Chirurgia drzew - PORADY

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

@stern - dobrze się goi, po prostu oczyścić odsłonięte drewno (do jasnego) i zaimpregnować, może być funaben, może być olej do drewna. Ważne żeby zamknąć drogę dla patogenów, głównie grzybów.
Mercadio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 19 sie 2019, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

@Jurek, widzę że zanim ktoś ci odpowie, albo zanim się zdecydujesz na jakiś krok to twój złotokap padnie. Chociaż nie jestem ekspertem od złotokapów to powiem ci, co ja bym zrobił na twoim miejscu. Wyciąłbym tą mniejszą gałąź idącą pod ostrym kątem, wyczyścił dziurę i zasmarował funabenem. Innej metody tutaj nie widzę, tym bardziej że widełkowe rozgałęzienie nie wróży dobrze. Kiedyś po większej wichurze obudzisz się i zobaczysz oderwaną gałąź ze zdartą korą z pnia, więc lepiej działać szybko. Gdyby nie było tam dziury, można by podwiązać wyżej gałęzie zapobiegając wyłamaniu, ale teraz to tylko amputacja. Takim sytuacjom (widełkowym rozgałęzieniom) powinno się zapobiegać wcześniej na etapie wzrostu i kształtowania korony.

-- 22 mar 2020, o 11:21 --

@Jurek, jeśli możesz, zrób zdjęcie dziury z drugiej strony, żeby widzieć lepiej jak duże spustoszenie tam jest i zdjęcie całości drzewka, żeby ocenić czy taka amputacja nie pozbawi połowy korony.
Jurek_Z
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 maja 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Dziękuję za poradę. Od drugiej strony nie widać żadnych ubytków. Tak myślałem że trzeba tą gałąź obciąć. Trochę szkoda ale tak chyba będzie najbezpieczniej. Tylko jedno pytanie. Którędy poprowadzić cięcie i jak zabezpieczyć tą dziurę. Czy po obcięciu gałęzi jakoś otworzyć tą dziurę żeby się w niej nie zbierała woda czy może ją czymś zalepić?
Pozdrawiam Jurek
Mercadio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 19 sie 2019, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Jurek, jak poprowadzić cięcie to zawsze jest kompromis pomiędzy celem do osiągnięcia, a jak najmniejszą raną na drzewie. Jedno wiesz na pewno - cel - chcesz usunąć, zabezpieczyć dziurę. Jeśli utniesz gałąź powyżej dziury, nie spełnisz celu podstawowego, a dziura dalej pozostanie tak jak była z problematycznym do niej dostępem. Znowu powiem co ja by zrobił, chociaż ekspertem nie jestem. Kierując się logiką obciąłbym gałąź w miarę równolegle do pnia, żeby przy okazji otworzyć tą dziurę w której nie ma prawa zbierać się woda. Następnie wyczyściłbym dziurę do żywej tkanki, a następnie zasmarował funabenem.
Alex78
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 1 cze 2020, o 02:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Dzień dobry,
zarejestrowałam się na tym forum, ponieważ wydaje mi się, że mogę tutaj uzyskać odpowiedź na pytanie, co zrobić z naszymi drzewami. Kupiliśmy niedawno działkę rekreacyjną od starszej pani i okazało się, że 2 duże czereśnie są chore. Z tego co się zorientowałam to może być rak bakteryjny i muszę z tym powalczyć, wcześniej jednak chciałabym podeprzeć jedno z drzew, ponieważ duży konar wyrósł dosłownie w poziomie i boimy się, żeby się nie zerwał, tym bardziej, że ta gałąź to idealne miejsce na zamontowanie huśtawek dla dzieci.
Mam do Was pytanie w jaki sposób i w którym miejscu podeprzeć tą gałąź. Poniżej zdjęcia tej czereśni:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

pozdrawiam
Ola
Olilas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 cze 2020, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Dzień dobry,
fantastyczne forum, świetny wątek, dzięki, że jesteście. Teraz mi przyszło prosić o poradę.

Mam starą czereśnię - 50-60 lat, owocująca, duże ciemnobordowe owoce. Niedawno zauważyłam stare odspojenie kory na sporej części pnia. Czereśnia była przez lata, niestety nieumiejętnie, przycinana. Próbowaliśmy ją odmłodzić - w kolejnych latach skróciliśmy dwa główne konary, w tym roku, po owocowaniu, planowaliśmy skrócić trzeci.
Jedna z jej pionowych, sporych gałęzi, wiele lat temu została przycięta na płasko - został pionowy kikut. Przez kolejne sezony deszczy i mrozów wilgoć wnikała wgłąb i psuła drewno - teraz to wiem, jeszcze wczoraj nie wiedziałam...
Uzbrojona w ślad wiedzy jaki znalazłam w internecie i zalecenia, że odspojoną korę należy zdjąć i zabezpieczyć to co pod nią, zabrałam się do dzieła. Pod spodem było drewno zmurszałe, pełne korytarzyków. Ostukiwane wydawało głuchy odgłos. W poszukiwaniu zdrowej tkanki drążyłam dalej. Natrafiłam na ciemnobrązową mączkę, która wysypała się z wnętrza w ogromnej ilości, razem z mrówkami, ich larwami i innym robactwem. Oczyściłam co mogłam, dziś zajmę się czyszczeniem poniżej poziomu gruntu.

Nie wiem co robić dalej z tym drzewem. Z pnia został kształt w literę C o grubości ok 10-14cm. Boję się o statykę tego drzewa. Czy w ogóle warto robić z nim cokolwiek? A może jest właśnie szansa - ja chętnie zawalczę - bardzo lubię tę czereśnię. Po owocowaniu dociąć trzeci konar, oczyścić i pozwolić się wietrzyć wnętrzu pnia?
Co zrobić po podkopaniu i oczyszczeniu dziury poniżej linii gruntu? Czy poprawiać pozostałe na drzewie kikuty po poprzednich cięciach?
Drzewo gdzieniegdzie puszcza gumę. Zastanawiam się, czy dać staruszce spokój, czy właśnie oczyszczać te miejsca...
Chętnie posłucham mądrzejszych ode mnie.

Zdjęcia drzewa:
- dziura:
Obrazek

- całość:
Obrazek
Obrazek

- kolejne zbliżenia na dziurę i jej wnętrze:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

- narośle od zewnątrz, po przeciwnej stronie dziury:
Obrazek
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Polecam zorganizować podkładki i przeszczepić. Takie drzewo jest aktualnie dość niebezpieczne.
Jeśli mimo to chce się bawić to trzeba konary odciążyć i dobrze by było zabezpieczyć (podeprzeć, spiąć linkami).
Oczywiście ta huśtawka nie jest w tej sytuacji najlepszym pomysłem.

@Alex - ostre kąty grożą rozłamaniem. Robi się różne dziwne rzeczy włącznie ze spinaniem stalowym prętami, linami, postarałbym się jednak spróbować najpierw ponaginać gałązki i spleść organiczne mosty. Oczywiście konary trzeba odciążyć i koronę prześwietlić. Podpieranie to ostateczność - konary pracują (np. względem wiatru) - dodając drugi punkt podparcia przenosi się też te obciążenia, czasem tworzy się dźwignia i efekt jest odwrotny od zamierzonego. Poczytałbym opracowania dot. pielęgnacji i zabezpieczania starych drzew ozdobnych (kasztanowce etc.). Powinny te same zabiegi pasować do drzew owocowych.
Olilas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 cze 2020, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

@Promilus dziękuję za odpowiedź i pomysł z podkładkami.
Huśtawka oczywiście zdjęta. Nikt nie spodziewał się, że drzewo jest w tak fatalnym stanie. Dobrze, że to wyszło przypadkiem a nie po wichurze.
Stwierdziliśmy, że drzewo, niestety, jest rzeczywiście zbyt niebezpieczne. Bedziemy musięli je w najbliższym czasie wyciąć.
Alex78
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 1 cze 2020, o 02:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

@Promilus bardzo dziękuję za poradę. Rozumiem, że i w naszym przypadku musimy zrezygnować z pomysłu zawieszenia na tym drzewie huśtawki.
Jeżeli chodzi o organiczne mosty, to nigdy o czymś takim nie słyszałam. Z rodzinnego domu kojarzę gruszkę skręconą wielką śrubą na rozwidleniu, które groziło rozerwaniem. Czy takie naturalne połączenie nie wymaga czasu, żeby zaczęło funkcjonować?
Jedna firma zajmująca się pielęgnacją działek, z którą mieliśmy się umówić na przycinanie drzew radziła nam całkowicie ściąć ten poziomy konar, ale zależy nam na cieniu, który daje ta czereśnia.
Czy w tej chwili można się zająć prześwietlaniem korony? Suche konary pewnie bez problemu, ale słyszałam, ze czereśnie należy ciąć w sierpniu po owocowaniu, a to jeszcze sporo czasu.
Ogólnie to bardzo dużo kwiatów było na tym drzewie i bardzo dużo owoców się zawiązało, niestety ostatnio sypią się dosłownie z drzewa. Czy to może być efekt suszy? I jeszcze jedno - czy kompost z liści drzewa, które ma raka bakteryjnego, może być stosowany w ogrodzie? Wyczytałam gdzieś, że nie.
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Czy takie naturalne połączenie nie wymaga czasu, żeby zaczęło funkcjonować?
Wymaga bardzo dużo czasu i odpowiedniego planowania. Trzeba pamiętać, że wszystko w drzewie musi spełniać swoją rolę i to dobrze. To co spełnia słabo zamiera (dlatego wewnątrz korony trudno o gałęzie które nie sięgają obrzeża korony - każda nieproduktywna gałąź zamiera). Żywe wiązania są dobre do robienia gdy drzewo jest jeszcze dość młode, a przez zaniedbanie doprowadziło się do ryzykownego kształtu (np. ostre rozwidlenie na 2 przewodniki) - wtedy można się bawić i tworzyć takie pomosty z gałęzi, które w następnych latach się zwiążą i będą pełnić funkcje głównie transportowe więc nie będą zamierać. Jednak to dość niepraktyczne w tej sytuacji. Dlatego najczęściej stosuje się wiązania linowe, taśmowe etc. Więcej o tym można znaleźć szukając w google "wiązania korony drzew" (żeby uniknąć posądzenia o reklamę określonych przedsiębiorców). Powinny być i oferty, i technologie dość dostępne.
To czy drzewo nadaje się do obciążania zależy czy wewnątrz jest zdrowe. W pustych konarach (spróchniałych w środku) trudno o odpowiednią obciążalność, czy to z podporami i linami, czy bez. Czereśnie owocują głównie na krótkopędach (w kontraście dla wielu wiśni owocujących głównie na długopędach). Obie tnie się latem od razu po owocowaniu, moim zdaniem termin sierpniowy jest już nieco zbyt odległy. Co najwyżej pierwszy tydzień sierpnia, nie później. Wracając do poziomego konaru - możliwe, że techniki wiązania/wzmacniania koron będą tu miały jakieś zastosowanie, ale jeszcze raz - bardzo dużo zależy od tego jak ZDROWE jest to drzewo, czy jest w środku pełne, czy spróchniałe.
silver123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 cze 2020, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Cześć, również mam problem z uszkodzoną brzozą po wizycie ekipy budowlanej. Moja brzoza wygląda jak na poniższym zdjęciu. Jest naturalnie znacznie pochylona/wykrzywiona w kierunku ulicy. Ma ok. 8 m wysokości. Czy taki ubytek kory może grozić jej uszkodzeniem/złamaniem/zamieraniem? Czy da się coś z tym zrobić?

Będę wdzięczna za pomoc.
Obrazek
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Sam ubytek kory nie ma wielkiego wpływu na wytrzymałość, ale jeśli odsłonięte drewno zacznie się psuć to będzie to już zdecydowany wpływ. Jak zabezpieczać takie rany jest w tym wątku dość napisane. Drzewo sobie poradzi z takim ubytkiem i w ciągu kolejnych lat - jeśli nic temu procesowi nie będzie przeszkadzać - uszkodzenie w dużej mierze będzie "zalane".
Alex78
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 1 cze 2020, o 02:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Szukałam firmy w regionie zajmującej się takimi tematami, żeby jakiś profesjonalista obejrzał drzewo, a w międzyczasie dziś zauważyłam, że chyba jest już po owocach - kosy miały urzędowanie :) więc cięciem zajmę się sama, tylko za te linki wolałabym się nie brać, żeby czegoś nie zepsuć.

Wracając do czereśni - czy dobrym pomysłem jest, żeby przywiązać to drzewo linką do drugiej takiej czereśni, która stoi kilka metrów dalej po przeciwległej stronie do tej poziomej gałęzi?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”