Sosna - choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
kwiatulla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 sie 2007, o 13:43
Lokalizacja: Szkocja

Post »

dzięki za Twoje rady teraz udam sie do Centrum Ogrodniczego a co do oprysków bylem w szkółce gdzie kupilem moja sosenke i zapytałem się czy stosują jakieś preparaty w swojej hodowli powiedziano mi że nie i mam przynieść ta sosenke a otrzymam nową. Za to kocham ten kraj, ze nie licza się pieniądze tylko zadowolony klient
Milena
50p
50p
Posty: 80
Od: 21 sie 2007, o 11:47
Lokalizacja: Gryszczyn k/Poznania

Sosna himalajska - pomocy!!!

Post »

Potrzebuję porady odnośnie sosny z tematu.
Kupiłam (w podobno dość dobrej szkółce) drzewko ok 175cm wysokości 2 tygodnie temu, wsadziłam do ziemi, podlewałam (według wskazań sprzedajacego) i teraz zauważyłam, ze traci kolor, pojawia się coraz więcej igieł w kolorze żółtym :( czy to normalna reakcja na jesień czy coś złego mi się z nią dzieje????
Milena
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4187
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Była w pojemniku? Pewnie tak; sosna jednak nie lubi jak ziemia spadnie z korzeni...
Milena
50p
50p
Posty: 80
Od: 21 sie 2007, o 11:47
Lokalizacja: Gryszczyn k/Poznania

Post »

Nie była w donicy. Była kopana z gruntu - przy mnie, bryła ziemi wokół korzeni taką włókniną, z którą mi polecono ją pasadzić. Zrobiłam to w ten sam dzień - dosłownie po 2-3 godzinach
Milena
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

I to jest przyczyna. Został naruszony system korzeniowy. Powinna wrocić do normy w przyszłym roku. Krzewy i drzewka iglaste należy kupować w donicach.
Pozdrawiam Andrzej.
Milena
50p
50p
Posty: 80
Od: 21 sie 2007, o 11:47
Lokalizacja: Gryszczyn k/Poznania

Post »

Jestem początkującą ogrodniczką, ale rok temu mnóstwo drzewek miałam kopanych i nie było problemu żadnego. Wydawało mi się, że z gruntu są lepiej i zdrowiej dokarmione :) Czy mam coś z nią robić?? Podlewać nadal codziennie? Nie padnie mi do przyszłego roku ??/
Milena
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4187
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Świerki np. nie protestują, thuje też nie robią problemów. Sosny są trudniejsze. Szkółkarz powinien Ci powiedzieć!
Milena
50p
50p
Posty: 80
Od: 21 sie 2007, o 11:47
Lokalizacja: Gryszczyn k/Poznania

Post »

Powiedział, że jest zdrowa, i że po wsadzeniu mam ją podlewać codziennie przez ok miesiąc - w zależnosci od opadów. Boję sie troszkę o nią, bo bardzo mi się podoba, ładnie wygląda w obecnym miejcu i nie kosztowała 20 zł :)
Milena
Milena
50p
50p
Posty: 80
Od: 21 sie 2007, o 11:47
Lokalizacja: Gryszczyn k/Poznania

Post »

Czy jest wielce prawdopodobne, że to tylko przesadzenie, czy może to jakś choroba??
Milena
Awatar użytkownika
wmka
50p
50p
Posty: 64
Od: 13 maja 2007, o 11:19
Lokalizacja: woj.łódzkie

Post »

Droga Mileno ! Jeżeli te igły robią się żółte od dołu gałązki, to jest to normalne. Ja mam działkę w lesie i obserwuję właśnie o tej porze , że wszystkie sosny i"sosnopodobne" mają ten sam objaw. Po prostu w miarę wypuszczania nowych pędów i grubienia gałęzi igły z dolnych partii gałęzi stopniowo żółcieją i odpadają.
Natomiast jeżeli te igły żółcieją Ci na całych gałązkach, to prawdopodobnie przyczyną może być naruszenie systemu korzeniowego.

Pozdrawiam
Działka -- moje refugium...
Milena
50p
50p
Posty: 80
Od: 21 sie 2007, o 11:47
Lokalizacja: Gryszczyn k/Poznania

Post »

Jutro zamieszczę zdjęcie tej sosny,będzie to skuteczniejsze niż moje opisy. W kazdym razie te igły robią się żółte nie tylko na dolnych gałęziach, na górnych też a "żółcenie" idzie od wewnątrz, od pnia.
Czy jeśli to naruszony system korzeniowy, to jest szansa, że himalajka przeżyje???
Milena
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Milena pisze: W kazdym razie te igły robią się żółte nie tylko na dolnych gałęziach, na górnych też a "żółcenie" idzie od wewnątrz, od pnia.
To co tu opisałaś, jest według mnie normalne u sosen i właśnie to zostało opisane przez wmka powyżej. Szkoda, że jak wracam z pracy to już jest ciemno - zrobiłbym kilka zdjęć różnych sosen (rosnących u mnie), które mają o tej porze roku takie objawy - może to uspokoiło by Twoje zszargane obawą o sosenkę nerwy.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
wmka
50p
50p
Posty: 64
Od: 13 maja 2007, o 11:19
Lokalizacja: woj.łódzkie

Post »

Każde drzewo wykopane w trakcie wzrostu musi trochę odchorować, bo na pewno część korzeni została uszkodzona. Ale nie ma co przejmować się na zapas, jeżeli będziesz ją podlewąć i pielęgnować zgodnie z instrukcjami sprzedającego, to powinna się przyjąć i od wiosny pięknie rosnąć. Głowa do góry ! :)
Jak wstawisz zdjęcia, to będe Ci mogła więcej powiedzieć.

Pozdrawiam
Działka -- moje refugium...
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”