Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )- choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: choroba hortensji bukietowych

Post »

Tak, bo torf i kora, jedno i drugie trzyma wilgoć tym bardziej na glinie.Nazwa - hortensja jest nieco myląca, bo tak naprawdę te krzewy mają wymagania zbliżone do lilaka, a nie popularnych hortensji ogrodowych.
Zauważ, ze jak posadzisz jakakolwiek roślinę, krzew liściasty, czy iglasty to przez pewien czas gleba wokół dłużej jest wilgotna, dopiero później szybciej zaczyna przesychać.Gdy zaczyna przesychać znaczy roślina ukorzeniła się i pobiera wodę, dlatego świeżo sadzonych nie można zbyt zalewać, szczególnie na cięższych glebach, a podsypanie od razu korą utrudnia kontrolowanie wilgotności.Czasem dobrze jest wysypać korę dopiero po jakimś czasie.
luthiew
50p
50p
Posty: 89
Od: 30 kwie 2014, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: choroba hortensji bukietowych

Post »

czytałam sporo na ich temat przed zakupem i wszędzie było napisane, że potrzebują gleby kwaśnej. Moja jest ciężka i gliniasta, do tego mąż stosował w tym roku wapno bo mieliśmy problem ze skrzypem. Więc myślałam, że dobrze jej zrobię, jak jej dam nową ziemię. Człowiek uczy się na błędach :) może dodać trochę piasku żeby rozluźnić glebę?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: choroba hortensji bukietowych

Post »

Można dać, ale raczej na dno dołka domieszać do ziemi niż z wierzchu.Trochę torfu też nie zaszkodzi domieszać do piachu i rodzimej ziemi, ale nie robić zupełnie innego, torfiastego podłoża o innych właściwościach fizycznych niż masz na działce.
luthiew
50p
50p
Posty: 89
Od: 30 kwie 2014, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: choroba hortensji bukietowych

Post »

Właśnie wkopałam hortensje w zwykłą ziemię. Niestety problemem nie była ziemia tylko opuchlaki :( w każdym krzaczku korzenie pełne jaj i larw. Z korzeni niewiele zostało. Wybrałam chyba wszystkie, jeden krzak musialam pod kranem płukać bo były tak wplątane. Ech... zobaczymy co z tego wyjdzie. Sąsiadka miała gnojówke z wrotyczu więc podlałam. Teraz trzeba czekać ;(
luthiew
50p
50p
Posty: 89
Od: 30 kwie 2014, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja bukietowa - choroby

Post »

Hortensje po zabiegach :( :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tydzień temu podlałam mospilanem, ale jeszcze muszę powtórzyć bo znalazłam w ziemi przy jednej z nich takiego delikwenta:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

to opuchlak czy jeszcze cosik innego?
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Hortensja bukietowa - choroby

Post »

Czy moją hortensję zaatakował grzyb? Obok rosną jeszcze 3 inne bukietowe i one wyglądają ok.
Będę wdzięczna za wskazówki :)

Obrazek
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja bukietowa - choroby

Post »

Nie ma powodu do niepokoju, ale takie plamy świadczą o tym, że jest tam chyba zbyt wilgotna, zbita gleba, pod włókniną i pod korą na glinie może być za mokro.
wojciech1987
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 3 kwie 2014, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Chora hortensja bukietowa. Proszę o pomoc.

Post »

Od kilku dni gałązki zaczely więdnąć a na lisciach zauważyłem takie plamy. Kilka liści opadło. Jest regularnie podlewana. Hortensja zimowała u mnie na balkonie i do tej pory swirtnie sobie radziła. Jest regularnie nawożona.
Obrazek
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )- choroby

Post »

Wygląda na zalaną.Może jakaś ulewa to spowodowała? Jednak kontrolowane podlewanie, a zalanie przez deszcz to nie to samo.Takie objawy daje też uszkodzenie korzeni nadmiernym nawożeniem.
AagasaA
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 sie 2018, o 16:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Hortensja choruje. Proszę o pomoc.

Post »

Moja hortensja choruje. Jak jej pomoc? Co roku w połowie lata wyglada tak. Podlewania system nawadniania 20 min linia królująca około 5 rano.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )- choroby

Post »

Takie czarne plamy na liściach są od nadmiaru wilgoci jak masz pod żwirem włókninę, a i sam żwir trzyma wodę.
knl111
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 27 mar 2017, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )- choroby

Post »

Czy ktoś ma jakiś pomysł? Co dolega moim hortensjom? Wszystkie wyglądają jak na fotkach. Dodam, że na 100% nie są zasuszone, bo są podlewane bardzo regularnie. Mam pewne przypuszczenia, ale chciałbym skonsultować.
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
nalini
200p
200p
Posty: 215
Od: 10 lip 2015, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Czy moja hortensjowa sadzonka choruje? Na kilku liściach pojawiły się zmiany jak na zdjęciu. Miał ktoś może podobny przypadek?
Obrazek

Obrazek
Sadzonki mają słońce tylko przez ok.3 godziny wczesnym ranem zanim zaczyna się skwar.Zmiany występują tylko na tej jednej roślinie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”