzewka maść ogrodniczą?

Post »

Spirytusem można, czyli denaturatem. A można i mydłem, nawet płynem do naczyń z wodą; ale po co?
Darelecki
100p
100p
Posty: 126
Od: 28 mar 2021, o 04:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Czym zmyć z drzewka maść ogrodniczą?

Post »

Dzięki za odpowiedź. Malując pobrudziłem inne gałęzie i pień.
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Czym zmyć z drzewka maść ogrodniczą?

Post »

To nie kieliszki, błyszczeć nie muszą, jak się wysuszy to się wykruszy :wink:
piti___
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 lut 2022, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ratowanie młodej jabłonki.

Post »

Witam serdecznie,

Kupiłem działkę, na której jest kilka drzewek owocowych. Chciałbym je zachować. Niestety jedno z drzewek ma pękniętą korę odsłonięty środek. Czy takie drzewko da się uratować?
Obrazek

Obrazek

Niestety nie wiem czemu zdjęcia są obrócone, wszędzie wyglądają prawidłowo.

Pozdrawiam
Piotrek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”