Sosna - choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
tomus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 maja 2017, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Chora sosna

Post »

Dobry wieczór. Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu choroby i ewentualnej sugestii czy i jak da radę to wyleczyć.

Sosna ma ok 4 lata, w okół też rosną sosny ale ta jakby zamarła. Nie ma nowych pędów ale nie brązowieje mocno. Igły zrobiły się niebieskie. Nigdy niczym nie pryskałem niczego w ogrodzie. Może tym razem trzeba.

Z góry dziękuję.
/Tomek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Sosna czarna - złamana gałąź i... Usychanie?

Post »

Ozdobą mojej działki jest sosna czarna. Niestety pod koniec jesieni ułamała się duża gałąź. Sosna straciła swoją idealną bryłę. Mówi się trudno - i tak jest ładna. Ale teraz dodatkowo zaczęła tracić igły. Gałęzie przy pniu zaczynają "łysieć". Czy to odchorowywanie utraty gałęzi? Czy jest to chwilowe i w następnym sezonie sosna wróci do normy, czy może był to zbyt duży szok dla drzewa? Na końcach widać nowe pędy? Czekać, czy coś robić? Jeśli robić, to co? Znajomy ogrodnik mówi, żeby poprzycinać końce gałęzi, bo historia się może powtórzyć? Ciąć coś?
Dokumentacja zdjęciowa: 1. Sosna w zeszłym sezonie, 2. Ułamana gałąź, 3. Miejsce po ułamanej gałęzi, 4. Sosna obecnie, 5. Sosna obecnie - dobrze widoczna utrata igieł...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
SylwiaAion
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 sie 2017, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

SylwiaAion


Witam mam kilka sosen przy zakupie miały popękana korę i wyciek żywicy sprzedawca w szkółce mnie zapewnił ze to nic takiego po trzech latach( sosny przy zakupie miały Ok 1.5metra) problem jest większy zastanawiam się czy to ni zgnilizna niedaleko rośnie zakupiona jako większy egzemplarz wejmutka z nią tez zaczyna się coś dziać - plama brązowa na korze błagam o pomoc było już u mnie kilku z wykształcenia ogrodników ale żaden nie wie do końca co to jest i każdy mówi ze musi sprawdzić lub skonsultować.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

-- 29 sie 2017, o 16:41 --

Dodatkowo na sąsiadującej wejmutce zauważyłam plamę , kora w tym miejscu nie jest twarda i jeszcze jakiś biały nalot
Obrazek

Obrazek

Obrazek
elber21
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 lip 2018, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Brązowienie igieł sosna

Post »

Witam,
od 2-3 miesięcy mam problem z brązowieniem igieł dla miniaturowej sosny.
Drzewko nigdy wcześniej nie miało takich problemów.
Od 3 tygodni zacząłem nawozić doglebowo oraz opryskiwać preparatem Substral Magiczna Siła - nawóz interwencyjny do iglaków.
Proszę o informacje co może być powodem oraz co mogę jeszcze zrobić.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Westbikes
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 paź 2018, o 05:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

Witajcie,
Duze opady i wilgotnosc sprawila ze na mojej sosnie jeffreya pojawila sie chyba plesn ? Biale plamy na korze.
Cos z tym robic ? Jakies sugestie ?
Obrazek

Obrazek
jarexcc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 mar 2019, o 08:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

Witam :)
Zauważyłem na sośnie biały kożuchowy nalot i czarne punkty. Czy na zdjęciach to mszyca? Jeśli tak to oprysk mospilanem będzie skuteczny ?
Pozdrawiam


Obrazek


Obrazek


Obrazek
wawamsl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 sie 2019, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Sosna - od 2 lat problem ze szkodnikiem - prośba o pomoc

Post »

Witam

Jako, że to mój pierwszy post na forum - pragnę serdecznie wszystkich powitać.

Jak wspominałem w tytule - od 2 lat nieskutecznie walczę ze szkodnikiem sosny i jako, że zjawisko narasta - bardzo Was proszę o pomoc z zidentyfikowaniu pasożyta z ew. wskazówkami co do dalszych działań.

Dotychczas byłem przekonany że za przeciwnika mam Ochojnika Sosnowego.
Efekty źerowania jak na poniższych zdjęciach.
Podjemowane przeze mnie działania coroczne:
- wczesną wiosną (a raczej późną zimą): Promanal (opryski)
- od czerwca opryski Mospilanem 20 w odstępach co 14 dni
- w pierwszej połowie lipca - usuwania zniszczonych pędów tegorocznych (proces powtarzam również jesienią - paląc ucięte końcówki)

Nie mniej jednak szkodnik nie daje za wygraną - a wręcz przeciwnie - zjawisko narasta i nie dalej jak tydzień temu kolejne pędy zaczeły brązowieć a na roślinach pod sosną można zaobserwować dużą ilość kropel żywicy.

Dodam tylko, że dbam o parametry gleby, pH regulują torfem - nawozy stosuję zarówno wiosenno-letnie jak i jesienne, rośliny są podlewane regularnie.

Prosze o podpowiedzi.

Zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam serdecznie,

wawmsl
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1404
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Sosna - od 2 lat problem ze szkodnikiem - prośba o pomoc

Post »

Mi to wygląda na chorobę grzybową a nie szkodnika. Sosna chyba nie wymaga ingerencji w pH gleby, sama sobie ten parametr reguluje, do tego nawozy, po co? W przypadku tych roślin bezpieczniej jest przy glebie nie grzebać. Jakie jeszcze zabiegi stosujesz? Może one osłabiają roślinę i jest podatna na choroby? A sosna ma głęboki system korzeniowy, który nie wymaga podlewania (no chyba, że młoda sadzonka i susza).
Pozdrawiam,
Tomek
wawamsl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 sie 2019, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sosna - od 2 lat problem ze szkodnikiem - prośba o pomoc

Post »

Reguluje wyłącznie w przypadku, gdy pH zmienia się i to nie z uwagi na sosnę, co do której zgadzam się z Tobą że w środowisku naturalnym samodzielnie sobie z tym daje radę lecz z uwagi na inne nasadzenia znajdujące się pod nią.
Z nawozami nie przesadzam i zgadzam sie z Toba, ze chemia w ogrodzie nie jest mile widzianym dodatkiem - choc czasami koniecznym.
Innych zabiegow nie wykonuje.
Dziekuje za podpowiedz - wezme pod uwage grzyba.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1404
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Sosna - od 2 lat problem ze szkodnikiem - prośba o pomoc

Post »

Ja nie jestem przeciwnikiem tzw. chemii czy też nawozów, ale po co nawozić sosny?
Pozdrawiam,
Tomek
wawamsl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 sie 2019, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sosna - od 2 lat problem ze szkodnikiem - prośba o pomoc

Post »

Przepraszam, zbyt daleko idacy wniosek.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1404
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

Luz, staramy się utrzymać przyjazny charakter forum a uwagi odbierać jako konstruktywna krytyka ;:136
Przydałaby się opinią kogoś z większym doświadczeniem ale odniosłem wrażenie, że tu jedynym wspomnianym szkodnikiem dla sosen jest ogrodnik ;:306
Mniej nadmiernej troski w postaci nawozów plus oprysk na grzyba i będzie dobrze ;:333
Pozdrawiam,
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”