Kalina - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Kalina - choroby i szkodniki

Post »

Oto moja kalina koralowa, którą jakieś parszystwo obgryzło tuż nad ziemią, Kalina teraz choruje (i nic dziwnego), ale daje sobie radę. Obawiam się jednak, że zimy nie przeżyje, a na pewno nie bez pomocy. Co z tym zrobić? Opatulić czymś? Bandażem z maścią ogrodniczą? Z torfem? Z trocinami? Nie wiem, jak jej pomóc. Może jedynym wyjściem jest obciąć ten obgryziony pęd i zostawić drugi, zdrowy? Ale ten drugi rośnie ukosem, więc cała kalina byłaby krzywa, nie mówiąc o tym, że byłoby jej pół, a nawet mniej :(

Obrazek Obrazek Obrazek

Ciemne zielone liście rosną na jednym, zdrowym pędzie, te zrudziałe są na drugim, bardziej rozgałęzionym pędzie. Ratunku!!! ;:144 ;:151
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nie specjalnie sie na tym znam ale zastanawiam sie czy to nie jakaś rakowatość pnia Twojej roślinki może jakiś specjalista sie wypowie. :D
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Przypominam się z prośbą o poradę. To z pewnością nadgryziona łodyga, teraz już trochę zabliźniona, stąd może wrażenie, że widać tam narośl. Kto doradzi, co mam zrobić, żeby uratować swoją kalinę? Proszę!!!!
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Może posmaruj łodygę pastą Funaben skoro działa na drzewa może pomoże i Twojej roślinie. :D :D :D
Magonia13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 sie 2008, o 18:16
Lokalizacja: Tarnów

Kalina - Pragense

Post »

Dzień dobry! Proszę o pomoc w sprawie kaliny/ Pragense/ , której brązowieją liście a pąki kwiatowe nie mogą się rozwinąć, wyglądają jakby były zasuszone. Pozdrawiam i czekam na rady.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

W jaki sposób brązowieją liście? Czy robią sie plamy na nich czy na obrzeżach? Może zamieścisz zdjęcie?
Jeśli chodzi o pąki kwiatowe to nie martw się- kalina 'Pragense' zawiązuje pąki teraz ,ale zakwitnie dopiero w przyszłym roku! (Podobnie jak kalina sztywnolistna). A kwiaty ma cudne :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Magonia13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 sie 2008, o 18:16
Lokalizacja: Tarnów

Post »

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź!
Zdjęcie zamieszczę później, bo teraz nie mam takiej możliwości.
Jeżeli chodzi o liście, to na całej powierzchni pojawiają się brązowe plamy.
Czy te zawiązki kwiatów przetrwają zimę?
Z góry dziękuję i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Oczywiście, że przetrwają - to u tej kaliny naturalne :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Jaga W
50p
50p
Posty: 93
Od: 8 wrz 2008, o 12:21
Lokalizacja: Gliwice

Szkodnik na kalinie Roseum

Post »

Witam
Moja kalina w tym roku mają jakąś chorobę albo ją coś podgryza... Cała kalina w tyum roku jest jakaś marna i te zmiany na liściach. Nie wiem czy błędem nie było, że po przekwitnięciu przeniosłam ją z silnego słońca do mocnego półcienia. Zrobiłam tę przeprowadzkę, gdyż w słońcu strasznie więdła (przy piaszczystej u mnie ziemii bardzo źle znosiła suszę), a ja nie mam możliwości podlewania jej non stop. Może trzeba było podlewać jak najwięcej i przeczekać aż się lepiej ukorzeni. Sama już nie wiem gdzie ją posadzić. No i co to za choroba....
Bardzo proszę o pomoc...To taki piękny krzew..... Poniżej wklejam fotki.
Dziękuję z góry i pozdrawiam
Jaga W
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Ta kalina lubi wilgotna ziemie, lepiej rośnie i nie łapie tak mszyc. Liście mają objawy żerowania przędziorka.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Jaga W
50p
50p
Posty: 93
Od: 8 wrz 2008, o 12:21
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Dzięki wielkie.
Jeszcze dziś spryskam ją Karate.
Zastanawiam się tylko czy nie byłoby dobrze poobrywać listki... jest już jesień i kalina i tak lada moment je zgubi......
Pozdrawiam
Jaga
Awatar użytkownika
Jaga W
50p
50p
Posty: 93
Od: 8 wrz 2008, o 12:21
Lokalizacja: Gliwice

kalina buldoneż - wybarwione liście

Post »

Witam
W ubiegłym roku posadziłam pod płotem -obok róż - kalinę buldoneż. Glebę mam piaszczystą, stanowisko słoneczne, ale posadziłam ją pod murkiem, żeby miała więcej wilgoci. Zauważyłam na liściach kremowe przebarwienia. Czy to przypadkiem nie jest niedobór magnezu? Jeśli tak, to można zastosować siarczan mg. Czy może ktoś zna odpowiedź i mógby mi pomóc? Zastanawiam się czy nadmiar słońca nie jest tego przyczyną. Czytałam jednak że buldoneż lubi wilgoć i półsłońce, ale zbyt mało promieni powoduje że słabo kwitnie. Bardzo prosze o radę, co robić.
Pozdrawiam Jaga W

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4204
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: kalina buldoneż - wybarwione liście

Post »

Tak jakby dwa różne objawy- żółte żyłki to jakby podtruta przez korzenie roślina- możliwe że specyficzny skutek wysokiej wody gruntowej.
Drugie- możliwe że coś wysysa z liści soki w miejscach zażółceń(przędziorki?)- Kalina jest baaardzo smaczna! :wink:
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”