Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Wiadomość
wojtek2s
 Tytuł: Re: Dąb - białe liście, niektóre powysychane
PostNapisane: 10 wrz 2017, o 19:46 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Jak widać, drzewo jest mocno zaatakowane. Proszę o poradę - czy warto potraktować je opryskami chemicznymi, czy lepiej je wyciąć by chronić inne drzewa? (mam ich dużo; nie wiem czy choroba się przenosi)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

radog
 Tytuł: Dąb błotny, co to za choroba? pomocy.
PostNapisane: 18 maja 2018, o 18:32 
200p
200p

1 szt.
Witam wszystkich

Mam problem z bardzo ważnym dla mnie drzewkiem, ma 6 lat, jest to dąb błotny.
W tamtym roku zaobserwowałem na samym szczycie takie objawy jak na 2 zdjęciu.
Na wiosnę zauważyłem że końcówki gałązek uschły, a pączki nie chciały się rozwinąć w liście. Teraz drzewko wygląda jak na zdjęciu. Myślałem że to jakaś choroba grzybowa, pryskałem Topsinem, ale nie pomogło.

Pomocy :roll: bardzo mi zależy na tym drzewku :(

Obrazek

Obrazek

selli7
 Tytuł: Re: Dąb - choroby
PostNapisane: 19 maja 2018, o 15:55 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Jaką masz glebę, wilgotną, czy suchą? Przepuszczalną, czy gliniastą? Czy w poprzednich latach rósł dobrze? Dlaczego nie jest zielony tylko wygląda jak jesienią?

radog
PostNapisane: 20 maja 2018, o 11:47 
200p
200p

1 szt.
Gleba przepuszczalna.
W tamtym roku obserwowałem objawy na samym czubku, reszta drzewka wyglądała w porządku. Kolor liści też mnie dziwi. Ale to drzewko nie miało do końca zielonych liści. Muszę zdjęć poszukać

Pozdrawiam

edit

znalazłem zdjęcie sprzed roku, nie za dobrze widać, ale na samym czubku zaczynały się takie objawy jak na 2 zdjęciu.

Obrazek

charlie86x
PostNapisane: 2 lip 2018, o 13:44 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam. Mam problem z mączniakiem prawdziwym, zaatakował on moje tegoroczne sadzonki dębu. Niektóre z nich są jeszcze słabo zaatakowane i mają tylko po kilka białych plamek, inne z kolei są już całe pokryte białym osadem. Jaki środek byłby najlepszy na już zaatakowane rośliny, a konkretnie sadzonki dębu?

Pozdrawiam

NOWY 83
PostNapisane: 7 lip 2018, o 22:20 
1000p
1000p

1 szt.
Charlie86x, użyj dostępnych środków do ochrony np. drzew owocowych np. Topas itd. Szukaj środków bez ryzyka fitotoksyczności , unikaj siarki .

charlie86x
PostNapisane: 12 lip 2018, o 10:30 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Spryskałem wczoraj dęby od mączniaka środkiem Topsin M 500 SC, dzisiaj spadł obfity deszcz i praktycznie wszystko zmył. Czy środek zdążył zadziałać przez te 20godz, czy oprysk trzeba będzie powtórzyć? Pytam ponieważ w ulotce jest napisane że należy go użyć tylko raz w czasie wegetacji oraz że działa systemiczne, czyli powinien wchłonąć się w roślinę, ale czy 20godz od oprysku wystarczy?

kaLo
PostNapisane: 12 lip 2018, o 11:42 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Może nie zdążył się całkowicie wchłonąć ale to co weszło do środka będzie działało. Może trochę słabiej albo krócej , ale zawsze coś. Obserwuj liście. Jeżeli infekcja się nie zmniejszy to poraw czymś innym. Typowo na maczniaki prawdziwe jest Nimrod 250EC

wyrobekj
 Tytuł: czarny nalot na liściach dębu
PostNapisane: 2 sie 2018, o 13:29 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Proszę o poradę. Mam dęba ze szkółki dorosłych drzew. Rok temu opadały mu zaschnięte końcówki gałęzi, liście na samych końcach gałęzi zwijały się i zasychały. NA wiosnę kilka gałęzi jest martwych, a na innych liście nie rosną na czubkach gałęzi, tylko na środku, kilka gałęzi wygląda normalnie. Liście są pokryte czarnym nalotem. Na ile udało mi się wygooglować, to są to mszyce albo inne owady i zalecono pod koniec lipca (czyli teraz) i w połowie sierpnia spryskać preparatami na takie szkodniki.
Mam już i preparat i specjalną pięciometrową lancę, tylko mam pytanie w jaki dzień i o jakiej porze dnia spryskać dęba. Panują okropne upały, dzisiaj jest chyba 40C, nie ma na niebie ani jednej chmurki. I nie wiem, czy spryskać wieczorem, czy rano, czy czekać na pochmurny dzień.
Porady na temat dębu znalazłam na tej stronie:
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=192
I zalecają tam: Mospilan 20 SP (0,04%) lub Confidor 200 SL (0,08%).

drkwiatek
 Tytuł: Re: czarny nalot na liściach dębu
PostNapisane: 29 sie 2018, o 19:11 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

więcej niż 1
Czarny nalot na liściach to z pewnością grzyby sadzakowe. Rozwijają się na spadzi, którą po sobie pozostawiają mszyce bądź inne szkodniki.
Tak więc walkę należy rozpocząć od pozbycia się żerujących mszyc. Skutecznym preparatem w walce z tymi szkodnikami jest Mospilan 20SP. Warto dodać, że środek ma bardzo szerokie spektrum działania więc pozwoli na wyeliminowanie także wielu innych groźnych szkodników. Ponadto Mospilan 20SP jako jeden z niewielu preparatów owadobójczych skutecznie działa także w nieco wyższych temperaturach. Inne preparaty, które oparte są w większości na pyretroidach (np deltametryna w Decisie) skutecznie działają jedynie do około 20st.C.

ERNRUD
PostNapisane: 24 wrz 2018, o 00:44 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
radog: dąb błotny, jak nazwa wskazuje, potrzebuje wilgoci. Gleba, jak sam piszesz, przepuszczalna. To będzie powód wszystkich jego problemów - teraz i w kolejnych latach.
Koniecznie zastosuj ściółkę. Grubo.
Wspomóż też potasem.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 95 ]  Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości